Lajme

Për Agronin, opozitën dhe ne të tjerët

Bedri IslamiShumë nga miqtë e mi do të çuditen me shënimin e sotëm: është diçka jashtë natyrës sime, si të thuash, një devijim nga ajo e zakonshmja, por që në të vërtetë kam dashur prej kaq kohe ta shkruaj.Përse dhe çfarë më lidh me njërin nga personazhet e këtij shkrimi, të cilin, as nuk e njoh, as e kam takuar ndonjëherë, e për më tepër as që e kam ditur se është vlonjat? Se, si kam shkruar shpesh herë, unë i dua vlonjatët për atë shpirtin rebel, deri kryengritës dhe kam thënë gjithnjë se dy qendrat më të prekshme të nacionalizmit shqip janë në Drenicë dhe në Vlorë, dy pika ku jo rrallë herë janë takuar burra të mëdhenj të kombit.Nuk e kam parë kurrë, në foto më është dukur një njeri i zakonshëm, që vërtet ka bërë një faj në fillimet e jetës së tij, por që më shumë se gjithë të tjerëve, i rëndon atij dhe njerëzve të tij të afërt. Nuk i kam takuar as të afërmit e tij, as të vëllain ministër, me të cilin edhe pse kemi qenë në fillimet e jetës plurale në të njëjtën strukturë të la..

Read More »

Vdekja e krenarisë së një mbreti

Dikur ishte mbreti i gjithë Parkut Kombëtar, por tani nuk gjendet më në nivelin e krenarisë së tij.Është duke u holluar dhe duke shkuar drejt vdekjes.Ky luan quhet Skybed Scar dhe është shumë i njohur në Parkun Kombëtar të Kruger në Afrikën e Jugut.Këto pamje prekëse për adhuruesit e kafshëve tregojnë ditët e fundit të Skybed Scar, i cili dikur siguronte ushqim dhe mbrojtje për gjithë familjen, kurse sot nuk mund ta bëjë këtë as për veten e tij.Këto foto janë shkrepur nga Larry Anthony Pannell, 64 vjeç, një fotograf dhe akupunkturist.Larry, nga Kalifornia, SHBA, thotë:“Unë e dija se isha dëshmitar pamjeve shumë të veçanta. Jeta mund të jetë shumë mizore dhe të jem i ndershëm, gjatë karrierës sime, unë kam parë njerëzit të humbasin gjithçka nga rrëshqitjet e tokës, tërmetet dhe zjarret. Kam fotografuar aksidente automobilistike me lëndime të rënda. Gjithsesi mendoj se asnjë fotografi apo sekuencë fotoje nuk më ka prekur aq shumë sa të dëshmoj vdekjen e krenarisë së një luani..

Read More »

Stresi pakëson shanset për të pasur fëmijë

Studimet e fundit kanë ardhur në përfundim se dy muaj të mbushur me stres mund të shkaktojnë dëme shumë serioze në spermën e mashkullit dhe mund t’ua zvogëlojnë meshkujve shanset për të pasur fëmijë, thonë shkencëtarët izraelitë.Studimi ka thënë se stresi e zvogëlon lëvizshmërinë e spermës për 47 për qind.Hulumtuesit për këtë konstatim kanë analizuar 11,000 mostra të spermës së meshkujve, dhe mosha mesatare e meshkujve ka qenë 32 vjet.Vlen të përmendet se ky hulumtim është kryer nga shkencëtarët e Universitetit Negev dhe Soroka, si dhe nga Qendra Mjekësore Universitare.o.j/dita

Read More »

Të hënën bllokohet aksi Maminas-Sukth, si do devijohet trafiku

Të hënën, në orën 06.00 autostrada Tiranë-Durrës do të mbyllet sërish për të vijuar me riparimin e rrugës.ARRSH dhe policia rrugore kanë hartuar planin e radhës për të shmangur bllokimin e qarkullimit.Bllokimi/Devijimi i trafikut do të fillojë në orën 06:00 të ditës së hënë datë 18/06/2018. Trafiku në drejtim Tiranë-Durrës devijohet në kryqëzimin e Maminasit në drejtim të rrugës dytësore. Automjetet që udhëtojnë nga Tirana në drejtim të Durrësit duhet të futen në nënkalimin e Maminasit ( Lalëzit) të Autostradës dhe të vazhdojë në rrugën dytësore deri në kryqëzimin e Sukthit dhe në vazhdim mund të dalin përsëri në autostradë ose të vazhdojnë në rrugën dytësore. Ky devijim do të vazhdojë deri ditën e Enjte datë 21/06/2018 Këshillojmë gjithashtu që mjete e transportit të rëndë që udhëtojnë nga Fushë Kruja në drejtim të Durrësit të kthehen në rrugën dytësore në Vorë duke përdorur nënkalimin e rrugës së re.Pas përfundimit të ndërhyrjes në segmentin Maminas – Sukth do të fillojë ndërhy..

Read More »

Një analizë e shkurtër mbi fotografinë që i befasoi të gjithë

Fotografia e G7 e shpërndarë në Twitter nga Steffen Seibert, zëdhënës i qeverisë federale gjermane, bëri xhiron e botës dhe u komentua nga shumë media.Seibert e filloi karrierën e tij si gazetar televiziv. Është e natyrshme që ai të dijë si të kapë në ajër, efektin potencial të një imazhi dhe të zgjedhë atë të duhurin, midis gjithë atyre që ka në dispozicion. Është një talent që do të bëhet gjithnjë e më i rëndësishëm: e ardhmja e afërt e internetit qëndron tek imazhet.Bëhet fjalë për një fotografi që thotë shumë gjëra, dhe sugjeron të tjera, si për situatë e fotografuar, ashtu edhe për dinamikat e informacionit, e ato të perceptimit.Po rendis disa:1-Takimet politike, veçanërisht ato më të rëndësishme, zakonisht paraqiten në një version të ëmbël dhe të ritualizuar (shtrëngime dore, deklarata të përbashkëta). Ritualizimi është aq i konsoliduar, saqë është e vështirë për ne të imagjinojmë, se ato mund të ndodhin në mënyra më pak formale. Në këtë foto janë pikërisht afërsia, gjes..

Read More »

Business as usual

Prof. Fatos TarifaKy është thjesht një reagim i shkurtër ndaj shkrimit “Dy vendime që priten të rizgjojnë politikën shqiptare”, të kolegut tim Ervis Iljazaj, botuar dje në gazetën MAPO. Shkrimi i tij, një shënim fare i shkurtër, është botuar nën okelion “Editoriali i ditës”, por, në fakt, ai shkrim nuk ka as peshën e një editoriali, dhe as flet për ndonjë ngjarje të ditës.Sidoqoftë, nuk është kjo arsyeja pse i shkruaj këto pak rradhë kritike ndaj atij shënimi. Arsyeja është krejt tjetër: Është bërë një dukuri e përgjithshme—dhe gati-gati e përditshme—që shtypi ynë i servir publikut si analiza politike tekste që nuk janë aspak të tilla. Shkrimi në fjalë është pikërisht një i tillë.Çfarë thotë Dr. Iljazaj në “editorialin”e tij? Katër gjëra:Së pari, ai thotë se “duket sikur asgjë nuk po lëviz në politikën shqiptare”. Z. Iljazaj nuk thotë nëse kjo është ajo çfarë duket se ndodh (pra duket sikur nuk po lëviz asgjë), apo ajo çfarë realisht po ndodh (pra që realisht nuk po lëviz asgjë..

Read More »

Kupa e Botës/ Franca tregon muskujt, mposht Australinë

Franca ka fituar 2-1 ndaj Australisë në një ndeshje ku për të dy golat e “Gjelave” u desh ndërhyrja e teknologjisë.Pas një pjese të parë 0-0, Griezmann fitoi një penallti që arbitri fillimisht nuk e akordoi. Më pas, e pa disa herë në monitor derisa vendosi që ndërhyrja e mbrojtësit australian duhej ndëshkuar me 11-metërsh dhe karton të verdhë.Griezmann kaloi në avantazh Francën pasi shndërroi në gol penalltinë në minutën e 58. Por vetëm 4 minuta më vonë Umtiti i dhuroi penallti Australisë. Nga pika e bardhë barazoi rezultatin kapiteni Jedinak.Vetëm klasi i Pogba i bashkuar me fatin bëri që Franca të shënonte golin e dytë, kur në minutën e 81 parabola e mesfushorit të Manchester United u përplas në traversë dhe kaloi për fare pak vijën fatale.Edhe këtu ishte teknologjia që akordoi golin për francezët, që marrin tre pikë të vlefshme.o.j/dita

Read More »

Vëllai i Beg Rizajt nuk e lejon Haradinajn të zbulojë shtatoren

Në qendër të e Deçanit është zbuluar shtatorja e heroit kombëtar Beg Rizaj, por kjo ceremoni është përcjellë me incident.Zbulimin e shtatores nuk e bëri kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, edhe pse ishte aty për këtë çështje.Vëllai i Rizajt, Aliu, ka reaguar ashpër ndaj përpjekjes së Haradinajt për zbulimin e shtatores, raporton KP.Nuk janë dëgjuar fjalët se çfarë i thoshte, por reagimet e tij të ashpra janë parë teksa nuk e ka lejuar të bëjë zbulimin e shtatores.Kryeministri ka përfillur këtë veprim të familjarit të Rizajt, i cili ka vazhduar fjalosjen me Shefin e Qeverisë.Zbulimi i shtatores është organizuar nga Komuna e Deçanit në Ditën e Çlirimit të këtij qyteti.b.m. / dita

Read More »

Mediat greke: Kotzias do të paraqesë në Kuvend dokumente të besueshme për bisedimet për emrin

Me urdhrin e Nikos Kotzias, rreth 30 dokumente lidhur me bisedimet për emrin, janë kërkuar nga Ministria e Jashtme të Greqisë që të diskualifikohen, ndërsa sot ministri për Punë të Jashtme të Greqisë do të publikoj në diskutim në Kuvend, njoftojnë mediat greke, duke u thirru në burimet e brendshme të qeverisë, përcjell Telegrafi Maqedoni.Për informacionin nuk ka vërtetim zyrtar, ndërsa sipas shkrimeve, bëhet fjalë për dokumnete të cilat zbulojnë se si më herët janë zhvilluar bisedimet nga qeveria e kaluar, në çka janë pajtuar, çka vazhdon.Siç njofton korrespodenti i AIM-së nga Athina, shefi i diplomacisë, gjatë periudhës së kaluar nëpërmjet intervistave për media i ka akuzuar partitë greke në Greqi të cilat më herët kanë qenë në Qeveri, ndërsa tani për ato opozita është edhe kundër marrëveshjes, se tani kanë biseduar me pozicione më të buta dhe se për këtë ekzistojnë dokumente në Ministri.

Read More »

LSDM: VMRO-DPMNE të tregoj pjekuri dhe ta mbështes marrëveshjen

VMRO-DPMNE duhet të tregojë pjekuri dhe përgjegjësi dhe të mbështesë Marrëveshjen që është në përputhje me interesat shtetërore dhe kombëtare dhe që i jep fund mosmarrëveshjes 25 vjeçare që ka fundosur Maqedoninë.Marrëveshja nuk është as e dëmshme, as nuk është një goditje ndaj së drejtës për vetëvendosje, siç pretendon VMRO-DPMNE në mënyrë të rreme. Përkundrazi, Traktati garanton dhe forcon identitetin maqedonas dhe askush nuk do ta mohojë më. Gjuhën maqedonase, maqedonas, maqedone, është e siguruar njëherë e përgjithmonë. E gjithë bota demokratike jep mbështetje të fuqishme për zgjidhjen e kësaj mosmarrëveshjeje të gjatë. Edhe Partia Popullore Evropiane (PPE), ku VMRO-DPMNE është anëtare, e mirëpret Marrëveshjen dhe bën thirrje për konstruktivitet nga të gjitha partitë politike.

Read More »

Barrikada vendosen para Kuvendit të Maqedonisë

Para Kuvendit të Maqedonisë disa qytetarë kanë vendosur barrikada me mjete të ndryshme në shenjë proteste kundër ndryshimit të emrit, raporton Plusinfo. Sipas këtij portali, protestues që nuk janë në numër të madh po qëndrojnë para kuvendit, dhe se në rrugët që lidh këtë institucion kanë vendosur barrikada me kuti kartoni, karrige si dhe sende të tjera, duke bllokuar këtë aks rrugor në qendër të Shkupit. Në vendin e ngjarjes janë edhe forca policore që po përkujdesen për rendin dhe sigurinë. Ndërkohë, edhe mbrëmë para Kuvendit u mbajt një protestë e thirrur përmes rrjeteve sociale nga ana e shoqatave joformale maqedonase dhe disa partive të vogla. Protestuesit mbrëmë i kanë bërë thirrje kryeministrit që të heq dorë nga marrëveshja dhe të mos e nënshkruaj ate, pasi që po shet interesat kombëtare dhe shtetërore. Protestuesit kanë thënë se nuk heqin dorë nga veprimet dhe organizimet e tyre për të pamundësuar realizimin e kësaj marrëveshje. Marrëveshja për ndërrimin e emrit do të nënshkruh..

Read More »

Mërgimtarë kujdes nëpër Serbi, mos i harroni këto rregulla

Serbia ka ndryshuar rregullat e komunikacionit, që nga 27 prilli 2018. Atje ka filluar se zbatuari edhe një aspekt i ri i ligjit për komunikacionin. Siç mëson Kohan.net, ajo që ka rëndësi gjatë kalimit transit nëpër Serbi është se ka filluar matja e shpejtësisë mesatare gjatë vozitjes nëpër autostrada.Me këtë nënkuptohet se do të matet koha për të cilën është kaluar segmenti i caktuar i rrugës mes dy punkteve në të cilat bëhet pagesa, ndërsa pagesa e dënimit për tejkalim të shpejtësisë behet menjëherë në punktin e pagesës për autostradë.Shpejtësia e lejuar në autostradat e Serbisë është 120 km/h, ndërsa dënimet sipas kategorive shkojnë prej rreth 25 EUR deri mbi 1000 EUR dhe 30-60 ditë burg. Siç bëhet me dije, do të dënohen edhe vozitësit që e tejkalojnë shpejtësinë për vetëm 1 km/h dhe kontrollet janë paralajmëruar të jenë shumë rigoroze.Për ilustrim, autostradat në Serbi parashihet të kalohen për kohën në vijim: Suboticë – Nish (423 km); 3 orë e 31 minuta, Beograd – Nish (237 k..

Read More »

“Do të dalin nga varfëria familjet që merren me agroturizëm”, Rama në Lurë u premton rrugën

Edi Rama, kryeministri i Shqipërisë ka qenë në Lurë, ku ka premtuar projektet e rëndësishme të zonës, duke filluar nga infrastruktura, agroturizmi.“Përgjigja është që në vend se të synohet e pamundura dhe njerëzit strapacohen duke punuar nga momenti kur del drita e deri kur bie errësira për të prodhuar në bujqësi apo blegtori dhe për të mbijetuar duke i marrë prodhimet në çantë e duke dalë të rruga për ti shit të kthejnë sytë nga miniera e jashtëzakonshme e bukurive natyrore dhe trashëgimisë historike dhe kulturore dhe t’i drejtohen agroturizmit”, u shpreh Rama, i cili duke vijuar më tej shton: “Ajo që ju them është që ne nuk do e lëmë rrugën pa e bërë, vetëm mos filloni që sot në Facebook pse nuk filloi rruga, sepse nuk bëhen rrugët kaq kollaj sa thuhet fjala. Sepse kërkojnë një proces të tërë. Duhet projekti, pastaj duhet gjetur financimi, pastaj gjithë procedurat për të gjetur se kush e bën dhe pastaj duhet gjithë procesi për të nënshkruar kontrata dhe këto janë periudha të gjata ..

Read More »

Faza e tretë e punimeve, ja kur do bllokohet lëvizja në Tiranë-Durrës. Shoferët duhet të kalojnë nga…

Autoriteti Rrugor Shqiptar dhe Policia e Qarkullimit Rrugor ka bërë të ditur se në vijim të ndërhyrjes emergjente për riparimin e shtresave asfaltike në aksin Tiranë-Durrës, në kuadër të projektit të mirëmbajtjes me performancë të Bankës Botërore do të rinisë të hënën në orën 06:00 të mëngjesit fazën e tretë e punimeve në segmentin Maminas – Sukth në drejtimin Tiranë – Durrës.ARRSH dhe Policia e Qarkullimit Rrugor kërkojnë mirëkuptimin dhe bashkëpunimin e drejtuesve të mjeteve gjatë procesit të ndërhyrjes në këtë aks rrugor dhe respektimin në mënyrë rigoroze sinjalistikën provizore te vendosur dhe udhëzimet e policisë rrugore ne terren.Nga ana e Autoritetit Rrugor Shqiptar dhe Policisë së Qarkullimit Rrugor është hartuar një plan operacional i ndërhyrjes dhe devijimit të trafikut për të shmangur bllokimin e qarkullimit dhe garantuar mbarëvajtjen e punës në terren.KËSHTU BËHET ME DIJE SE:Bllokimi/Devijimi i trafikut do te filloje ne oren 06:00 te dites se hene date 18/06/2018. T..

Read More »