Lajme

Maqedonia e Veriut dhe Irani shqyrtojnë mundësinë e bashkëpunimit në turizëm

Maqedonia e Veriut dhe Irani shqyrtojnë mundësinë e bashkëpunimit në turizëm

Alsat-M 2019-04-23T15:11:30+02:00 Mundësitë turistike dhe bukuritë e Iranit sot u prezantuan në Shkup. Ambasada iraniane para mediave i prezantoi destinacionet me të cilat Teherani zyrtar këmbëngul që të tërhiqen sa më shumë vizitorë nga vendi. Në Iran në të njëjtin muaj të vitit, siç u theksua, mundet që në njërën …

Read More »

Nis ribrendimi turistik me “Maqedoninë e Veriut”

Nis ribrendimi turistik me “Maqedoninë e Veriut”

Alsat-M 2019-04-23T15:25:00+02:00 Materialet turistike promovuese me emrin e vjetër Maqedonia, me të cilin shteti deri më tani përfaqësohej në panairet e turizmit jashtë vendit, po shkojnë në histori. Bëhet fjalë për fushata të reja promocionale me emrin e ri kushtetues Maqedonia e Veriut. Nga Agjencia për Promovim dhe Mbështetje të …

Read More »

Nis pastrimi i deponive prapa Qendrës Sportive “Boris Trajkovski”

Nis pastrimi i deponive prapa Qendrës Sportive “Boris Trajkovski”

Alsat 2019-04-23T14:49:35+02:00 Ekipe të qytetit të Shkupit dhe Komunës së Karposhit kanë nisur pastrimin e deponive prapa qendrës sportive “Boris Trajkovski”, rreth lumit Vardar. Deponitë janë krijuar dekada me radhë, përkatësisht që pas tërmetit të vitit 1963 në këto hapësira janë hedhur mbeturina të cilat shpesh herë edhe janë djegur …

Read More »

UEJL, organizohet Panairi i Karrierës

UEJL, organizohet Panairi i Karrierës

UEJL, organizohet Panairi i Karrierës[/caption] Alsat 2019-04-23T15:28:04+02:00 Për të katërmbëdhjetën herë me radhe, në Universitetin e Evropës Juglindore në Tetovë, është organizuar Panairi i Karrierës i cili nga afër, studentëve por edhe nxënësve të shkollave të mesme, iu mundësoi njohjen me kërkesat dhe ofertat e ndërmarrjeve të ndryshme të vendit …

Read More »

Pendarovski e Siljanovska kërkojnë votat e shqiptarëve

Pendarovski e Siljanovska kërkojnë votat e shqiptarëve

Pendarovski e Siljanovska kërkojnë votat e shqiptarëve[/caption] Alsat 2019-04-23T15:54:05+02:00 Dy kandidatët për president të shtetit, Stevo Pendarovski dhe Gordana Siljanovska fokusin e fushatës në rrethin e dytë e kanë tek votat shqiptare. Kandidatja e VMRO-DPMNE-së Gordana Siljanovska, pret që votuesit shqiptarë të shtohen në rrethin e dytë, pasi që sipas …

Read More »

Informacione për qarkullimin e autobusëve gjatë festave

Informacione për qarkullimin e autobusëve gjatë festave

Alsat 2019-04-23T13:23:16+02:00 Me rastin e festave të Pashkëve të premten (26/04/2019) autobusët pët transport publik do të veprojë në bazë të orarit të ditë së diel, me përjashtim të linjave të autobusëve me numër: 11, 11A, 18 A, 32, 47A, 51, 55, 55B, 56, 56A, 64A, 65A, 70, 74, 80A, …

Read More »

Gjendet një bombë në Dibër, sigurohet rajoni nga policia deri në ora 18.00

Gjendet një bombë në Dibër, sigurohet rajoni nga policia deri në ora 18.00

Alsat-M 2019-04-23T13:08:05+02:00 Tek Liqeni i Dibrës është gjetur një bombë e vjetër dore Në bregun e Liqenit të Dibrës në vendin e quajtur “kurora” dje është gjetur një bombë e vjetër dore. Një kalimtar i rastit e ka vërejtur bombën në orën 13:35 minuta ku më pas ka raportuar në …

Read More »

Dimitrov për vizitë pune në Hagë

Dimitrov për vizitë pune në Hagë

Alsat 2019-04-23T12:57:01+02:00 Ministri i Punëve të Jashtme të Republikës së Maqedonisë së Veriut, Nikolla Dimitrov nesër dhe pasnesër do të qëndrojë për vizitë zyrtare në Hagë, Mbretëria e Holandës. Siç kumtoi MPJ, Dimitrov në Hagë do të realizojë takime me kolegun holandez Stef Bllok, si dhe me përfaqësues të zyrës …

Read More »

Sazdovski: Mjetet nga dëmshpërblimi, për qëllime humanitare

Sazdovski: Mjetet nga dëmshpërblimi, për qëllime humanitare

Alsat 2019-04-23T12:51:57+02:00 “Asnjë nënë nuk duhet ta varrosë djalin e saj. Dënimi, për fat të keq, është aq sa e ka paraparë ligji. Në Maqedoni nuk ka dënim më të madh për persona deri në 20 vjet. Megjithatë, për ne si prindër dhe për mua personalisht edhe mijëra vite duhej …

Read More »

“Zgjedhjet”, Shilegov: Nuk përjashtohet mundësia e përgjegjësisë individuale (video)

“Zgjedhjet”, Shilegov: Nuk përjashtohet mundësia e përgjegjësisë individuale (video)

Alsat 2019-04-23T12:19:24+02:00 Kreu i qytetit të Shkupit Petre Shilegov nuk përjashton mundësin që pas zgjedhjeve të kërkohet përgjegjësi individuale brenda strukturave të partisë së tij për uljen drastike të votave, përfshi edhe qytetin e Shkupit. Shilegov madje tha se ai dhe partia e tij e kanë marrë porosinë e qytetarëve. …

Read More »

Babai i Sazdovskit: Prindërit të tregojnë se ku gjendet i akuzuari i tretë

Babai i Sazdovskit: Prindërit të tregojnë se ku gjendet i akuzuari i tretë

Alsat-M 2019-04-23T12:12:50+02:00 Asnjë nënë nuk meriton të varrosë birin e saj, dënimi është ai që e parasheh ligji. Nuk e mohoj që nuk jam i kënaqur. Nga kjo pamë që drejtësia mund të bëjë vetëm kaq. Shpresoj që ndonjë gjykatë më e lartë nuk do ta ndryshojë vendimin, ka deklaruar …

Read More »

Rasti “Treqind”, prezantohen dëshmitë materiale

Rasti “Treqind”, prezantohen dëshmitë materiale

Alsat 2019-04-23T11:30:30+02:00 Me prezantimin e dëshmive materiale sot në Gjykatën Penale në Shkup vazhdoi procedura e përsëritur kundër ish ndihmësministrit të Punëve të Brendshme Gjoko Popovski për keqpërdorim të pozitës zyrtare gjatë blerjes së 300 automjeteve për nevojat e Ministrisë së Punëve të Brendshme. Po prezantohen dokumente për furnizimin publik …

Read More »

Qeveria e RMV-së do të mbajë mbledhjen e 131-të të rregullt

Qeveria e RMV-së do të mbajë mbledhjen e 131-të të rregullt

Alsat 2019-04-23T11:25:41+02:00 Qeveria e Republikës së Maqedonisë së Veriut sot do të mbajë mbledhjen e saj të rregullt të 131 me disa pika të rendit të ditës nga programi i punës dhe në interes të qytetarëve. Në këtë mbledhje Qeveria e Republikës së Maqedonisë së Veriut do të shqyrtojë Informacionin …

Read More »

Dënime për vozitje të shpejtë, parkim të parregullt, automjete të paregjistruara

Dënime për vozitje të shpejtë, parkim të parregullt, automjete të paregjistruara

Alsat-M 2019-04-23T09:24:59+02:00 Shtatë persona janë lënduar më lehtë në katër nga gjithsej tetë aksidente të evidentuara në 24 orët e fundit në rajonin e SPB Shkup. Janë sanksionuar 18 shoferë të cilët kanë lëvizur me shpejtësi më të madhe se e lejuara, janë përjashtuar dhjetë persona para se të marrin …

Read More »