Jeta

Kampionat Botëror në dije në shkollën e mesme “Jahja Kemal”

Kampionat Botëror në dije në shkollën e mesme “Jahja Kemal”

Kupa Botërore e Dijes (WSC) edhe këtë vit raundi lokal dotë zhvillohet në ShMP Jahja Kemal E themeluar në vitin 2007, kupa ndërlidhë mbi 20 mijë nxënës nga 50 vendet e botës. Qëllimi është që të inspirojë tek të rinjtë dashurinë ndaj mësimit, arritjen e kualiteteve të reja dhe ndjenja …

Read More »

Kur Noli zihej me Kostë Çekrezin për Ahmet Zogun, ja sherri i fortë në Boston

Kur Noli zihej me Kostë Çekrezin për Ahmet Zogun, ja sherri i fortë në Boston

Gazetari dhe studiuesi Ilir Ikonomi ka ndare me ndjekesit e tij ne rrjetet sociale, nje moment shume te forte te perplasjes ne Boston, mes Fan Nolit te “Vatrës” dhe Kostë Çekrezi i “Shqipërisë së Lirë”, teksa kërkonin njohjen e Amerikës. Eshte viti 1942, kur dy personazhet shume te njohur, ulen …

Read More »

70 vjetori i vrasjes makabre të Nexhat Agollit nga dora e UDB-së

70 vjetori i vrasjes makabre të Nexhat Agollit nga dora e UDB-së

Prof. Dr. Nebi Dervishi Portret me rastin e dy përvjetoreve; “105 VJETORI I LINDJES (1914) DHE 70 VJETORI I VRASJES MAKABRE (28 PRILL 1949) NGA DORA E UDB-së” “I HESHTUR AS NË VARR NUK DUA TË JEM” “SIMBOLI I QËNDRESËS MBARËKOMBËTARE-NË TREVAT LINDORE SHQIPTARE” Siç ka nevojë një lis vigan …

Read More »

Jahja Kemal: Alfabeti digjital është çelësi i së ardhmes. Çertifikimi është një aleat i fuqishëm

Jahja Kemal: Alfabeti digjital është çelësi i së ardhmes. Çertifikimi është një aleat i fuqishëm

Pa marrë parasysh se nxënësit dhe studentët dëgjojnë muzikë ose bëjnë fotografi, blejnë ose komunikojnë, aftësitë digjitale janë pjesë integrale e jetës së tyre të përditshme. Aftësitë bazë digjitale mundësojnë përdorimin e pajisjeve digjitale, softuerëve, aplikacioneve dhe mjeteve që u ndihmojnë të përdorin dhe të krijojnë informacione. Spektri i aftësive …

Read More »

Shqiptarët në Zvicër shpëtojnë një fëmijë 4 vjeçar nga mbytja

Shqiptarët në Zvicër shpëtojnë një fëmijë 4 vjeçar nga mbytja

Zëdhënësi i policisë së Kantonit Schwyz, David Mynall, është shprehur se “pa ndërhyrje e dy burrave, e gjithë kjo nuk do të kishte një përfundim të mirë” Një vogëlush 4-vjeçar në mbrëmjen e të martës, nga shkaqe ende të panjohura ka rënë në ujin e ftohtë 8 gradë të liqenit …

Read More »

Revolucion në psikiatri: Prodhohet spray antidepresion

Revolucion në psikiatri: Prodhohet spray antidepresion

Për trajtimin e depresionit mbërrin një medikament në formë spray që hidhet në hundë, duke lënë pas pilulat e zakonshme. Agjencia Amerikane Rregullatore e Medikamenteve “Food and Drug Administration”, ka miratuar këtë ilaç për terapinë kundër depresionit, veçanërisht tek ata pacientë që kanë probleme të rënda me depresionin dhe në …

Read More »

Për të qenë në modë këtë pranverë vishu si turiste

Për të qenë në modë këtë pranverë vishu si turiste

Tendencat e modës në këtë pranverë duket sikur kanë bërë një kthesë të madhe krahasuar me vitet e shkuara. Atlete “ të shëmtuara”, mushama, bixhuteri plastike, por çfarë tjetër na këshillojnë njohësit e modës për këtë sezon? Sipas tendencave dhe këshillave të fundit të tyre këtë vit stili më në …

Read More »

5 mënyrat më efikase se si të shpreni dashurinë

5 mënyrat më efikase se si të shpreni dashurinë

Të ruash një marrëdhënie dashurie është mjaft e vështirë për shkak të shumë elementëve që kanë të bëjnë si me tipologjinë e partnerëve ashtu edhe me faktorë të jashtëm. Sipas ekspertit Gary Chapman ka 5 mënyra se si njerëzit të kuptojnë dashurinë dhe e trasmetojnë atë. 1-Shprehje inkurajuese- Është mirë që …

Read More »

Ushqimet më të mira për shtatzëni të shëndetshme

Ushqimet më të mira për shtatzëni të shëndetshme

Një mënyrë jetese e shëndetshme dhe një dietë e mirë është shumë e rëndësishme gjatë shtatzënisë. Së bashku me të gjitha kontrollet e rregullta, ju duhet të kujdeseni edhe më tepër me nevojat tuaja ushqyese. Ajshe Leka Sipas një studimi të kohëve të fundit, gratë me dieta të varfra para …

Read More »

TREGIMI RRËQETHËS: Si u bë hoxhë gjeniu Mulla Jakup Hasipi

pyet: “Si të lindi ideja mu bë hoxhë?” Mulla Jakupi u përgjigjë: “Unë edhe mos me pas qenë hoxhë kam pas dëshirë me qenë hoxhë. Pas kësaj pyetje po ua tregojë një sekret që nuk e di askush Babai im i ka treguar vetëm nënës time dhe ajo më ka …

Read More »