Kurioz

Tmerr në Afrikën e Jugut, luani sulmon të moshuarin (Video)

Një video e tmerrshme është bërë në një park kafshësh të egra në Afrikën e Jugut. Në video shihet i moshuari duke u futur në vendin e rrethimit të luanit.Kafsha e sheh burrin, që mendohet se është pronari i parkut dhe fillon ta ndjekë e më pas i hidhet. Dëshmitarët shohin tmerr kur luani tërheq zvarrë të moshuarin dhe e copëton atë.Më pas dikush qëllon me armë në drejtim të luanit, i cili e lëshon të moshuarin dhe largohet. Burri ndodhet në gjendje kritike për jetën. Luani mendohet të jetë vrarë pas sulmit.1 maj 2018 (gazeta-Shqip.com)

Read More »

SHBA, varësia nga rrjetet sociale mbush qendrat e rehabilitimit

Rrjetet sociale mund të kthehen në një varësi. Nuk është ende një çrregullim i njohur zyrtarisht, por në Amerikë ata tashmë po ndërmarrin hapa të paparashikuar.Gjithnjë e më shumë fëmijë janë të varur nga “Facebook”, “Snapchat”, “Tëitter” dhe “Instagram”. Dhe numri i atyre që përdorin qendra rehabilitimi, sa vjen e rritet. Abuzimi prek rreth 50% të popullsisë së re të SHBA, por ka klinika të rehabilitimit që sigurojnë shansin e suksesit prej 80%.Numri i varësisë – Pothuajse gjysma e adoleshentëve amerikanë janë të prekur. Këta janë fëmijët që përdorin “smartphone” e tyre për 6 ose 7 orë në ditë. Të dhënat vijnë nga “Common-Sense Media”, një organizatë që monitoron përdorimin e mediave sociale. Disa djem, të intervistuar nga televizioni amerikan, kanë treguar se përjetojnë stres, shqetësim, por edhe turp nga përdorimi i vazhdueshëm i telefonave celularë. “Unë isha i shqetësuar dhe nuk e kuptoja atë,” tha David Mayer, një 17-vjeçar nga Ohajo. “Kisha krijuar identitetin imagjinar në r..

Read More »

Salah merr një tjetër vlerësim të madh, këtë herë nga gazetarët anglez

Ky është momenti më i mirë në karrierën e Muhamed Salah.Egjiptiani ditën e sotme ka marrë çmimin e radhës në Premier League, këtë herë nga gazetarët sportivë si futbollisti më i mirë i vitit në Angli. Këta të fundit duket se nuk kanë pasur shumë dilema për të zgjedhur më të mirin e sezonit, pasi

Read More »

Policia nuk e gjen telefonin e njërit prej policëve

Në vendin ku është dyshuar se mund të jetë telefoni i njëri nga policët e zhdukur, pas kërkimit nuk është gjetur asgjë.Momentalisht, ekipet janë mbledhur në një pjesë të rrjedhës së lumit ku po tentojnë të ndajnë rrjedhën e tij në mënyrë që zhytësit të mund të nisin kërkimet nën një prej urave.

Read More »

Zaev jep premtime për 1 Maj

Lufta për të drejta më të mëdha të punëtorëve është angazhimi ynë i përbashkët, të bashkuar, për të ndërtuar shtet prosperues të barabartë për të gjithë, thuhet në letrën e kryeministrit Zoran Zaev me rastin e Ditës Ndërkombëtare të Punës ? 1 Maji.Ai thekson se e drejta themelore e njeriut është

Read More »

Dorëzohet bileta e parë finaliste, Real-Bayern formacionet e mundshme

Ka ardhru koha të mësojmë finalisitin e parë të finales ë Kiev, teksa Santiago Bernabeu do të jetë pritës i përballjes së madhe mes Real Madridit dhe Bayern Munich.Ndeshja e parë në Gjermani përfundoi me rezultat 2-1, ku fitoren spanjollëve i dhanë Marcelo dhe Marco Asensio.Gjermanët janë të

Read More »

Të vesë së Millosheviçit nuk i ndahet mendja nga Kosova (FOTO LAJM)

Bashkëshortja e Kasapit të Ballkanit, Slobodan Milosheviqit ? Mira, ka dhënë një intervistë të rrallë për median ruse, ku jeton dhe vepron tash e disa vjet.Ajo mes tjerash ka folur edhe për pavarësinë e Kosovës, duke hedhur akuza ndaj ndërkombëtarëve si dhe duke e cilësuar shtetin tonë si të for

Read More »

Reina zyrtarisht i jep lamtumirën Napolit, italianët kontaktojnë zëvendësuesin

Pepe Reina i ka dhënë zyrtarisht lamtumirën Napolit në një darkë ku ka ftuar shokët e skuadrës. Ai do t?i bashkohet Milanit për dy sezonet e ardhshme, ku do të përfitojë 3.5 milionë euro në sezon.Gjithsesi napolitanët duket se e kanë gjetur zëvendësuesin e tij dhe ai është Rui Patricion, portier

Read More »

Gruaja e Millosheviçit flet për Kosovën, përmend disa shqiptarë që janë të mirë

Bashkëshortja e Kasapit të Ballkanit, Slobodan Milosheviçit ? Mira, ka dhënë një intervistë të rrallë për median ruse, ku jeton dhe vepron tash e disa vjetAjo mes tjerash ka folur edhe për pavarësinë e Kosovës, duke hedhur akuza ndaj ndërkombëtarëve si dhe duke e cilësuar shtetin tonë si të form

Read More »

Të Pakënaqurit sot formojnë partinë e re, zbardhet deklarata sekrete

Grupi i Deputetëve të Pavarur sot do të shpalosë deklaratën themelues të subjektit të ri.Në një konferencë për media, në orën 14:00, në lokalet e Kuvendit, ashtu siç është njoftuar, do të flasin deputeti Dukagjin Gorani dhe Visar Ymeri.Sigurohet edhe deklaratën e plotë që do të shpalosë Grup

Read More »

Shkencëtari 104-vjeçar drejt Zvicrës për të kryer vetëvrasjen e vullnetshme

Shkencëtari 104-vjeçar David Goodall nga Australia ka konfirmuar se do të udhëtojë drejt Europës këtë javë për t’i dhënë fund jetës. Ai ka zgjedhur Zvicrën, si një prej shteteve që lejon vetëvrasjen, duke ofruar metoda të ndryshme për t’i dhënë fund jetës.Pas tentativave të dështuara prej gati një viti për t’u vetëvrarë, akademiku 104-vjeçari është shprehur se nuk ka zgjidhje tjetër, pasi Australia nuk e ofron një shërbim të tillë.Goodall do të udhëtojë nesër drejt Bordeaux (Francë) për të takuar familjen dhe për t’u dhënë atyre lamtumirën e fundit. Më pas ai do të shkojë në Bazel ku do të kryejë edhe procedurën e vdekjes me vullnet të plotë.“Nuk dua të shkoj në Zvicër, edhe pse është një vend i këndshëm. Mirëpo, jam i detyruar ta bëj, në mënyrë që të kryej vetëvrasjen e qëllimshme, sepse sistemi australian nuk e lejon”, u shpreh ai.1 maj 2018 (gazeta-Shqip.com)

Read More »