Lajme

Asnjë indikacion për heqjen e vizave për Kosovën

Asnjë indikacion për heqjen e vizave për Kosovën

Asnjë indikacion për heqjen e vizave për Kosovën[/caption] Qytetarët e Kosovës po vazhdojnë të mos kenë të drejtë të udhëtojnë pa viza në zonën Shchengen. Presidenti Hashim Thaçi dhe kryeministri Ramush Haradinaj kanë përmendur muajin qershor të këtij viti si optimal për heqjen e vizave nga Bashkimi Evropian, por aktualisht …

Read More »

Qeveria sot ndan mjete për katedralen Notre Dame

Qeveria sot ndan mjete për katedralen Notre Dame

Qeveria e Kosovës sot do të mbajë mbledhjen e rregullt. Kjo mbledhje nën kryesimin e kryeministrit Ramush Haradinaj nis në orën 12:00. Në këtë takim të ekzekutivit të Qeverisë pritet të merret vendim për ndarjen e mjeteve për t’i dhuruar Francës në rindërtimin e katedrales Notre Dame e cila ditë …

Read More »

Rasti “Monstra” shtyhet për më 6 maj

Rasti “Monstra” shtyhet për më 6 maj

Rasti “Monstra” shtyhet për më 6 maj[/caption] Lënda “Monstra” e Prokurorisë Speciale Publike është shtyrë për më 6 maj, në orën 10, sepse në seancën e sotme gjyqësore zyrtarisht mungonte gjykatësi Ognen Stavrev. Rasti “Monstra”, i cili i përket vrasjes së pesëfishtë afër Liqenit të Smillkovës më 12 prill të …

Read More »

ASH si do veprojë në rrethin e dytë, flet Arben Taravari

ASH si do veprojë në rrethin e dytë, flet Arben Taravari

ASH si do veprojë në rrethin e dytë, flet Arben Taravari[/caption] ASH si do veprojë në rrethin e dytë, flet Arben Taravari[/caption] ASH si do veprojë në rrethin e dytë, flet Arben Taravari[/caption] ASH si do veprojë në rrethin e dytë, flet Arben Taravari[/caption] Aleanca për Shqiptarët deri tani nuk …

Read More »

Grabitja në Rinas, ministri Lleshaj në interpelancë nga opozita e re

Grabitja në Rinas, ministri Lleshaj në interpelancë nga opozita e re

Grabitja në Rinas, ministri Lleshaj në interpelancë nga opozita e re[/caption] Kuvendi i Shqipërisë zhvillon sot seancën e radhës plenare. Diskutimet në seancë do të nisin me interpelancën urgjente me Ministrin e Brendshëm Sandër Lleshaj të kërkuar nga një grup deputetësh të opozitës. Ralf Gjoni, nga lista e LSI-së, dhe …

Read More »

Cakaj: Vendimi i parlamentit të Holandës për vizat – i motivuar politikisht

Cakaj: Vendimi i parlamentit të Holandës për vizat – i motivuar politikisht

Cakaj: Vendimi i parlamentit të Holandës për vizat – i motivuar politikisht[/caption] Cakaj: Vendimi i parlamentit të Holandës për vizat – i motivuar politikisht[/caption] Ministri i Jashtëm në detyrë i Shqipërisë, Gent Cakaj theksoi se vendimi në parlamentin holandez për të kërkuar rikthimin e vizave me Shqipërinë është politikisht i …

Read More »

Sa vlen paga minimale në Shqipëri, më e ulëta në Europë

Sa vlen paga minimale në Shqipëri, më e ulëta në Europë

Sa vlen paga minimale në Shqipëri, më e ulëta në Europë[/caption] Paga minimale në Shqipëri është 211 euro, ndërsa në Maqedoni 240 euro, sipas të dhënave të Eurostat, që i referohen janarit 2019. Por, ndonëse në vlerë absolute, paga minimale në Shqipëri është sa 89% e asaj në Maqedoni, një …

Read More »

Shpërthim i fuqishëm me tritol në Fushë-Krujë, kush ishte objektivi

Shpërthim i fuqishëm me tritol në Fushë-Krujë, kush ishte objektivi

Një eksploziv ka shpërthyer në një mobileri në Fushë-Krujë në mesnatë rreth orës 23:55. Sipas policisë, mobileria është në pronësi të qytetarit me iniciale Sh.K. Nga shpërthimi nuk ka persona të lënduar, por dëme të vogla materiale. Shkaqet e ngjarjes janë të paqarta. Policia, e cila shkoi në vendin ku …

Read More »

Mogherini: Pres të hapen negociatat në qershor për Shqipërinë

Mogherini: Pres të hapen negociatat në qershor për Shqipërinë

Mogherini: Pres të hapen negociatat në qershor për Shqipërinë[/caption] Përfaqësuesja e Lartë e BE, Federica Mogherini shprehet optimiste për çeljen e negociatave me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut në qershor. Në fjalën e saj në seancën plenare të Komitetit të Parlamentit Evropian për Punët e Jashtme, Mogherini u shpreh se …

Read More »

Ja kush ishte Hamza Reka, babai i Blerim Rekës?

Ja kush ishte Hamza Reka, babai i Blerim Rekës?

Ja kush ishte Hamza Reka, babai i Blerim Rekës?[/caption] Profesor Hamza Reka (babai i Blerim Rekës) u lind në Tetovë, me 10 prill 1925, ku edhe kreu shkollimin fillor dhe të mesëm, ndërkaq gjatë tërë jetës nga mesi i shekullit të kaluar jetoi dhe veproi në Shkup. Menjëherë pas Luftës …

Read More »

Halimi: Të sanksionohen sulmuesit e ekipit të TV21

Halimi: Të sanksionohen sulmuesit e ekipit të TV21

Halimi: Të sanksionohen sulmuesit e ekipit të TV21[/caption] Pas reagimit të sotshëm të Shoqatës së Gazetarëve të Maqedonisë dhe kërkesës deri te të gjitha institucionet që të pastrohet incidenti sa më shpejtë, sot, pasdite, u paraqit edhe kryetarja e Komunës së Haraçinës Milikije Halimi. Ajo i bashkohet dënimit të kësaj …

Read More »

Reka në tubim qendror në Tetovë, Siljanovska në Kriva Pallankë, Pendarovski në Gjevgjeli

Reka në tubim qendror në Tetovë, Siljanovska në Kriva Pallankë, Pendarovski në Gjevgjeli

Reka në tubim qendror në Tetovë, Siljanovska në Kriva Pallankë, Pendarovski në Gjevgjeli[/caption] Kanë ngelur edhe dy ditë të fushatës së zgjedhjeve presidenciale të 21 prillit. Kandidati për president Blerim Reka i përkrahur nga ASH dhe BESA do të zhvillojë tubimin final elektoral në Tetovë. Kandidatja për presidente e VMRO-DPMNE, …

Read More »

LDSHM: Ju që mundeni të vini në vendlindje, votoni Blerim Rekën

Auto Draft

“Ju që mundeni të vini në vendlindje të votoni, pra në Maqedoninë Veriore, ejani dhe votoni z. Blerim Reka kandidatin shqiptar. Që të kuptojnë të gjithë, sidomos Evropa, se ne jemi popull i civilizuar dhe nuk duam ngatërresa, marrim pjesë në zgjedhje edhe pse e dimë se cili do të …

Read More »

Ahmeti nga Gostivari: Ne do të dalim të jemi fitimtarë ku fitojmë të gjithë

Ahmeti nga Gostivari: Ne do të dalim të jemi fitimtarë ku fitojmë të gjithë

Kryetari i BDI-së, Ali Ahmeti në kuadër të fushatës zgjedhore për president shteti para qytetarëve të Gostivarit u shpreh se tani kalohet në një fazë të avancimit të politikave tona dhe për këto politika nuk kanë kapacitet po edhe përgatitje partitë e vogla pasi ky është një projekt i madh. …

Read More »