Lajme

Takimi Meta-Pendarovski: Duhet të bashkojmë përpjekjet për çeljen e negociatave për anëtarësim në tetor

Takimi Meta-Pendarovski: Duhet të bashkojmë përpjekjet për çeljen e negociatave për anëtarësim në tetor

Presidenti i Shqipërisë, Ilir Meta ka njoftuar se ka realizuar takim me presidentin e Maqedonisë së Veriut, Stevo Pendarovski. “Kënaqësi e veçantë të takoja presidentin e Maqedonisë së Veriut, z. Stevo Pendarovski. Të dy vendet tona duhet të bashkojnë përpjekjet për çeljen e negociatave për anëtarësim në tetor. Duhet të …

Read More »

Negociata për PSP-në, Zaevi optimist për një marrëveshje të mundshme

Negociata për PSP-në, Zaevi optimist për një marrëveshje të mundshme

Kryeministri Zoran Zaev është optimist se pushteti dhe opozita do të arrijnë konsensus për propozim-Ligjin për Prokurorinë Publike dhe fatin e PSP-së. Zaev shton se grupet duhet të ndjekin hapat e negociatave për ATO dhe ASK-në, me qëllim që epilogu të jetë konsensusi gjithë partiak. Kryeministri Zoran Zaev është optimist …

Read More »

Aksident i rëndë trafiku në rrugën Kërçovë-Ohër, një i vdekur

Auto Draft

Gjatë ditës së djeshme rreth orës 13:50 në autostradën Ohër-Kërçovë në fshatin Dobrenoec ka ndodhur një aksident i rëndë trafiku mes makinës “Suzuki Maruti” me targa të Kërçovës, të drejtuar nga J.S. (58) nga fshati Lavçani i dhe makinës Volkswagen Passat me targa të Kërçovës, të drejtuar nga J.S. (30) …

Read More »

FRONTEX nis sot misionin e saj në Shqipëri

Agjencia Evropiane e Mbrojtjes së Kufirit (FRONTEX nis të martën (sot) misionin e saj në Shqipëri. Falë marrëveshjes së nënshkruar në tetorin e vitit 2018, pritet të zbarkojnë 50 oficerë të FRONTEX, që do të bashkëpunojnë dhe bashkëveprojnë me oficerët tanë të policisë kufitare dhe migracionit. Oficerët e FRONTEX, do …

Read More »

Qentë endacak, pengesë apo pjesë e manifestimit?!

Qentë endacak, pengesë apo pjesë e manifestimit?!

Në ceremoninë e manifestimit të 70 vjetorit të UKIM, në tepihun e kuq u vërejt një qen endacak. Të pranishmit komentuan në forma të ndryshme. Disa prej tyre si në shaka thonin se bëhet fjalë për pjesëmarrës në manifestim, derisa për të tjerët kjo nuk ishte një fotografi e mirë …

Read More »

Tetovë, 55-vjeçari shtyp për vdekje kolegun e punës

Tetovë, 55-vjeçari shtyp për vdekje kolegun e punës

Gjatë ditës së djeshme, rreth orës 11:30, në rrugën lokale të fshatit Pirok të Tetovës, një furgon “Mercedes” me targa të Tetovës, në pronësi të një Ndërmarrje Publike në Tetovë, e drejtuar nga A.F. (55) nga fshati Bogovinjë ka goditi këmbësorin O.M. (40) nga po ashtu nga fshati Bogovinjë, i …

Read More »

Ohër, protesta kundër ndërtimit të minares në xhaminë Ali Pasha

Ohër, protesta kundër ndërtimit të minares në xhaminë Ali Pasha

Rreth 200 qytetarë të Ohrit kanë protestuar sot para komunës së Ohrit kundër ndërtimit të minares prej 32 metrash që po vazhdon tashmë të ndërtohet në xhaminë Ali Pasha në Ohër. Shoqëria civile që ka organizuar këtë protestë thonë se kanë kërkuar nga institucionet e këtij qyteti të marrin masat …

Read More »

Tarifa më të ulëta për “roaming” në rajon

Tarifa më të ulëta për “roaming” në rajon

Kompanitë e telekomunikimit në vend janë të gatshme të zbatojnë marrëveshjen për roaming që po përgatitet për Ballkanin Perëndimor. Shprehen se do t’u dalin në ndihmë qytetarëve që të flasin më lirë kur janë jashtë vendit, porse kjo do t’ua ulë të ardhurat. Prandaj kërkuan nga Qeveria që t’u dilet …

Read More »

Zaev-Han: Maqedonia e Veriut ka dëshmuar se meriton “datën” për fillimin e negociatave

Zaev-Han: Maqedonia e Veriut ka dëshmuar se meriton “datën” për fillimin e negociatave

Kryeministri Zoran Zaev sot në margjinat e Forumit Ekonomik të Vjenës u takua me eurokomisarin për Zgjerim dhe Politikë të Mirë Fqinje, Johanes Han. Në takim, siç kumton shërbimi i Qeverisë, Zaevi e informoi eurokomisarin Han për ngjarjet politike të fundit në vend, për zgjedhjet presidenciale të zbatuara me sukses, …

Read More »

Policia në kërkim të taksistit që ka përgjuar Bogoevskin

Policia në kërkim të taksistit që ka përgjuar Bogoevskin

Prokuroria e Shkupit urdhëroi policinë ta gjejë taksistin i cili e ka incizuar deputetin Pavle Bogoevski. Pasi në opinion u publikua një audio bombë, Bogoevski pranoi se përmbajtja e bisedës është autentike. Ai dorrëzoi padi penale për përgjim të paligjshëm. Ndaj padisë së tij po vepron prokuroria. Policia duhet të …

Read More »

Han: Data për çeljen e negociatave, para verës

Han: Data për çeljen e negociatave, para verës

Komisionari për zgjerim Johanes Han u shpreh i bindur se Maqedonia e Veriut do të marr datën për fillimin e negociatave para verës. Nga forumi ekonomik në Vjenë Han tha se po punohet fuqishëm që të bindin shtetet skeptike për zgjerimin e Unionit. AI tha se vendi është i gatshëm …

Read More »

BE bën thirrje për dalje në raundin e dytë të zgjedhjeve presidenciale

BE bën thirrje për dalje në raundin e dytë të zgjedhjeve presidenciale

Alsat 2019-04-22T20:29:00+02:00 Raundi i parë i zgjedhjeve presidenciale kaloi në mënyrë të qetë dhe transparente, por nevojiten reforma shtesë në legjislacionin zgjedhor thonë liderët evropianë. Zëdhënësja e institucioneve të BE-së, Maja Kocijançiç, për MIA-n porositi se, sipas raportit të misionit vëzhgues të OSBE/ODIHR, “liritë fundamentale të bashkimit dhe shprehjes ishin …

Read More »

Opozita shqiptare: Nuk bëjmë tregti me votat e elektoratit

Opozita shqiptare: Nuk bëjmë tregti me votat e elektoratit

Alsat 2019-04-23T14:58:07+02:00 Opozita shqiptare do të pres ofertën nga pushteti dhe opozita maqedonase lidhur me mbështetjen e mundshme në raundin e dytë presidencial ndaj Stevo Pendarovskit apo Gordana Siljanovskas. Megjithatë, deri atëherë qëndrimi i dy subjekteve që mbështetën kandidaturën e Blerim Rekës, por edhe i vet shtabit zgjedhorë të Rekës …

Read More »

Vaksinimi në terren vijon me ritëm të ngadaltë

Vaksinimi në terren vijon me ritëm të ngadaltë

Alsat-M 2019-04-23T15:07:13+02:00 Nga 480 nxënës të planifikuar për t’u vaksinuar kundër fruthit gjatë një ditë më parë, vaksinën MRP e kanë pranuar vetëm 25 prej tyre. Nga Shtëpia e Shëndetit-Shkup, nuk japin detaje se përse numri i fëmijëve të vaksinuar është kaq i vogël. Ata thonë se do të vazhdojnë …

Read More »