SHBA paralajmëron talibanët: Nëse na sulmoni, do të merrni përgjigje vendimtare

SHBA, ka reaguar pas marrjes së Afganisitanit nga talibanët.

Sekretari amerikan i Shtetit Antony Blinken tha se administrata e Biden është e fokusuar para së gjithash në sigurinë e personelit diplomatik amerikan në kryeqytetin afgan.

Ai tha në një intervistë se personeli amerikan po zhvendosej nga ambasada në një strukturë në aeroport “për të siguruar që ata të mund të veprojnë në mënyrë të sigurt dhe të sigurt”.

“SHBA ka qenë shumë e qartë me talebanët se çdo përpjekje nga ana e tyre për të ndërprerë operacionet tona, për të sulmuar forcat tona, për të sulmuar personelin tonë, do të pritej me një përgjigje shumë të fortë, vendimtare, ” ka thënë Blinken.

Deklarate e Blinken erdhi pasi pranë aeroportit të Kabulit u raportua për të shtëna me armë.

Mundesia me shume...
Pamje me shume...
AlbaniaEnglishFrenchGermanItalyTurkey