“SHBA-ja do të bëj presion mbi Sofjen për Shkupin”

Administrata e presidentit të SHBA-së Xho Bajden pritet të bëjë presion të shtuar mbi Bullgarinë për të zhbllokuar procesin e integrimit evropian të Maqedonisë së Veriut dhe urdhri ekzekutiv i Bajdenit synon të bëjë presion në përmirësimin e qeverisjes në Ballkanin Perëndimor.

Kjo është deklaruar sot për MIA-n nga Daniel Server, ekspert për Ballkanin nga Universiteti Xhon Hopkins në Uashington. Server beson se negociatat e para-pranimit në mes Shkupit dhe Brukselit për anëtarësimin e vendit tonë në BE duhet të hapen në qershor.

“Shpresoj që kjo të ndodhë, por fatkeqësisht vendet anëtare kanë të drejtën e vetos pothuajse në gjithçka në BE”, tha Server.

Ai pret që administrata amerikane të bëjë presion mbi Bullgarinë për të gjetur zgjidhje të shpejtë për “kërkesat absurde ndaj Maqedonisë së Veriut” lidhur me gjuhën dhe historinë, gjë që ai thotë se ka shkaktuar zhgënjim në shumë qendra evropiane dhe në Uashington.

Mundesia me shume...
Pamje me shume...
AlbaniaEnglishFrenchGermanItalyTurkey