Bota

Bota Shqiptare

Merkel viziton Ganën në kuadër të vizitës së saj në Afrikën Perëndimore

Merkel viziton Ganën në kuadër të vizitës së saj në Afrikën Perëndimore

Kancelarja gjermane, Angela Merkel ka arritur të enjten në Ganë, në kuadër të vizitës së saj në Afrikën Perëndimore, me qëllim të rritjes së investimeve në rajonin prej nga nisen shumë migrantë drejt Evropës, transmeton AP. “Unë thellësisht besoj se mund të ketë Bashkim Evropian të suksesshëm, vetëm nëse përballemi …

Read More »

Qeveria siriane pranon se po përgatitet për ofensivë ushtarake

Siria ka pranuar se është duke u përgatitur për një ofensivë kundër luftëtarëve rebelë në provincën Idlib, derisa aleatja e saj, Rusia planifikon realizimin e stërvitjeve detare në Detin Mesdhe. Këto hapa të Rusisë vijnë në kohën e rritjes së tensioneve me Perëndimin në këtë rajon. Pasi ka biseduar me …

Read More »

Panik në qendër të Moskës, taksia përplas 8 tifozë meksikan (VIDEO)

Një taksi ka shkaktuar një katrahurë të vërtetë në Moskën qendrore këtë të shtunë. Mediat ndërkombëtare raportojnë se 8 tifozë meksikan kanë mbetur të lënduar, pasi janë goditur nga taksia.Sipas shërbimeve të emergjencës, makina doli jashtë kontrollit duke u ngjitur mbi trotuar dhe u përplas me njerëzit pranë Sheshit të Kuq.Shoferi, i arrestuar nga policia kishte një patentë të Kirgistanit dhe ai sipas Interfax mund të ketë qenë nën ndikimin e alkoolit.“Sipas informacioneve paraprake, tetë persona u plagosën”, tha TASS. Një grua në mesin e të plagosurve ndodhet në gjendje serioze, por jo kritike për jetën.Policia lokale tha në një deklaratë se shoferi humbi kontrollin e makinës. Shoferi u kap pasi fillimisht u arratis dhe u dërgua në departamentin e policisë lokale.Një hetim është hapur për incidentin, por raportet fillestare citojnë shoferin duke thënë se ai nuk donte të godiste tifozët me qëllim dhe se ishte thjesht një aksident.Meksika ndeshet me Gjermaninë nesër në ndes..

Read More »

Prapaskenat e G7-s, Trump ironi me Abe: Të dërgoj 25 mln meksikanë

Një javë pasi samiti katastrofik i G7-s në Kanada përfundoi, zyrtarët e BE-së kanë zbuluar prapaskena nga Donald Trump, duke dhënë një pasqyrë të stilit bombastik dhe raportit që ai ndau me udhëheqësit e tjerë.Presidenti i SHBA-ve Donald Trump sipas RT mbërriti me vonesë në takim, u largua herët dhe bëri një shfaqje të forcës së tij gjatë gjithë takimit në Kebek, për shkak të mosmarrëveshjeve tregtare midis Amerikës dhe shteteve të tjera perëndimore. Sipas Ëall Street Journal, që foli me një burim të lartë të BE, Trump ishte i vetëdijshëm për izolimin e tij dhe në një moment – kur më në fund ra dakord për një çështje me kryeministrin japonez Shinzo Abe – kreu i SHBA me shaka tha: “Oh, mirë, atëherë jemi pesë kundër dy tani”.Por Trump e ndau me bujari mirëpritjen e tij me aleatët dhe rivalët gjatë takimit dy-ditor.“Shinzo, ti nuk e ke këtë problem, por unë mund të të dërgoj 25 milionë meksikan dhe do të shohësh veten jashtë zyrës shumë shpejt”, i tha Trump kryeministri japonez Abe..

Read More »

Trump dorëzohet për Iranin dhe tarifat, telefonon Macron e kërkon negociata

Donald Trump ftoi BE-në të hyjë në negociata për të zvogëluar barrierat doganore gjatë një telefonate me presidentin francez Emmanuel Macron.Lajmi raportohet nga Shtëpia e Bardhë dhe tërheqja e Trump është krejtësisht e papritur, pasi ai tregoi se është një “kockë e fortë” dhe “kokëmushkë” në Samitin e G7-s, ku i sfidoi hapur të gjithë aleatët e tij.Mësohet se në këtë telefonatë të orëve të vona, të dy udhëheqësit diskutuan dosjen e Koresë së Veriut, Sirinë dhe Iranin.Në deklaratën e Shtëpisë së Bardhë thuhet se dy liderët diskutuan edhe për “samitin në Singapor mes presidentit Donald Trump dhe liderit të Koresë së Veriut Kim Jong-un”.Aty theksohet se manjati “ripohoi qëllimin e Shteteve të Bashkuara për të arritur denuklearizimin e plotë, të verifikueshëm dhe të pakthyeshëm të Koresë së Veriut”.Trump dhe Macron u konsultuan edhe për zbatimin e një “zgjidhje politike në Siri përmes procesit (OKB-së, ed) në Gjenevë”. Presidenti amerikan theksoi gjithashtu “objektivin e tij për..

Read More »

Papa flet “shkoqur”: Familja është një, e formuar nga burri dhe gruaja!

“Familja është vetëm një, e formuar nga një burrë dhe një grua”. Kështu tha Papa Françesku kur foli në Forumin Familjar të mbajtur sot në Romë.“Sot është e dhimbshme të themi – tha Ati i Shenjtë – se po flasim për familje të larmishme, të llojeve të ndryshme të familjes”.Po, është e vërtetë se familja e fjalës është analoge dhe ka familje të yjeve, ajo e drunjve, ajo e kafshëve por familja, imazhi i Zotit, burri dhe gruaja, është një”, theksoi ai në atë që duket një mesazh i drejtpërdrejtë për komunitetin LGBTI, kundër së cilit është Vatikani.16 qershor 2018 (gazeta-Shqip.com)

Read More »

Italia mbyll sërish portet, Salvini: Emigrantët të mos e tentojnë hyrjen!

Ishte ai që dha urdhrin për të lënë në det të hapur anijen Aquarius me 629 emigrantë në bord.Dhe Matteo Salvini, ministri i Brendshëm antiemigrant në Itali i qëndron sërish stoik idesë sës tij se portet e vendit do të qëndrojnë të mbyllur për çdo anije me refugjatë nga Lindja që tenton të ankorohet aty.Lideri i “Lega Nord” ka dhënë sot një mesazh të ashpër për çdo anije humanitare që e çon nëpër mend të zbarkojë emigrantë në Itali.“Teksa anija Aquarius shkon drejt Spanjës, dy anije të tjera organizatash joqeveritare me flamuj holandezë kanë mbërritur afër brigjeve libiane. Ne e dimë se Italia nuk do të jetë bashkëpunëtore në biznesin e emigrimit të paligjshëm dhe atyre do t’u duhet që të kërkojnë porte të tjera, ku të shkojnë”, shkroi Salvini në rrjetet sociale.Anija e OJQ-së gjermane Lifeline ndërhyri natën për të shpëtuar 118 vetë në bordin e një varke në vështirësi jashtë bregut libian.“Tani do t’i telefonojmë autoritetet italiane për të sqaruar se ku do t’i zbarkojmë”, th..

Read More »

Panik në qendër të Moskës, taksia përplas 8 tifozë meksikan (FOTO)

Një taksi ka shkaktuar një katrahurë të vërtetë në Moskën qendrore këtë të shtunë. Mediat ndërkombëtare raportojnë se 8 tifozë meksikan kanë mbetur të lënduar, pasi janë goditur nga taksia.Sipas shërbimeve të emergjencës, makina doli jashtë kontrollit duke u ngjitur mbi trotuar dhe u përplas me njerëzit pranë Sheshit të Kuq.Shoferi, i arrestuar nga policia kishte një patentë të Kirgistanit dhe ai sipas Interfax mund të ketë qenë nën ndikimin e alkoolit.“Sipas informacioneve paraprake, tetë persona u plagosën”, tha TASS. Një grua në mesin e të plagosurve ndodhet në gjendje serioze, por jo kritike për jetën.Policia lokale tha në një deklaratë se shoferi humbi kontrollin e makinës. Shoferi u kap pasi fillimisht u arratis dhe u dërgua në departamentin e policisë lokale.Një hetim është hapur për incidentin, por raportet fillestare citojnë shoferin duke thënë se ai nuk donte të godiste tifozët me qëllim dhe se ishte thjesht një aksident.Meksika ndeshet me Gjermaninë nesër në ndes..

Read More »

Emigrantët e anijes Aquaris, Franca pranon të strehojë disa prej tyre

Spanja thotë se ka pranuar një ofertë nga Franca për të marrë disa prej 630 emigrantëve të shpëtuar nga anija Aquarius, e nisur nga Libia por e lënë në det për më shumë se 24 orë nga Italia, e cila mbylli portet duke mos lejuar ankorimin.Zv/kryeministri spanjoll Carmen Calvo tha se qeveria franceze do të punojë së bashku me Spanjën për të trajtuar ardhjen e emigrantëve. Ata janë planifikuar të zbarkojnë në Valencia të dielën.Madridi zyrtar tha se ata emigrantë që shprehën dëshirën për të shkuar në Francë, do të lejohen ta bëjnë këtë. Ndërkohë, roja bregdetare spanjolle tha se kishte shpëtuar 933 emigrantë dhe ka gjetur katër trupa në Mesdhe të premten dhe të shtunën, njoftoi agjencia e lajmeve Reuters.Kryeministri i Spanjës Pedro Sanchez ka miratuar një qëndrim miqësor ndaj emigrantëve që nga marrja e postit të tij dy javë më parë. Emigrantët në bordin e Aquarius kaluan 20 orë në gomone të mbipopulluara përpara se të shpëtoheshin jashtë bregut libian.Ata kanë kaluar një javë në..

Read More »

Lufta tregtare, mediat kineze tallin Trump: Budallai ndërton mure!

Lufta tregtare që Donald Trump ka imponuar me tarifat e vendosura ndaj aleatëve por edhe Kinës, nuk i ka pëlqyer aspak fuqisë së dytë më të madhe në botë.Mediat kineze e kanë tallur hapur Presidentin e SHBA-ve Donald Trump, lidhur me planet për të imponuar 25% tarifa mbi 50 miliardë dollarë mallra kineze.“Njerëzit e mençur ndërtojnë ura, por budallenjtë ndërtojnë mure”, shkruan Xinhua, duke ironizuar vendimin e Trump.“Pas rrugës së zgjerimit dhe hapjes është reagimi më i mirë i Kinës ndaj mosmarrëveshjes tregtare midis Kinës dhe Shteteve të Bashkuara dhe është gjithashtu përgjegjësia që vendet e mëdha duhet të kenë në botë”, tha kjo media shtetërore.Përdoruesit e mediave sociale ishin të shpejtë për të bërë komente, më shumë duke iu referuar Murit të Madh të Kinës. Gazeta e djathtë e Partisë Komuniste në Ditën e Popullit dënoi atë që e përshkroi si “obsesioni i administratës amerikane duke luajtur rolin e turpshëm të shkatërruesit ekonomik global”.Ndërkohë, Global Times tha s..

Read More »

Armëpushimi, përqafohen talebanët dhe forcat e sigurisë afgane

Skena që do të dukej e pamundur t’i shihnim disa ditë më parë janë regjistruar në Afganistan, aty ku anëtarët e talebanëve janë përqafuar me forcat afgane të sigurisë në mes të një armëpushimi tre-ditor të thirrur për Bajram.Militantët gjithashtu u takuan me ministrin e brendshëm Wais Barmak në kryeqytetin Kabul.Presidenti Ashraf Ghani ka zgjeruar armëpushimin e qeverisë dhe i bëri thirrje talebanëve të bëjnë të njëjtën gjë. Megjithatë, 20 vetë vdiqën në një sulm vetëvrasës në një tubim të zyrtarëve të talebanëve dhe qeverisë në Nangarhar.Anëtarët talibanë dhe banorët lokalë ishin midis viktimave të sulmit, të kryer nga një kamikaz vetëvrasës, raporton BBC. Presidenti Gani dëshiron që armëpushimi të çojë në një paqe më të gjatë dhe ka bërë thirrje për talebanët që të negociojnë.Më parë këtë muaj talebanët mohuan se ishin në bisedime sekrete me qeverinë afgane. Ghani ka konfirmuar gjithashtu vdekjen e komandantit të talebanëve pakistanezë, Maulana Fazlullah, në një sulm amerikan..

Read More »

Botërori, DASH këshillon qytetarët e saj: Kujdes nga sulmet terroriste

Departamenti amerikan i Shtetit ka këshilluar qytetarët e saj që të tregojnë kujdes në udhëtimet e tyre në Rusi. DASH thekson se ngjarjet e mëdha ndërkombëtare siç është Kupa e Botës, janë më të rrezikuara që të jenë pre e sulmeve terroriste.“Edhe pse siguria në Kampionatin Botëror do të jetë e madhe, terroristët mund të sulmojnë ngjarjet e ndryshme si stacionet dhe pikat turistike, lokacionet e transporteve dhe vendeve të tjera publike”, thuhet në njoftim.Shteti Islamik ka kërcënuar për pengim të zhvillimit të kampionatit, që nga viti i kaluar.Autoritetet ruse kanë thënë se janë të gatshëm dhe kanë stacionuar mijëra persona staf sigurie në Moskë dhe 10 qytete të tjera që janë mikpritëse të kampionatit. Ata po ashtu theksuan se kanë në dispozicion edhe sigurinë ajrore.16 qershor 2018 (gazeta-Shqip.com)

Read More »