Shpërthimi i vullkanit rrezikon tre qytete (FOTO)

Tension në Iran, policia përdor armët ndaj protestuesve që kërkojnë fundin e regjimit (FOTO)

Tension në Iran, policia përdor armët ndaj protestuesve që kërkojnë fundin e regjimit (FOTO)Vullkani Taal në Filipine ka pasur një shpërthim një kilometër mbi krater, sipas Institutit Filipine të Vullkanologjisë dhe Sizmologjisë.

Agjensia thotë se Taal ka një “përshkallëzim të shpejtë” në aktivitetin vullkanik dhe mund të shpërthejë brenda disa javësh.

Urdhrat për evakuim janë shpërndarë për tre qytete në Batangas, Luzon, sipas CNN. Ndërkohë fluturimet janë ndërprerë në Aeroportin Ndërkombëtar të Manila.

Agjensia shtetërore e lajmeve në Filipine raportoi se gjithashtu janë regjistruar tërmete të vogla.

SMART PUBLISHER

AlbaniaEnglishFrenchGermanItalyTurkey