Lajme

Përgjaket Botërori, taksisti rus futet në turmën e tifozëve

Një taksi është futur në një turmë tifozësh në qendër të Moskës, duke plagosur tetë persona.Dy përkrahës të Meksikës ishin ndër të lënduar gjatë incidentit në Rrugën Ilyinka të qytetit, afër Sheshit të Kuq të shtunën. Videoja e kapur nga një kamerë sigurie tregoi ngjarjen që kishte ndodhur. Shoferi, i cili është identifikuar si Kirgistani kombëtar Anarbek Chyngyz, kishte tentuar të ikte nga vendi i ngjarjes por u kap menjëherë. Në vendin e ngjarjes, kanë dalë menjëherë forca të shumta policore dhe ato antiterror. Ndërkaq, Policia ruse paraprakisht përjashton pistën e një sulmi terrorist. Sipas medieve ruse, drejtuesi i makinës, një shtetas rus, ka humbur kontrollin e mjetit dhe është përplasur me turmën e njerëzve. Nga të dhënat e para, sipas mediave ruse, dyshohet se ai ishte në gjendje të dehur.Personat e plagosur janë shoqëruar menjëherë në spital, disa prej të cilëve në gjendje të rëndë shëndetësore.Incidenti vjen pasi Rusia është në një alarm të rritur terrorist. Akti në fjalë..

Read More »

Mbytet në Velipojë 71 vjeçari nga Prishtina

Një pushues nga Kosova ka gjetur vdekjen pasi është mbytur në plazhin e Velipojës.Qamil Bajrami 71 vjeç u evidentua nga pushuesit e tjerë, por ishte e kotë ndihma e parë që ju dha, pasi i moshuari me banim në Prishtinë nuk mundi të mbijetonte. Ai kishte ardhur me familjen për fundjavë në Velipojë, por pasi ka hyrë për t’u larë në det nuk ka dalë më i gjallë. Janë të shumtë pushuesit që kanë gjetur vdekjen në plazhin e Velipojës, veçanërisht nga Kosova. Personat që fatkeqësisht kanë ndërruar jetë, kanë qenë në moshë, si në rastin e Qamil Bajramit, dhe shpesh shkaku kryesor i vdekjes së tyre ka qenë ataku kardiak, goditja në zemër si pasojë e kontaktit të menjëhershëm me ujin. Në plazhin e Velipojës, gjithashtu mungojnë rojet bregdetare, prezenca e të cilëve do të shmangte rastet e shumta të mbytjeve, duke i pikasur rastet e rrezikut për t’i dhënë më tej ndihmën e parë pushuesve. Këtë fundjavë në Shqipëri pati dyndje të pushuesve nga Kosova, fluks që u shënua menjëherë pas përfundimit të..

Read More »

Fshati që jeton në terr që 15 vjet, kryeministër për ta është ende Fatos Nano

Kur dritat mungojnë prej 15 vjetësh ndodh që në një fshat, banorët të harrojnë kush ka qenë presidenti apo kryeministri i fundit që kanë parë në ekranin e shtëpisë së tyre.Në realitetin shqiptar ku ata shfaqen gjithkund duket e pamundur. E pra nuk është kështu. Sado të duket e pabesueshme, banorëve të një fshati në Shqipëri televizori nuk duhet për asgjë, bile në masë dërrmuese në shtëpitë e tyre nuk ekziston fare si objekt. Ministra kryeministra nuk i mbajme mend, s’kemi as drita as televizor, s’kemi si ti mbajme mend”, thone dy banore. Behet fjale per banoret e Brucajt qe e kane harruar se kush ka qene presidenti apo kryeministri i fundit qe kane pare ne ekran ne kete fshat. Per nje pjese eshte Aleksander Meksi, e per nje pjese Fatos Nano. Ajo qe i bashkon te gjithe eshte se ora u ka mbetur rreth 15 e me shume vite me pare. Kush mundet te zbrese ne qytetin e Shkodres, edhe merr vesh ndonje gje, te tjeret jane ne terr te plote informativ.

Read More »

Kroacia e nis botërorin me fitore

Kombëtarja e Kroacisë ka fituar ndaj asaj të Nigerisë me rezultat 2-0 në ndeshjen e vlefshme për Grupin D në Kupën e Botës “Rusia 2018”.Për dallim nga Argjentina, e cila barazoi 1-1 ndaj Islandës, Kroacia e nisi botërorin me fitore ndaj Nigerisë. Djelmoshat e trajnerit Zlatko Dalic e filluan mirë ndeshjen duke rrezikuar në minutën e 14-të me anë të Mario Mandzukic, por pa arritur ta gjejnë rrjetën. Megjithatë, goli erdhi në minutën e 32-të të ndeshjes, ku pas një topi te asistuar me kokë nga Mandzukic, ishte Andrej Kramaric, i cili goditi drejt portës dhe nga topi i devijuar nga Oghenekaro Etebo topi përfundoi në rrjetë për 1-0. Festa e kroatëve pas golit të parë (Getty Images)Edhe pjesa e dytë foli në të mirë të kombëtares ballkanase, e cila pati raste më të mira dhe gjeti edhe golin e dytë dhe të qetësisë. Luhej minuta e 71-të e ndeshjes kur Luka Modric shënoi nga penalltia për 2-0 pasi më parë u pengua në zonë Mandzukic. Kapiteni Modric u tregua i saktë nga pika e bardhë (Getty Imag..

Read More »

“Mirë që s’i kthen po as nuk flet më”, ja kush i ka borxh Samir Manes

Mbrëmjen e sotme në “Xing me Ermalin” po transmetohen disa disa pjesë “off records” të këtij sezoni televiziv.Të ftuarit teksa bisedojnë me Ermalin para fillimit të emisionit. Në një prej pjesëve “off records”, shfaqet Samir Mane teksa me Ermalin flasin për dikë që u ka marrë borxh.“Sa herë që i kam dhënë borxh nuk mi ka dhënë, mirë që se kthen borxhin por as nuk flet më”, shprehet Ermali.Ndërsa Samir Mane thotë: Më kërkoi një herë borxh mua para shumë kohësh dhe i thashë s’kam vetëm 50 kam, po mirë 50 kur t’i kesh tha.Por as njëri as tjetri nuk ia përmendin emrin.The post “Mirë që s’i kthen po as nuk flet më”, ja kush i ka borxh Samir Manes appeared first on Hapur.

Read More »

Berisha: Historia përsëritet! Dikur Kristaqi i degdisi artistët, Edvini i persekuton

Ish-kryeministri Sali Berisha ka shkruar një status në Facebook sa i përket çështje së prishjes së Teatrit Kombëtar. Ai shkruan se dikur Kristaq Rama i internoi artistët, ndërsa sot Rama po i persekuton dhe shkelmon ata.Statusi i Sali BerishësHistoria perseritet! Kristaqi dikur i çoi ne litar dhe i degdisi dhe internoi artistet, Edvini i persekuton dhe i shkelmon ata!Miq, duke ndjekur keto dite qendrimet e Edvinit dhe Lal Plehut te tij ndaj artisteve me te shquar te kombit, te cilet po luftojne me nje vendosmeri te admirueshme ne mbrojtje te teatrit kombetar, nje simbol kombetar per çdo komb te qyteteruar, me erdhi ne mendje nje takim me intelektualet dhe artistet e Tiranes ne dimirin e vitit 1991.Ne kete takim kishte ardhur edhe Edvin Kristaq Rama se bashku me te ndjerin Ardian Klosi. Ne takim e mori fjalen Edvin Kristaq Rama ku shtroi aty pikepamjet e tij ekstremisto-anarkiste, per te cilat u degjua per nuk gjeti asnje mbeshtetje. Pas tij fjalen e kerkon e piktorja, restaurat..

Read More »

Policia jep alarmin: Mos i tërhiqni paratë në këto raste nga bankomati, rrezikoni…

Nëse keni për të tërhequr para nga bankomati mos i tërhiqni natën, ose kur nuk ka lëvizje pasi ka rrezik.Apelin e bën Drejtoria Vendore e Policisë së Fierit e cila në faqen e saj në Facebook ka shpërndarë një njoftim: Kujdes gjatë kryerjes së veprimeve në Bankomat. Sigurohu që askush nuk shikon kodin e kartës dhe që nuk është dikush që të ndjek më qëllim grabitjen e parave të tua.Këshillë: Planifiko që tërheqjen e parave ta bësh ditën, gjatë kohës që ka lëvizje, që të mos vihet në rrezik jeta jote.The post Policia jep alarmin: Mos i tërhiqni paratë në këto raste nga bankomati, rrezikoni… appeared first on Hapur.

Read More »

Video/ Ja si qëndron e vërteta e “arrestimit” të Albi Nakos

Lajmi për arrestimin e koreografit të tv Klan, Albi Nako pak ditë më parë bëri bujë në rrjetet sociale. Por sot përmes emisionit “Xing me Ermalin” është zbuluar se gjithçka ka qenë e sajuar.Koreografi duket se ia ka dalë vërtetë të surprizojë të gjithë të pranishmit, por mbi të gjitha balerinën Alba Hoxha, pasi gjithçka ka ndodhur në ditëlindjen e saj.Siç duket edhe nga video, pas performancës së trupës së baletit, “policët” futen dhe arrestojnë koreografin duke i lënë të pranishmit të gjithë të habitur.Por vetëm pak sekonda më vonë ai është rikthyer me një tortë në dorë duke i uruar ditëlindjen balerinës Alba Hoxha./tvklan.alThe post Video/ Ja si qëndron e vërteta e “arrestimit” të Albi Nakos appeared first on Hapur.

Read More »

Video: “Rusi 2018”, Nigeria bën autogol

Kroacia dhe Nigeria janë dy skuadrat që po luajnë mbrëmjen e sotme.Kjo ndeshje në Kupën e Botës “Rusi 2018” është e vlefshme për grupin D.Aktualisht ndeshja është 1-0 për Kroacinë.Ky rezultat ka ardhur si pasojë e autogolit të shënuar në minutën e 32 nga futbollisti Oghenekaro Etebo.Skuadra e Kroacisë shikohet si pretendente jo vetëm për të kaluar grupin, por edhe për të fituar trofeun e “Rusi 2018”.s.a/dita

Read More »

Studimi: Njerëzit, tani janë më pak inteligjentë

Një studim i disa ekspertëve norvegjezë ka treguar se duke nisur nga vitet ’70, indeksi i inteligjencës është ulur.Studimi është kryer mbi statistikat e 730 mijë testimeve të bëra nga viti 1970 deri në 2009-n.I publikuar në revistën e Akademisë së Shkencave “Proceedings”, në të renditen shkaqet që mendohet se shkaktojnë uljen e indeksit të inteligjencës; tendenca e mungesës së leximit të librave dhe shpërdorimi i kohës së lirë, veçanërisht në videolojëra.Edhe një studim britanik i kohëve të fundit ka arritur në të njëjtin përfundim, duke cilësuar se niveli i inteligjencës është ulur që pas Luftës së II Botërore.Sipas britanikëve, rënia është verifikuar me 2.5 deri në 4.3 pikë më pak se për çdo dhjetëvjeçar.Ndërsa një studim amerikan e lidh inteligjencën tek fëmijët ngushtësisht me konsumin e ushqimit me bazë peshku dhe me të lexuarit, si faktorë që ndikojnë në mënyrë thelbësore në rritjen e tyre.s.a/dita

Read More »

“Një fitues i etur me Barcelonën dhe një i huaj me Argjentinën”

Marcela Mora y Araujo, The GuardianDisa në Argjentinë kënaqen me gëzimin që u sjell. Të tjerë ndiejnë se nuk ka lidhje emocionale me vendin. A do ta shfrytëzojë Mesi mundësinë e fundit për të fituar një botëror?“Sa herë që s’më zë gjumi, shoh golat e Mesit në Youtube”, tha regjisorja argjentinase Lucrecia Martel. Kur e pyetën nëse e vënë në gjumë, ajo tha: “Më japin paqe, më rikthejnë besimin”.Shumë argjentinas fitojnë besim kur shohin Mesin të luajë. “Mesi është gjeniu i parë i shekullit të 21-të”, thotë Jorge Valdano, “dhe ura e fundit midis rrugës dhe akademisë. Nëse topi ishte një vegël muzikore për Maradonën, për Mesin është mjet që ai e përdor me një ndjesi mahnitëse saktësie”.Veldano ka luajtur me Argjentinën herën e fundit që fituan një botëror, në vitin 1986, dhe ka qenë përkrah Maradonës. Kështu që ai nuk e përdor fjalën “gjeni” kot më kot. Përpjekjet për të shpjeguar gjenialitetin e Mesit kanë shkaktuar shkrime librash të ndryshëm që nuk mund të anashkalohen. Mes tyr..

Read More »

“Kam vuajtur shumë, por tani kam gjithçka”

Aktorja Catherine Zeta-Jones ka treguar shumë detaje nga jeta e saj personale përgjatë një interviste për “The Mirror” e madje ajo ka zbuluar edhe një anë të fortë të karakterit të saj.Jones është shprehur se nuk është sikurse ka qenë në të kaluarën, pasi frika dhe përulësia, sikurse thotë ajo, nuk ekzistojnë më në të.“Një gjë që dua të ndaj me ju është se unë nuk jam e përulur ashtu siç kam qenë më parë. Unë nuk kam frikë nga askush dhe jam e lumtur për gjithçka që kam. Nuk kam pse të përulem para të gjithëve dhe të kërkoj falje për familjen dhe karrierën, ashtu siç kam bërë më parë. Puna ime është shumë e rëndësishme, familja ime e bukur gjithashtu. Jam e bukur, e pasur dhe ndihem shumë mirë për këtë gjë,” është shprehur ajo.48-vjeçarja ka shtuar se gjithçka që ajo ka sot është vetëm fryt i punës, pasi Jones rrëfeu se ka ardhur nga një familje punëtorësh, të cilës nuk i kanë munguar asnjëherë vështirësitë.s.a/dita

Read More »

VIDEO/ Tentoi të hidhej me kokë në ujë, por i ndodhi e papritura

Ky është momenti qesharak kur një i ri mbi peshë bie në ujë pasi thyhet trampolina. Në pamjet filmike do të shikoni të riun i cili kërkon që të marrë vëmendjen e shokëve me një hedhje spektakolare në ujë por që kjo i shkon keq.Nga pesha e rëndë e tij dërrasa në të cilën ai do të kryente hedhjen thyhet në mes dhe djali bie në ujë.The post VIDEO/ Tentoi të hidhej me kokë në ujë, por i ndodhi e papritura appeared first on Gazeta Shqiptare Online.

Read More »

Studimi/ Njerëzit, tani janë më pak inteligjentë. Kjo është arsyeja

Një studim i disa ekspertëve norvegjezë ka treguar se duke nisur nga vitet ’70, indeksi i inteligjencës është ulur.Studimi është kryer mbi statistikat e 730 mijë testimeve të bëra nga viti 1970 deri në 2009-n.I publikuar në revistën e Akademisë së Shkencave “Proceedings”, në të renditen shkaqet që mendohet se shkaktojnë uljen e indeksit të inteligjencës; tendenca e mungesës së leximit të librave dhe shpërdorimi i kohës së lirë, veçanërisht në videolojëra.Edhe një studim britanik i kohëve të fundit ka arritur në të njëjtin përfundim, duke cilësuar se niveli i inteligjencës është ulur që pas Luftës së II Botërore.Sipas britanikëve, rënia është verifikuar me 2.5 deri në 4.3 pikë më pak se për çdo dhjetëvjeçar.Ndërsa një studim amerikan e lidh inteligjencën tek fëmijët ngushtësisht me konsumin e ushqimit me bazë peshku dhe me të lexuarit, si faktorë që ndikojnë në mënyrë thelbësore në rritjen e tyre.The post Studimi/ Njerëzit, tani janë më pak inteligjentë. Kjo është arsyeja ap..

Read More »