Kurioz

Shikojeni atmosferën e Ramazanit nëpërmjet fotove: Agjërim, përkushtim, lexim Kur’ani

Shikojeni atmosferën e Ramazanit nëpërmjet fotove: Agjërim, përkushtim, lexim Kur’ani

Besimtarët muslimanë kanë hyrë në javën e dytë të agjërimit në muajin e Ramazanit. Rituali i jetës së përditshme fetare gjatë këtyre ditëve është si ngahera i njëjti: agjërim, përkushtim i shtuar, lexim i shtuar i Kur’anit, dhe ngrënie e përbashkët e iftarit. Panorama është thuajse e njëjtë në tërë …

Read More »

Nëse i agjëroni edhe gjashtë ditë pas Bajramit, kjo është rëndësia e tyre!

Nëse i agjëroni edhe gjashtë ditë pas Bajramit, kjo është rëndësia e tyre!

Besimtarët myslimanë në të gjithë botën kanë kryer obligimin e tyre ndaj Allahut për të agjëruar 30 ditë me radhë në shenjë solidarizimi me të varfërit. Pas muajit te Ramazanit, të njëjtit sot dhe dy ditë më tej do kenë festën e Fitër Bajramit. Mirëpo, një çështje që është me …

Read More »

Besnik Krapi ftohet në Akademinë Evropiane të filmit

Besnik Krapi ftohet në Akademinë Evropiane të filmit

Producenti dhe aktori Kosovar Besnik Krapi është i ftuari i radhës i Akademisë Evropiane të Filmit. Kontributi i tij në fushën e kinematografisë si producent dhe aktor është mjaft i njohur në rajon dhe më gjerë. Akademia Europiane e Filmit është themeluar në vitin 1989 me drejtorin e parë Ingmar …

Read More »

Qytetet më të mira kulturore për vitin 2019 (FOTO)

Qytetet më të mira kulturore për vitin 2019 (FOTO)

Pushimet janë çdoherë ide e mirë dhe e nevojshme për njerëzit, por sa shpesh bëni pushime kulturore? Nëse jeni duke kërkuar ndonjë destinacion për të bërë pushime gjatë këtij viti ju tregojmë se Parisi është top destinacion, njofton Klan Kosova. Kryeqyteti i bukur francez është renditur i pari si qyteti …

Read More »

POLITIKANËT,KENGETARET, BIZNESMENËT SHQIPTARË PO DERDHIN PARA, SHQIPTARIA PO VARFËROHET

POLITIKANËT,KENGETARET, BIZNESMENËT SHQIPTARË PO DERDHIN PARA, SHQIPTARIA PO VARFËROHET

Nga Xhemaledin Salihu/Kohëve të fundit po ndodhin dukluri negative nëshoqërinë shqiptare, po ndodhin dasma tëmëdhafinanciare, të politikanëve, këngëtarëve, biznesmenëveshqiptarë, ku po derdhen paratë mëdha,ndërsapopullata shqiptare në varfëri shumë të madhe. Dy skajshmëri, njëra e politikanëve,këngëtarëve, biznesmenëve shqiptarë që po derdhin pa hesap e llogari para në dasmat, synetitë, fejesat e fëmijëve tëetyre, ndërsa në anën tjetër tëvarfërit shqiptarë, jo qënuk kanë para për këto fejesa, martesa të fëmijëve tëvet, por nuk kanë as elementare për ekzistencë përjetë. Pra, dy ekstreme që nuk përkojnë me kohën, në të cilënjetojmë, është formuar njëklasëmilionerësh:politikanë, biznismenë, këngëtarë dheklasa milionëshe varfanjakëshshqiptarë që nuk kanëmjete elementare për ekzistencë, ndërsa sipas meje nukka klasë tëmesme, ku bëjnë pjesë shqiptarët. Këto ndasi me brengosin shumë dhe më bëjnë të pyes:a thua gjithë kjo pasuri e klasësmilionerëshe është e ndershme karshi klasës varfanjake, besoj, e cilakontribuoi edhe nëpasurimin e klasës milionerëshe, duke I përkrahur politikanët në politikë, duke dhënëparat e fundit për dasma, fejesat, synetite, kukëngëtarët pasurohen dhe ku biznesmenët pasurohennëkurriz të varfanjakëve. Në klasën milionerëshe, kohëve të fundit mund tëradhiten edhe disa humanista që po krijojnëpasurimarramendëse dhe po e zhvillojnë aktivitetin humanist. Krejt kjo ndasi klasash qëndron në shoqërinë tonëshqiptare, edhepse prap klasa milionerëshjeton nëkurriz të klasës varfanjake.Këta janë, ata që i votojnëpolitikanët e korruptuar, me krime, me hajni, i mbajnëkëngëtarët, duke i dhuruar para të majme në dasmatvarfanjakedhe duke hyr në borxhe të mëdha, vetëm e vetëm për t’i kënaq apetitet e këngëtarëvedhemëhallës, i mbajnë humanistat e mëdhenjë, duke idhënë edhe qindarkën e fundit, në emërtë humnizmit, sepse i varfuri është me humanist dhe dorëdhënës. Këtë situatë, sipas historisë nuk e kishim as nëshoqërinë skllavopronare, as në shoqërinëfeudale, as në socializëm, tashti kur duhet të jemi më të pasur përjetë, varfëria polajmërohet skajmërisht te Shqiptarëtdhe në kudo në Shqiptari. Edhe kjo ndarje brengos çdo njeri të logjikshëm, tëarsyeshëm, ata që mbajnë pozitat, ata qëkanë para, derdhin para në luksin e tyre pa kurrfarë hezitimi, sepsenuk qajnë kokën përvarfanjakët, edhepse këta ivendosën në klasën e milionerëve. Deri kur kështu!?

Read More »

Më 9 Maj shqiptarët do ta dridhin Ballkanin, kerkohet lirimi i Komandant Sokolit me shokë

Më 9 Maj shqiptarët do ta dridhin Ballkanin, kerkohet lirimi i Komandant Sokolit me shokë

Nga Erald Selca/ Me 09 Maj protestohet kudo në trojet tona për Grupin e Kumanovës April 15, 2019 Janina Press 305 Views 0 Comments Ti përkrahim dhe mos ti harrojmë Trimat e Betejës së Kumanovës Populli shqiptar kudo ku ndodhet vegjelia dhe politika jonë organizatat e ndryshme dhe ato të …

Read More »

Aliu: Tallkynin e Artan Grubit nuk e ndëgjon as djalli e lëre më engjëjt e Zotit

Aliu: Tallkynin e Artan Grubit nuk e ndëgjon as djalli e lëre më engjëjt e Zotit

Tallkynin e Artan Grubit nuk e ndëgjon as djalli e lëre më engjëjt e Zotit. Nuk është gaf por një marrëzi e llojit të vet për të cilën Bdi duhet ti kërkoj falje publike kandidatit për president Blerim REKA . Ndërsa Stevo Pendarovski zyrtarisht duhet të distancohet nga mbështetësi i …

Read More »

Idriz Seferi ishte bere gati ta shpallte pavaresine e shtetit shqiptar ne Shkup

Idriz Seferi ishte bere gati ta shpallte pavaresine e shtetit shqiptar ne Shkup

Historiani Aliriza Selmani thotë se Idriz Seferi ishte organizator i zoti, që frymëzoi, mobilizoi dhe udhëhoqi shumë kryengritje në Anamoravë, Kosovën Juglindore dhe trojet e tjera shqiptare. Ai deri në vdekje luftoi për liri dhe pavarësi. Se çfarë ka ndodhur që ky plan kishte dështuar, u mbetet historianëve që ta …

Read More »

Fshatrat që shiten për 150 mijë euro

Fshatrat që shiten për 150 mijë euro

Në Spanjë, 48% e komunave kanë densitet të popullsisë më pak se 12.5 banorë për kilometër katror, një nga normat më të ulëta në Bashkimin Europian dhe 90% e popullsisë është e përqendruar në 30% të territorit. Midis 2011 dhe 2017, sipas komisionerit të qeverisë për sfidën demografike, pothuajse 62% …

Read More »