Bota

Bota Shqiptare

Abuzim me fondet, prokuroria e Nju Jorkut padit Fondacionin Trump

Prokurori i Përgjithshëm i Nju Jorkut njoftoi të enjten se ka paditur Fondacionin Trump, si dhe Presidentin Donald Trump dhe fëmijët e tij, duke pretenduar se ligji e ka fokusin “e gjerë”.Barbara Underwood tha se fondacioni bamirës i Trump ishte angazhuar në “bashkërendim të paligjshëm politik”, i projektuar për të ndikuar në zgjedhjet e vitit 2016, por fondacioni mohoi akuzat, duke i quajtur ato të motivuara politikisht.Në një deklaratë, zonja Underwood tha se Trump kishte udhëzuar ilegalisht fondacionin për të siguruar mbështetjen për fushatën e tij presidenciale duke përdorur emrin e fondacionit dhe fondet e ngritura për të promovuar fushatën.Presidenti goditi përsëri në Twitter duke thënë se “demokratët e Nju Jorkut” ishin “duke bërë gjithçka që mundën për ta paditur atë”. Ai u zotua se nuk do ta zgjidhte çështjen.Në pati pretendohet se fondacioni pagoi 100,000 dollarë për të zgjidhur pretendimet ligjore kundër vendit turistik Mar-A-Lago të zotit Trump, 158,000 dollarë për ..

Read More »

Shtohen marinsat e SHBA në Norvegji, reagon ashpër Rusia

Rusia ka premtuar të enjten se do të hakmerret pas planit të Norvegjisë për të shtuar numrin e marinsave amerikanë në këtë shtet.Oslo ka njoftuar të martën se do t’iu kërkojë Shteteve të Bashkuara, aleatit të NATO-s, të dërgojnë 700 marinsa në Norvegji nga viti 2019.Aktualisht në Norvegji gjenden 330 sish.Oslo ka njoftuar se trupat do të përqendrohen në kufirin me Rusinë.“Kjo e bën Norvegjinë më pak të parashikueshme dhe mund të shkaktojë rritje të tensioneve, mund të nxisë garë ushtarake dhe të destabilizojë situatën në veri të Evropës”, ka thënë ambasada ruse në Oslo në një deklaratë në rrjetin social, Facebook.“Ne e shohim këtë akt armiqësor që nuk do të mbetet pa pasoja”.Oslo ka shprehur shqetësim për Rusinë prej kur Moska ka aneksuar Krimenë nga Ukraina më 2014.Marinsat amerikanë pritet të largohen këtë vit nga Norvegjia, pasi një kontigjent fillestar ka arritur më 2017 për t’u trajnuar në kushte të dimrit.Ata janë trupat e parë të huaj që janë stacionuar në Norveg..

Read More »

Emigrantët, Spanja do të heqë telat me gjemba në Ceuta dhe Melilla

Ministri i ri i Jashtëm i Spanjës ka premtuar të bëjë “çdo gjë të mundshme” për të hequr gardhet “anti-emigrantë” me tela, të cilat ndajnë Marokun nga territoret spanjolle të Ceutës dhe Melillës. Enklavat e vogla në bregdetin mesdhetar të Marokut janë bërë magnete për emigrantët afrikanë që kërkojnë një jetë më të mirë në Evropë.Dëmtimet janë të zakonshme kur “kërcyesit” përpiqen të kalojnë gardhet gjashtë metra të lartë, të cilët shpesh janë në krye me tela me gjemba ose me mbështjellës prej brisqesh.Fernando Grande-Marlaska, një gjykatës i cili u bë ministri i brendshëm spanjoll më parë këtë muaj, ka autorizuar një raport për gjetjen e “mjeteve më pak të përgjakshme të mundshme” për ruajtjen e sigurisë kufitare. “Unë do të bëj gjithçka të mundshme për të parë se këto tela me tela në Ceuta dhe Melilla të hiqen”, i tha ai të enjten stacionit spanjoll Onda Cero.“Është një nga prioritetet e mia kryesore”, theksoi ministri. Grande-Marlaska tha se qëllimi duhet të jetë pengimi i emig..

Read More »

Arrestohet anglezi i parë në Rusi, protestoi për homoseksualët

Aktivisti britanik Peter Tatchell u arrestua në Moskë nga policia pak përpara fillimit të ndeshjes hapëse të Botërorit, pasi protestoi kundër torturave ndaj homoseksualëve në Çeçeni.Tatchell ndodhej pranë Sheshit të Kuq, ku mbante një pankartë që thoshte: “Putin nuk shqetësohet për të vepruar kundër torturave të homoseksualëve në Çeçeni”. Teksa ai parakalonte me pankartën në dorë, agjentët intervenuan dhe e arrestuan, duke shënuar kështu incidentin e parë me një britanik në Rusi gjatë Botërorit.14 qershor 2018 (gazeta-Shqip.com)

Read More »

Përplasja Francë-Itali për emigrantët, takim Macron-Conte nesër në Paris

Italia dhe Franca kanë sulmuar njëra-tjetrën në nivel zyrtarësh të lartë gjatë tre ditëve të fundit që pas “shpërthimit” të fenomenit Aquarius, që hapi një valë të re debati për klandestinët, pasi Matteo Salvini dhe qeveria populiste vendosën ta bllokonin së bashku me 629 emigrantët nga hyrja në portet e vendit.Macron akuzoi Italinë për cinizëm dhe Salviniiu përgjigj ashpër, por duket se tensioni është “sheshuar” sot falë një bisede telefonike mes presidentit francez dhe kryeministrit italian Giuseppe Conte.Sipas mediave italiane ata patën një bisedë telefonike “të gjatë dhe të përzemërt” dhe do të takohen për drekë të premten në Pariz. Kryeministria ka sqaruar se takimi do të pasohetnga një konferencë shtypi, ku të dy udhëheqësit do të japin detaje mbi mënyrën se si do të bien dakord për të menaxhuar krizën e emigrantëve, në shenjë solidariteti dhe bashkëpunimi me vendet e origjinës.Vetë Conte tha se “debati me Francën tani është i mbyllur dhe tani ne duhet të ndryshojmë rregull..

Read More »

Trondit Juncker: Trump më tha ‘ti je një vrasës brutal’!

Jean-Claude Juncker është etiketuar me shumë emra dhe pseudonime gjatë mandateve si kryeministër i Luksemburgut dhe presidencës së Komisionit Evropian, por ndoshta kurrë atë që ai thotë se Presidenti i SHBA, Donald Trump ia ka thënë në sy këtë fundjavë.“Jean-Claude – je një vrasës brutal “!Sipas Juncker, i cili mori pjesë në takimin e udhëheqësve të G7-s në Kanada javën e kaluar, kjo ishte fjalia që Trump ia tha atij në takimin e tyre ballë për ballë.“Kjo është hera e parë që Luksemburgu është bërë një rrezik i tillë për Shtetet e Bashkuara”, ironizoi Juncker më pas me pohimin e Trump.“Unë mendoj se ai e konsideroi atë si një kompliment, por unë nuk jam i sigurt”, theksoi Presidenti i KE-së.Samiti i G7 nuk arriti të shërojë një përçarje të thellë midis Shteteve të Bashkuara dhe fuqive të tjera aleate, shumë prej të cilave Trump i akuzon për politika tregtare që disavantazhojnë padrejtësisht Shtetet e Bashkuara. Vendet e Bashkimit Evropian të enjten mbështetën njëzëri një plan..

Read More »

Sondazhi, Egjipti më i sigurt se SHBA-ja dhe Mbretëria e Bashkuar

Egjipti, në një anketë globale u rendit si vendi më i sigurt në Afrikë dhe madje më lart se Shtetet e Bashkuara dhe Mbretëria e Bashkuar. Qendra “Gallup” i ka pyetur njerëzit nëse ndjehen të sigurt të ecin natën rrugës dhe nëse kanë qenë viktima të krimit.Anketa e radhit Egjiptin të 16-tin në mesin e 135 vendeve, ndërsa Mbretëria e Bashkuar ndodhet në pozitën numër 21 dhe SHBA-ja në 35. Singapori radhitet si më i sigurti, ndërsa Venezuela është në fund të listës.Presidenti i Egjiptit, Abdul Fattah al-Sisi, e udhëheq këtë vend që nga viti 2013. Qeveria e tij vazhdon të luftojë militantët e Shtetit Islamik në disa rajone.13 qershor 2018 (gazeta-Shqip.com)

Read More »

Dorëhiqet kryeministri i Gjeorgjisë

Kryeministri i Gjeorgjisë, Giorgi Kvirikashvili dha dorëheqjen pas një vale protestash antiqeveritare, që kanë tronditur kryeqytetin Tbilisi.Kvirikashvili njoftoi për vendimin e tij, duke përmendur mosmarrëveshjet me udhëheqësin e partisë në pushtet, Bidzina Ivanishvili.“Mendoj se është momenti kur një lideri të partisë duhet t’i jepet mundësia për të formuar kabinetin e ri”, tha Kvirikashvili. Me vendimin e tij për dorëheqje shpërbëhet i gjithë kabineti.Vala e protestave në Tbilisi ka nisur më 31 maj kundër një gabimi të drejtësisë pas vrasjes së dy adoleshentëve në dhjetor.13 qershor 2018 (gazeta-Shqip.com)

Read More »

Trump: Koreja e Veriut, jo më një kërcënim bërthamor

Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump tha se Pheniani nuk përbën më kërcënim bërthamor për botën. Trump i bëri këto komente një ditë pas takimit me udhëheqësin Kim Jong Un, në Singapor.“Sapo aterova. Një rrugë e gjatë, por secili tani mund të ndjehet më i sigurt sesa në ditën kur kam marrë detyrën. Nuk ka më kërcënim bërthamor nga Koreja e Veriut. Takimi me Kim Jong Un ka qenë një përvojë interesante dhe shumë pozitive. Koreja e Veriut ka potencial të madh për të ardhmen”, shkroi Trump në “Twitter”.Trump dhe Kim nënshkruan një deklaratë të përbashkët, në të cilën Kim u zotua se do të punojë drejt denuklearizimit të plotë të Gadishullit Korean.Megjithatë, nuk u caktua asnjë afat apo angazhim konkret për Phenianin që të çarmatosë arsenalin e tij bërthamor.13 qershor 2018 (gazeta-Shqip.com)

Read More »

Kaosi me emigrantët, Salvini: BE të flasë tani ose të heshtë përgjithmonë!

Anija “Aquarius” me 629 refugjatë libianë, e bllokuar në det të hapur nga një vendim për të mos pranuar emigrantë në portet e tyre nga Italia dhe Malta, i është drejtuar tashmë Valencias, portin e së cilës e arrin në fundjavë, por në BE ajo është kthyer në fenomen që ka bërë të “shpërthejë” sërish debati.Franca dhe Italia janë futur në një lojë të ashpër deklaratash mes tyre, ku Macron e ka etiketuar fqinjin juglindor si “cinik” dhe të papërgjegjshëm”, por përgjigja për BE-në ka ardhur nga ministri i Brendshëm, Matteo Salvini.“Nëse Evropa dëgjon, të flas një herë tani ose përgjithmonë të heshtë. Ne nuk mund t’i akomodojmë të gjithë”, ishte mesazhi i fortë i Salvinit për BE, e cila nëpërmjet kancelares gjermane Merkel dhe Antonio Tajanit ka shprehur mbrëmjen e kaluar shqetësimin se një krizë mund të shpërthejë.“Është një vëmendje që nuk ka qenë kurrë më parë, është një mundësi për të luajtur kartat mirë”, u shpreh më tej Salvini, për të lënë të kuptohet se Italia është investuar n..

Read More »

Pas takimit Trump-Kim, bisedime me SHBA kërkon dhe kreu i talebanëve afganë

Udhëheqësi i talebanëve të Afganistanit Hibatullah Akhundzada, ripërsëriti të martën thirrjen e tij për bisedime të drejtpërdrejta me Shtetet e Bashkuara, për t’i dhënë fund luftës.Në një mesazh urimi me rastin e festimeve që shënuan fundin e muajit të agjërimit, kreu i talebanëve e justifikoi sërish fushatën ushtarake të grupit të tij, duke përmendur praninë e “forcave të huaja pushtetuese” në vend, të udhëhequra nga SHBA.“Nëse zyrtarët amerikanë me të vërtetë besojnë në një zgjidhje paqësore të situatës së ndërlikuar në Afganistan, atëherë ata duhet të paraqiten drejtpërdrejt në tryezën e negociatave, kështu që kjo tragjedi, efektet shkatërruese të së cilës dëmtojnë kryesisht popullin amerikan dhe afgan, të mund të zgjidhet përmes bisedimeve”, thuhej në një deklaratë të Hibatullah Akhundzadas, dërguar gazetarëve.Shtetet e Bashkuara i kanë kundërshtuar tashmë thirrjet talebane për negociata të drejtpërdrejta dhe i ka bërë thirrje kryengritësve të bisedojnë me qeverinë afgane.“..

Read More »

Rusia, organizatorja më e dobët e një Botërori e të gjitha kohërave?

Me ndeshjen e parë Rusi-Arabi Saudite jepet sinjali për fillimin e Kampionatit Botëror të Futbollit. Shpresat e tifozëve dhe të kryetarit të shtetit, Putin janë të mëdha. Ekziston rreziku që ata të zhgënjehen shumë.Qëllimi është i qartë. “Ne duhet të jemi organizatorë të fortë të kampionatit”, deklaroi para pak ditësh Stanislaw Tschertschessow, trajneri i kombëtares ruse. “Ne mund të ndeshemi me Gjermaninë vetëm në gjysmëfinale ose finale. Nëse mbërrijmë deri aty unë do të jem njeriu më i lumtur në botë.” Kuptohet, sidoqoftë duhet shumë fantazi që të imagjinosh ekipin rus të Kampionatit Botëror të mbërrijë deri në fazën përfundimtare. Shumë më tepër mund të ndodhë që raundet e para që do jenë me Arabinë Saudite, Egjiptin dhe Uruguajin të kthehen në provë zjarri. Duke pasur parasysh performancat e treguara së fundi janë shtuar zërat që thonë se ekipi mund të quhet ekipi mikpritës më i dobët i gjithë kohërave.Sa e madhe është distanca deri tek kampionët e botës, ekipi do e shohë në n..

Read More »

De Niro: Do i gjuaja me grusht, Trump: Zgjohu i dehur!

Presidenti i SHBA-ve, Donald Trump ka sulmuar aktorin e Hollivudit Robert De Niro pasi ylli i kinematografisë e ka akuzuar atë me një fjalim të mbushur me këmbëngulje në një ceremoni çmimesh.De Niro, i cili më parë ka thënë se do të donte të grushtonte presidentin, mori ovacione të forta për sulmin e tij të dytë me fjalë ndaj Trumo në Tony Awards. Por në një postim, Trump e përshkroi aktorin si “një individ shumë të ulët”.“Unë e pashë atë … dhe me të vërtetë besoj se ai mund të jetë i dehur”, tha Trump.Aktori De Niro, fitues i çmimit Oscar ka luajtur në disa filma boksi, duke përfshirë Raging Bull, dhe shpërthimet e tij me thirrje për grusht ndaj Trump janë ndjekur nga miliona shikues televiziv dhe kanë marrë një mbështetje të madhe me reagime në rrjetet sociale.Aktori ka qenë prej kohësh një kritik i zëshëm i presidentit. Ai lëshoi ​​një video gjatë fushatës zgjedhore të vitit 2016, në të cilën e quajti Trump “një idiot” dhe një “katastrofë kombëtare”. Ai tha se do të shkonte ..

Read More »

Lufta Arabi Saudite-Iran zbret në Jemen, fillojnë sulmet në portin Hudejde

Forcat qeveritare me mbështetjen e Arabisë Saudite kanë filluar një sulm ndaj portit kryesor të Jemenit në Hudajdahut, i cili mbahet nga rebelët. Porti është pika kryesore e hyrjes së ndihmave për njerëzit në zonat e mbajtura nga rebelët dhe agjencitë kanë paralajmëruar një katastrofë humanitare nëse sulmohet.Rreth tetë milionë njerëz në vendin e shkatërruar nga lufta janë në rrezik nga uria. Bombardimet filluan pasi rebelët Houthi të mbështetur nga Irani injoruan një afat të caktuar nga qeveria për t’u tërhequr deri në mesnatë.Të martën, qeveria në mërgim e presidentit Abdrabbuh Mansour Hadi tha se përpjekjet për të bindur rebelët për t’u tërhequr kishin shteruar. Rrjeti Al Arabia në pronësi të Arabisë njoftoi të mërkurën se “çlirimi” i Hudajdah kishte filluar me një sulm të madh në terren të mbështetur nga ajri dhe deti nga një koalicion shumëkombësh i udhëhequr nga Arabia Saudite.Avionët dhe anijet luftarake të koalicionit kryen sulme kundër pozicioneve rebele rreth qytetit. “..

Read More »