Kurioz

Kope delesh “mësyjnë” Parisin, arsyeja do t’ju çudisë (Foto)

Një tufë delesh mund t’i shohësh teksa shëtisin të pashqetësuara nëpër rrugët e Parisit. Një imazh i pazakontë dhe nuk është një marifet i ri publik ose një skenë në ndonjë film të Hollivudit.Është e gjitha e vërtetë. Kullimi i qytetit zhvillohet një herë në muaj, në parkun Aubervilliers, jashtë kryeqytetit francez. Krijuesi i këtij projekti kurioz dhe inovativ është një arkitekt i hapësirave urbane, Julie-Lou Dubreuilh, që pesë vjet më parë krijoi një kooperativë profesionale “në teknikat e qytetit”, që ka për qëllim të sjellë “Paqe rurale” madje edhe në metropol.Çdo tridhjetë ditë, disa barinj mund të marrin kopenë e tyre për ta kullotur në rrugët e Parisit. “Delet gjithmonë sillen në një mënyrë të disiplinuar”, shpjegon Julie-Lou Dubreuilh.1 of 4“Qyteti mund të jetë i dobishëm për kafshët dhe kafshët mund të bëjnë mirë për qytetarët që i shohim të çlodhur, teksa në jetën e përditshme ndjehen të zhytur në një dimension baritor”, shton ai.“Duket e çuditshme,” vazhdon Dubreu..

Read More »

Qeni-polic “shpëton” agjentin me një masazh kardiak (Video)

Në pamje të parë duket se hidhet mbi gjoksin e agjentit të policisë bashkiake të Madridit. Por në një vështrim më të kujdesshëm, duket që putrat e pasme janë të pozicionuara në një pikë të mirë përcaktuar: qeni, Poncho, po praktikon një masazh kardiak, ndërsa polici bën sikur është në tokë pa ndjenja. Videoja është publikuar në 22 qershor në “Twitter”, dhe ka mbërritur deri tani thuajse 530 mijë klikime. Nuk është rasti i parë i shpëtimit nga ana e një qeni.Në internet gjendet më shumë se një video, ku padronë qensh të stërvitur të praktikojnë masazhin kardiak, “shpëtohen” nga miku i tyre i besuar. Të famshëm janë për shembull Deril dhe padronia e tij. Ai është një qen pastor gjerman dhe ajo një mësuese e cila arrin t’i mësojë frymëmarrjen artificiale. E kanë dëshmuar një gjë të tillë edhe në “Freestyle World Championship” të Moskës në 2016-ën e në “National Exhibition Centre” të Birmingemit në mars 2017.“Heroica” actuación de nuestro #Compañerosde4Patas Poncho, que no dudó ni un i..

Read More »

Turqi, voton me fustanin e nusërisë

Një nuse në qytetin Tekirdag të Turqisë para ceremonisë së dasmës ka shkuar për të votuar me fustanin e nusërisë në zgjedhjet presidenciale dhe të 27-tat parlamentare që zhvillohen ditën e sotme, raporton Anadolu Agency (AA).Nusja Zeynep Giriklioğlu, ka tërhequr vëmendjen e qytetarëve pasi ajo para ceremonisë së dasmës ka mbërritur në shkollën e mesme të hotelerisë dhe turizmit në qytetin Tekirdağ për të votuar.Zeynep, e cila ka votuar në kutinë e votimit 1424 në një deklaratë për AA ka bërë të ditur se bashkëshorti i saj Çağrı Giriklioğlu nuk ndodhet bashkë me të sepse ai do të votojë në Stamboll.Pasi ka bërë të ditur se ka ardhur para ceremonisë së dasmës për të votuar për të përmbushur detyrën e saj si qytetare, Giriklioğlu, tha: “Datën e dasmë e kishim përcaktuar 6 muaj më parë, dhe është një rastësi që dasma ka përkuar me zgjedhjet. Është një ndjenjë ndryshe të votosh me fustanin e nusërisë. As që e kishim menduar një gjë të tillë. Shpresoj që çdo gjë të jetë për të mirën e ..

Read More »

Ish-bashkiaku i lë 4 mln euro trashëgimi qytezës që drejtoi

Carlo Nicoli (Dc) ka lënë si trashëgimi katër milionë euro në Bashkinë e Fornovos San Giovanni, qendra e 5 mijë banorëve të Bergamos së Ulët, të cilën e kishte administruar në vitin 1962 dhe 1975. Kjo u njoftua, papritur nga kryetari aktual, Gian Carlo Piana, gjatë këshillit të fundit bashkiak të qytetit. Ish kryetari i bashkisë vdiq në moshën 85-vjeçare dhe i la të gjitha pasuritë e tij në qytet.Nicoli vdiq në dhjetor 2016 dhe procesi i gjatë burokratik për të formalizuar dhe përcaktuar sasinë e trashëgimisë përfundoi një vit e gjysmë më vonë: dy milionë e gjysmë euro vetëm midis parave kesh, aksioneve dhe letrave me vlerë, plus tre apartamente në Bergamo, një në Treviglio, tokë dhe një vilë në fshat. Për një total prej rreth katër milionë euro.“Burimet do të përdoren për krijimin e punëve dhe shërbimeve publike, e njihja Nicolin nga sytë, ai ishte një person shumë i rezervuar, nuk do ta kisha pritur këtë gjest që na nderon”, deklaroi kryetari aktual.25 qershor 2018 (gazeta-Shqi..

Read More »

Mike Tyson dhe “krimineli seksi” bëjnë shqiponjën (Foto)

Shqiponja e Granit Xhakës dhe Xherdan Shaqirit ka sjellë kënaqësi të shqiptarët dhe pakënaqësi te serbët.Shqiptarët në mbarë botën kanë përshëndetur veprimin e tyre, duke shprehur krenari për djemtë shqiptarë dhe suksesin e tyre.Për të përkrahur djemtë, mjeku shqiptar në Amerikë Mario Ademaj ka postuar në Facebook disa foto, ku shfaqen duke bërë shqiponjën persona të famshëm si Mike Tyson, apo edhe Jeremy Meeks i njohur si “krimineli seksi”.1 of 325 qershor 2018 (gazeta-Shqip.com)

Read More »

Liban, vajza me pantallona të shkurtra për turizmin në verë

Ato janë femra, të reja dhe me pantallona të shkurtra. Këto janë kërkesat për rojet e reja urbane të qytetit të Brummana, në Liban. Për shumicën, ato janë studente femra që zgjodhën të punojnë për komunën gjatë verës. Kryetari i bashkisë, Pierre Achkar donte që qyteti të ishte i gatshëm për të mirëpritur turistët gjatë sezonit të verës, si nga pikëpamja e numrit të agjentëve të punësuar dhe imazhit “më perëndimor” që vendi mund t’u japë vizitorëve. Në rrjetet sociale, megjithatë, ka më shumë kritika sesa vlerësime. Për shumë përdorues, ky është një diskriminim seksist.Uniforma e re – T-shirt e zezë, kapelë e kuqe dhe atlete të bardha. Por mbi të gjitha pantallona të shkurtra. Ato do të duhet të vijnë në punë në këtë mënyrë, stjuardet e reja të Brummanas, vetëm për sezonin e verës.Sipas Ziad Baraoud, ish-ministri i Brendshëm, ligji libanez nuk bën asnjë referencë për llojin e uniformës që veshin oficerët sezonalë të trafikut, të rekrutuar nga komuna. Jo vetëm kjo, por çdo qytet mund..

Read More »

Prifti bën rrep në kishë, e pezullojnë (Video)

Një prifti katolik në Kenia i është hequr e drejta për të udhëhequr meshat kryesore publike për një vit, sepse ai këndoi rrep gjatë predikimeve.Është eprori i tij ai që ka bërë të ditur lajmin për BBC. Sipas tij, Ati Paul Ogallo, i cili ishte mbiquajtur “Sweet Paul”, duhej “të zgjidhte mes të qenit një rreper ose një prift”.“Shenjtorët dhe laikët nuk mund të përzihen”, shtoi Peshkopi Philip Anyolo, i Dioqezës së Homa Bay në Kenian perëndimore.Por peshkopi këmbënguli se Ati Ogallo mund të përdorte rrepin për t’u predikuar të rinjve – jo vetëm nga altari. Pas masës ndëshkimore, Ati Ogallo ndryshoi rrobat e priftit me ato të rreperit, si T-shirt dhe pantallona të gjera.Duke shpjeguar alteregon e tij, ai i tha BBC muajin e kaluar: “Të rinjtë më quajnë ‘Sweet Paul’ sepse unë bëj rrep të ‘ëmbël’”. Ai tha se ai miratoi stilin e tij të pazakontë, sepse donte që të rinjtë të argëtoheshin në mënyrë të sigurt në kishë, në vend që të ishin në vende të pasigurta.Ai argumentoi se një incid..

Read More »

Shikon vajzën me ngjyrë që shet në rrugë dhe njofton policinë (Video)

Një grua ecën para dhe mbrapa me telefon në dorë. Po njofton policinë për “të denoncuar” një fëmijë më ngjyrë 8 vjeç. Çfarë ka bërë? Atë që shet ujë në rrugë. Videoja është postuar nga nëna e fëmijës dhe është bërë menjëherë virale në rrjet. Ndjekësit e rrjeteve sociale kanë kritikuar gruan për denoncimin dhe kanë lëshuar hashtag #PermitPatty.Bëhetfjalë për një përkufizim përçmues: një lojë fjalësh që do të thotë “Autorizim”, sepse para se të njoftonte forcat e rendit, gruaja, Alison Ettel, i ka kërkuar të miturës të tregojë “lejen”.Make this bitch go viral like #bbqbecky she’s #permitpatty would you rather my daughter be out here getting into shit Fr cuz an 8 year old selling water in front of her apartment building where she’s lived her whole life is NOT a reason to call the PoliceA post shared by So Wavy (@ladyesowavy) on Jun 23, 2018 at 4:05am PDT“Kjo grua po njofton policinë, sepse nuk do që vajza ime 8 vjeç të shesë ujë jshtë shtëpisë sonë”, – ka shkruar nëna e fëmijës ..

Read More »

Del në ankand avioni i braktisur i Elvis Presley (Foto)

Në kohët e arta, Elvis Presley kishte tre aeroplanë. Momentalisht dy janë në Graceland, në shtëpinë e ish-rokerit të famshëm në Memphis, Tennessee. Një, në pronësi private, është mbajtur për 36 vjet në aeroportin e vogël të Rossëell, në Nju Meksiko dhe do të dalë në shitje në internet me një çmim të vlerësuar rreth 2-3 milionë dollarë.1 of 13Ofertat pranohen deri më 27 korrik. Lockheed JetStar 1329 i vitit 1962, nga fotot e publikuara në ankand, Shtëpia e ankandit të Iron Planet, duket si një grumbull hekurash i kthyer në skrap, është pa motor, i ndryshkur plotësisht. Modeli është mjaft i rrallë, pasi ndërmjet 1957 dhe 1978 janë bërë vetëm 204 ekzemplarë.26 qershor 2018 (gazeta-Shqip.com)

Read More »

Skandaloze! Librat në Bibliotekë thahen me tharëse floku (Foto)

Shiu i rëndë që ra në Tiranë tre ditë më parë e “paralizoi” kryeqytetin, duke sjellë bllokimin e rrugëve kryesore, por dëmin më të madh duket se e ka pësuar Biblioteka Kombëtare, ku janë dëmtuar nga uji rreth 12 mijë libra.Vetë Drejtoresha e Bibliotekës Kombëtare, Persida Asllani, pranoi për mediat se ruajtja e librave është jashtë çdo standardi, por disa foto e thellojnë edhe më tepër skandalin.1 of 4Aty shihet një tharëse flokësh jo më larg se një metër nga vendi ku u prononcua drejtoresha, pajisje me të cilën duket se po kryhet procesi i tharjes së këtij fondi letrat të dëmtuar.26 qershor 2018 (gazeta-Shqip.com)

Read More »

Çeçenët surprizojnë Salah, ja torta gjigande për egjiptianin (Video)

Lot në finalen e Kievit dhe pikëllim në humbjen me Urugain në ndeshjen e parë të Botërorit!Jeta e Mohamed Salah duket se mori të tatëpjetën pas atij sezoni fantastik me Liverpulin, por janë tifozët ata që i japin kuptim futbollit dhe sot e kanë ndryshuar edhe gjendjen e trishtë të egjiptianit në tre javët e fundit.Salah ka festuar ditëlindjen e tij të 26-të në Çeçeni, aty ku është akomoduar kombëtarja e Egjiptit dhe tifozët e Grozny e kanë surprizuar atë me një tortë gjigande, që sipas RT peshon 100 kg.Në krye të tortës qëndron ‘këpuca e artë’, të cilën Salah e fitoi duke shënuar 45 gola në gjithë sezonin me Liverpulin.Në videot që qarkullojnë në rrjet, ylli egjiptian shihet duke buzëqeshur teksa fik qirinjtë mbi tortën e veshur në ar dhe të zbukuruar me ngjyrat e kombëtares së tij.Bashkëkombasit dhe tifozët i kënduan “Happy Birthday” në anglisht dhe arabisht në hollin e hotelit.16 qershor 2018 (gazeta-Shqip.com)

Read More »

Ishte femër kur lindi dhe e ushqeu me gji, tani djali e sheh si burrë

Sabastion Sparks është një baba i ri, por më parë ka qenë një nënë e re.Duket “e krisur” në plan të parë, por nuk është aspak ashtu, pasi ai e ka mbajtur vetë në bark fëmijën, i ka dhënë gji dhe ka duruar vështrimet e habitura të kalimtarëve, sa herë dilte me djalin dhe bashkëshorten.E gjithë kjo e ka një shpjegim, pasi Sabastioni tanimë një burrë 24 vjeçar ka lindur si femër dhe shndërrimin në mashkull e nisi vetëm pesë vite më parë.Ky proces u përmbush muajin e shkuar, kur hoqi edhe gjinjtë me operim.Ai tani jeton me gruan e tij, Angel, që më parë ka qenë burrë në periferi të Atlantës. Ai u njoh me Angel, pesë vite më parë, në një konventë për transgjinorë dhe u identifikua si burrë. Ndërkohë 33-vjeçarja Angel ishte i lindur burrë, por ishte kthyer në grua disa vite më parë.Pas lindjes së Jaxen, Sabastioni i ka dhënë gji fëmijës edhe në publik, duke tërhequr vështrime të habitura nëpër dyqanet e rrugët ku dilnin.“Njerëzit na shihnin vëngër. Ai përpiqej shumë ta mbulonte k..

Read More »

Ishte femër kur lindi dhe e ushqeu me gji, tani do që djali ta shohë si burrë

Sabastion Sparks është një baba i ri, por më parë ka qenë një nënë e re.Duket “e krisur” në plan të parë, por nuk është aspak ashtu, pasi ai e ka mbajtur vetë në bark fëmijën, i ka dhënë gji dhe ka duruar vështrimet e habitura të kalimtarëve, sa herë dilte me djalin dhe bashkëshorten.E gjithë kjo e ka një shpjegim, pasi Sabastioni tanimë një burrë 24 vjeçar ka lindur si femër dhe shndërrimin në mashkull e nisi vetëm pesë vite më parë.Ky proces u përmbush muajin e shkuar, kur hoqi edhe gjinjtë me operim.Ai tani jeton me gruan e tij, Angel, që më parë ka qenë burrë në periferi të Atlantës. Ai u njoh me Angel, pesë vite më parë, në një konventë për transgjinorë dhe u identifikua si burrë. Ndërkohë 33-vjeçarja Angel ishte i lindur burrë, por ishte kthyer në grua disa vite më parë.Pas lindjes së Jaxen, Sabastioni i ka dhënë gji fëmijës edhe në publik, duke tërhequr vështrime të habitura nëpër dyqanet e rrugët ku dilnin.“Njerëzit na shihnin vëngër. Ai përpiqej shumë ta mbulonte k..

Read More »

Elisabetës i del rregulli ‘duarsh’, martesë gay në familjen mbretërore

Dy vjet më parë doli publikisht duke deklaruar se kishte luftuar kundër orientimit seksual gjatë 16 viteve të martesës së tij. Sot Zoti Ivar Mountbatten, kushëri 55-vjeçar i shkallës së tretë të Mbretëreshës Elizabeth, po organizon martesën e tij të dytë.Dhe e veçanta e këtij njoftimi është se në verë ai do të martohet, jo me një fermer, por me shokun e tij 56-vjeçar James Coyle.Ndërkohë mediat shkruajnë për një tjetër lajm të bujshëm, pasi ish-gruaja Penelope Thompson do ta çojë atë në altar. Kjo është martesa e parë homoseksuale në familjen mbretërore britanike. Dasma do të zhvillohet në pronën private të Lord Mountbatten në Devon.“Ideja që unë do të shoqëroj atë në altar u dha nga vajzat”, tha ish-gruaja Penelope për Daily Mail, duke iu referuar të tre vajzave që kishin së bashku: 22-vjeçarja Ella, Alix 20 vjeç dhe 15-vjeçarja Luli.Ivar Mountbatten është biri i kadetit David Michael Mountbatten, Marqezi i tretë i Milford Haven. Babai, pasardhës i drejtpërdrejtë i Mbretëreshë..

Read More »