Lajme

Këta janë katër kosovarët që u arrestuan dje nga policia pas kthimit prej Sirisë!

Këta janë katër kosovarët që u arrestuan dje nga policia pas kthimit prej Sirisë!

110 persona janë kthyer dje nga Siria për në Republikën e Kosovës. Gra, fëmijë dhe burra që kishin luftuar përkrah organiztës terroriste, ISIS. Mirëpo, nga gjithë kosovarët e kthyer, në mesin e tyre kishte edhe xhihadista. Kësisoj, me urdhër të Prokurorisë Speciale, Policia ka arrestuar katër persona. Bëhet fjalë për; …

Read More »

MOST do të vëzhgojë zgjedhjet me 1 500 vëzhgues në terren

MOST do të vëzhgojë zgjedhjet me 1 500 vëzhgues në terren

Asociacioni qytetar MOST do të monitorojë zgjedhjet e nesërme me më shumë se 1 500 vëzhgues. Në 1 160 vendvotime, të përzgjedhura sipas një mostre të rastësishme dhe përfaqësuese, do të vendosen po kaq vëzhgues për të mbuluar 33 për qind të numrit të përgjithshëm të vendvotimeve në vend. “Vëzhguesit …

Read More »

Kapen 45 kg drogë në kufirin Maqedoni – Greqi, ja kush po e transportonte?

Kapen 45 kg drogë në kufirin Maqedoni – Greqi, ja kush po e transportonte?

Në një automjet me targa nga Shqipëria në kalimin kufitar “Bogorodica” Drejtoria e Doganave dje zbuloi dhe konfiskoi rreth 45 kilogramë drogë. Shoferi dhe bashkudhëtarja e tij, shtetas të Republikës së Shqipërisë kanë marrë kallëzim penal për prodhimin dhe shitjen e 34,6 kilogramë marihuanë dhe 9,8 kilogram hashash. Siç informuan …

Read More »

Në Dibër dhe Qendra Zhupë sot do të votojnë 34 persona të sëmurë

Auto Draft

Në komunat Dibër dhe Qendra Zhupë të drejtën e tyre të votës sot do ta realizojnë 34 persona të sëmurë. Sipas kryetares së Komisionit Shtetëror Zgjedhor, Elmira Bakalli, në Dibër do të votojnë 33 persona. “Dibranët me të drejtë vote për president të shtetit do të votojnë edhe për kryetarin …

Read More »

Zyra Komitetit të Helsinkit në ditën e zgjedhjeve do të jetë e hapur për qytetarët

Zyra Komitetit të Helsinkit në ditën e zgjedhjeve do të jetë e hapur për qytetarët

Zyra e Komitetit të Helsinkit për të drejtat e njeriut në Republikën e Maqedonisë, nesër gjatë gjithë ditës do të jetë e hapur, me qëllim që t’iu mundësojë qytetarëve që të raportojnë shkeljen e të drejtës së votës gjatë Zgjedhjeve presidenciale, kumtuan nga Komiteti i Helsinkit. “Komiteti i inkurajon të …

Read More »

Heshtje zgjedhore votojnë të burgosurit, të shpërngulurit dhe të sëmurët

Heshtje zgjedhore votojnë të burgosurit, të shpërngulurit dhe të sëmurët

Shkup, 20 prill 2019 – Në mesnatë përfundoi fushata zgjedhore për zgjedhjet presidenciale dhe për zgjedhjet e parakohshme lokale që do të mbahen në komunat e Ohrit, Dibrës dhe Novo Sellës dhe fillon heshtja zgjedhore. Sot, një ditë para zgjedhjeve, të drejtën e votës mund ta realizojnë 1.640 persona në …

Read More »

Ismail Qemali: Shqiptari se ka zakon ta shesë shqiptarin (VIDEO)

Ismail Qemali: Shqiptari se ka zakon ta shesë shqiptarin (VIDEO)

Filmi i “Nëntori i dytë” flet qartë për historinë ndërvite të shqiptarëve ku u mor urdhër nga komandanti i Janinës për ta arr.estuar Ismail Qemalin por ai u përgjigj se shqiptarët nuk e kanë zakon ta shesin shqiptarin dhe e pyet se a ka shqiptarë në taborin tënd. Nuk po …

Read More »

Sqarohet Grubi: Unë, Artani, i biri i Sakipit

Sqarohet Grubi: Unë, Artani, i biri i Sakipit

Pas reagimeve te ashpra qe ngjalli ne opinion fjalimi i deputetit te BDI-se Artan Grubi, kunder kandidatit shqiptar per president Blerim Reka, ka reaguar edhe vete Grubi permes nje statusi ne profilin e tij ne facebook. Me poshte, mund ta lexoni te plote reagimin e tij. “Unë, Artani, i biri …

Read More »

Mijallkovi pyeti personalisht informatorin

Mijallkovi pyeti personalisht informatorin

Ish-drejtori i Drejtorisë së Sigurisë dhe Kundërzbulimit, Sasho Mijalkov sot në sallën e gjyqit e mori në pyetje informatorin Zvonko Kostovski, i cili i nxori “bombat” nga policia sekrete dhe është dëshmitar kryesor i Prokurorisë Speciale Publike në rastin “Target-Fortesa”. Me pyetje të përgatitura paraprakisht të shkruara në disa fletë, …

Read More »

Konsulli i Shqipërisë, kundër kandidatit shqiptar për president të Maqedonisë së Veriut!

Konsulli i Shqipërisë, kundër kandidatit shqiptar për president të Maqedonisë së Veriut!

Kandidati shqiptar për postin e presidentit në Maqedoninë e Veriut, Blerim Reka, ka denoncuar një rast skandaloz që implikon edhe ministrinë Jashtme të Shqipërisë, të evidentuar gjatë fushatës së tij elektorale gjatë këtyre ditëve të fundit. Nuk mjafton indiferenca e shtetit amë, por ka ndodhur që të besuarit e diplomacisë …

Read More »

Shkon të bëjë kartën e identitetit, i thonë që ka vdekur

Shkon të bëjë kartën e identitetit, i thonë që ka vdekur

Selim Hodo, një i moshuar mbi të 80-at nga Orikumi, tregon në “Stop” se shkoi në gjendjen civile për të aplikuar për një kartë të re identiteti, por në atë moment përballet me njoftimin se ai “kishte vdekur” që në vitin 2011. Selimi thotë, se rezultoi i vdekur edhe në …

Read More »

100 mijë demonstrues në përkrahje të Vuçiçit

100 mijë demonstrues në përkrahje të Vuçiçit

100 mijë demonstrues në përkrahje të Vuçiçit[/caption] Alsat 2019-04-20T10:43:08+02:00 Qindra autobusë sollën pjesëmarrësit nga i gjithë vendi në Beograd, duke krijuar rradhë me kilometra të gjata në qendër të qytetit. Edhe njerëz nga Bosnje-Hercegovnia, Kosova, Kroacia, Maqedonia e Veriut dhe Mali i Zi duket se morën pjesë në miting. Mediat …

Read More »

Hani Elezit dhe Gazi Baba e Shkupit konkretizojnë bashkëpunimin

Hani Elezit dhe Gazi Baba e Shkupit konkretizojnë bashkëpunimin

Alsat 2019-04-20T09:26:58+02:00 Komuna e Hanit të Elezit dhe Komuna e Gazi Babës nga Shkupi pajtohen që në kuadër të bashkëpunimit të ndërsjellë të konkurrojnë me projekt të përbashkët në fondet e IPA-së për bashkëpunim ndërkufitarë ndërmjet Republikës së Kosovës dhe Republikës së Maqedonisë Veriore. Ky pajtim doli nga takimi ndërmjet …

Read More »

Melescanu: Mirëpresim anëtarësimin e Maqedonisë së Veriut në NATO

Melescanu: Mirëpresim anëtarësimin e Maqedonisë së Veriut në NATO

Ministri rumun i Punëve të Jashtme, Teodor Melescanu deklaroi sot se Rumania mirëpret anëtarësimin e Maqedonisë së Veriut në NATO. Melescanu, i bëri këto komente në konferencën për shtyp pas takimit trepalësh të ministrave të jashtëm të Turqisë, Polonisë dhe Rumanisë, në Ankara. “Mbështesim politikat e dyerve të hapura të …

Read More »