Lajme

Braća Vučić direktni nalogodavci osmostrukog ubistva na Malti i u Libij

Krug oko zločinačke aktivnosti braće Aleksandra i Andreja Vučića i njihovog kartela skoro da je zatvoren. I svedočenje koje je iza sebe ostavio pokojni ambasador Oliver Potežica, koji je ubijen u Libiji od strane Islamske države, a po naređenju Aleksandra Vučića može doprineti da istražitelji zlodela braće Vučić mogu da sakupe dovoljno dokaza da ih i za njegovo i druga ubistva izvedu pred sud. Istraživač Magazina Tabloid je iz više izvora osvetlio priču koja sledi.Dana 24 oktobra 2016. godine avion marke Metroliner, inače vlasništvo Ministarstva odbrane Francuske, u kome se nalazilo pet specijalnih agenata francuske obaveštajne službe (Direction générale de la sécurité intérieure) DGSI koji su došli u specijalnu misiju na Maltu, da bi fizički ispratili i zaposeli brod Moneron u slučaju da braća Vučić uspeju da krenu sa pretovarom oružja koje je vozio Moneron, a namenjeno je za Islamsku državu (ISIL) u Libiji, a koje bi oni odmah iskoristili za upad na teritoriju Alžira i Tunisa, da zap..

Read More »

DASh njofton për sulme të mundshme terroriste në Kampionatin Botëror

Departamenti amerikan i Shtetit ka tërhequr vërejtjen për sulm terrorist ndaj Kampionatit Botëror, që sivjet po mbahet në Rusi.Në një njoftim të zakonshëm për udhëtime ndaj shtetasve amerikanë, departamenti i Shtetit ka theksuar se duhet të ketë kujdes në udhëtimet për në Rusi. “Ngjarjet e mëdha ndërkombëtare sic është Kupa e Botës, janë cak potencial i sulmeve tërroriste”, u tha në njoftim. “Edhe pse siguria në Kampionatin Botëror do të jetë e madhe, terroristët mund të sulmojnë ngjarjet e ndryshme si stadionet dhe pikat turistike, lokacionet e transporteve dhe vendeve të tjera publike”, u than ë njoftim Shteti Islamik ka kërcënuar për pengim të zhvillimit të kampionatit, që nga viti i kaluar. Autoritetet ruse kanë thënë se janë të gatshëm dhe kanë stacionuar dhjetëra mijëra staf sigurie në Moskë dhe 10 qytete të tjera që janë nikoqir të kampionatit. Ata po ashtu theksuan se kanë në dispozicion edhe sigurinë ajrore. Shteti Ismaik ka kërcënuar Rusinë që nga intervenimi më 2015 në ndihm..

Read More »

Franca fiton ndaj Australisë në një ndeshje me VAR-in protagonist

Franca ka fituar 2-1 ndaj Australisë në një ndeshje ku për të dy golat e “Gjelave” u desh ndërhyrja e teknologjisë.Pas një pjese të parë 0-0, Griezmann fitoi një penallti që arbitri fillimisht nuk e akordoi. Më pas, e pa disa herë në monitor derisa vendosi që ndërhyrja e mbrojtësit australian duhej ndëshkuar me 11-metërsh dhe karton të verdhë. Griezmann kaloi në avantazh Francën pasi shndërroi në gol penalltinë në minutën e 58. Por vetëm 4 minuta më vonë Umtiti i dhuroi penallti Australisë. Nga pika e bardhë barazoi rezultatin kapiteni Jedinak. Vetëm klasi i Pogba i bashkuar me fatin bëri që Franca të shënonte golin e dytë, kur në minutën e 81 parabola e mesfushorit të Manchester United u përplas në traversë dhe kaloi për fare pak vijën fatale. Edhe këtu ishte teknologjia që akordoi golin për francezët, që marrin tre pikë të vlefshme.

Read More »

Për Agronin, opozitën dhe ne të tjerët

Bedri IslamiShumë nga miqtë e mi do të çuditen me shënimin e sotëm: është diçka jashtë natyrës sime, si të thuash, një devijim nga ajo e zakonshmja, por që në të vërtetë kam dashur prej kaq kohe ta shkruaj.Përse dhe çfarë më lidh me njërin nga personazhet e këtij shkrimi, të cilin, as nuk e njoh, as e kam takuar ndonjëherë, e për më tepër as që e kam ditur se është vlonjat? Se, si kam shkruar shpesh herë, unë i dua vlonjatët për atë shpirtin rebel, deri kryengritës dhe kam thënë gjithnjë se dy qendrat më të prekshme të nacionalizmit shqip janë në Drenicë dhe në Vlorë, dy pika ku jo rrallë herë janë takuar burra të mëdhenj të kombit.Nuk e kam parë kurrë, në foto më është dukur një njeri i zakonshëm, që vërtet ka bërë një faj në fillimet e jetës së tij, por që më shumë se gjithë të tjerëve, i rëndon atij dhe njerëzve të tij të afërt. Nuk i kam takuar as të afërmit e tij, as të vëllain ministër, me të cilin edhe pse kemi qenë në fillimet e jetës plurale në të njëjtën strukturë të la..

Read More »

Vdekja e krenarisë së një mbreti

Dikur ishte mbreti i gjithë Parkut Kombëtar, por tani nuk gjendet më në nivelin e krenarisë së tij.Është duke u holluar dhe duke shkuar drejt vdekjes.Ky luan quhet Skybed Scar dhe është shumë i njohur në Parkun Kombëtar të Kruger në Afrikën e Jugut.Këto pamje prekëse për adhuruesit e kafshëve tregojnë ditët e fundit të Skybed Scar, i cili dikur siguronte ushqim dhe mbrojtje për gjithë familjen, kurse sot nuk mund ta bëjë këtë as për veten e tij.Këto foto janë shkrepur nga Larry Anthony Pannell, 64 vjeç, një fotograf dhe akupunkturist.Larry, nga Kalifornia, SHBA, thotë:“Unë e dija se isha dëshmitar pamjeve shumë të veçanta. Jeta mund të jetë shumë mizore dhe të jem i ndershëm, gjatë karrierës sime, unë kam parë njerëzit të humbasin gjithçka nga rrëshqitjet e tokës, tërmetet dhe zjarret. Kam fotografuar aksidente automobilistike me lëndime të rënda. Gjithsesi mendoj se asnjë fotografi apo sekuencë fotoje nuk më ka prekur aq shumë sa të dëshmoj vdekjen e krenarisë së një luani..

Read More »

Stresi pakëson shanset për të pasur fëmijë

Studimet e fundit kanë ardhur në përfundim se dy muaj të mbushur me stres mund të shkaktojnë dëme shumë serioze në spermën e mashkullit dhe mund t’ua zvogëlojnë meshkujve shanset për të pasur fëmijë, thonë shkencëtarët izraelitë.Studimi ka thënë se stresi e zvogëlon lëvizshmërinë e spermës për 47 për qind.Hulumtuesit për këtë konstatim kanë analizuar 11,000 mostra të spermës së meshkujve, dhe mosha mesatare e meshkujve ka qenë 32 vjet.Vlen të përmendet se ky hulumtim është kryer nga shkencëtarët e Universitetit Negev dhe Soroka, si dhe nga Qendra Mjekësore Universitare.o.j/dita

Read More »

Të hënën bllokohet aksi Maminas-Sukth, si do devijohet trafiku

Të hënën, në orën 06.00 autostrada Tiranë-Durrës do të mbyllet sërish për të vijuar me riparimin e rrugës.ARRSH dhe policia rrugore kanë hartuar planin e radhës për të shmangur bllokimin e qarkullimit.Bllokimi/Devijimi i trafikut do të fillojë në orën 06:00 të ditës së hënë datë 18/06/2018. Trafiku në drejtim Tiranë-Durrës devijohet në kryqëzimin e Maminasit në drejtim të rrugës dytësore. Automjetet që udhëtojnë nga Tirana në drejtim të Durrësit duhet të futen në nënkalimin e Maminasit ( Lalëzit) të Autostradës dhe të vazhdojë në rrugën dytësore deri në kryqëzimin e Sukthit dhe në vazhdim mund të dalin përsëri në autostradë ose të vazhdojnë në rrugën dytësore. Ky devijim do të vazhdojë deri ditën e Enjte datë 21/06/2018 Këshillojmë gjithashtu që mjete e transportit të rëndë që udhëtojnë nga Fushë Kruja në drejtim të Durrësit të kthehen në rrugën dytësore në Vorë duke përdorur nënkalimin e rrugës së re.Pas përfundimit të ndërhyrjes në segmentin Maminas – Sukth do të fillojë ndërhy..

Read More »

Një analizë e shkurtër mbi fotografinë që i befasoi të gjithë

Fotografia e G7 e shpërndarë në Twitter nga Steffen Seibert, zëdhënës i qeverisë federale gjermane, bëri xhiron e botës dhe u komentua nga shumë media.Seibert e filloi karrierën e tij si gazetar televiziv. Është e natyrshme që ai të dijë si të kapë në ajër, efektin potencial të një imazhi dhe të zgjedhë atë të duhurin, midis gjithë atyre që ka në dispozicion. Është një talent që do të bëhet gjithnjë e më i rëndësishëm: e ardhmja e afërt e internetit qëndron tek imazhet.Bëhet fjalë për një fotografi që thotë shumë gjëra, dhe sugjeron të tjera, si për situatë e fotografuar, ashtu edhe për dinamikat e informacionit, e ato të perceptimit.Po rendis disa:1-Takimet politike, veçanërisht ato më të rëndësishme, zakonisht paraqiten në një version të ëmbël dhe të ritualizuar (shtrëngime dore, deklarata të përbashkëta). Ritualizimi është aq i konsoliduar, saqë është e vështirë për ne të imagjinojmë, se ato mund të ndodhin në mënyra më pak formale. Në këtë foto janë pikërisht afërsia, gjes..

Read More »

Business as usual

Prof. Fatos TarifaKy është thjesht një reagim i shkurtër ndaj shkrimit “Dy vendime që priten të rizgjojnë politikën shqiptare”, të kolegut tim Ervis Iljazaj, botuar dje në gazetën MAPO. Shkrimi i tij, një shënim fare i shkurtër, është botuar nën okelion “Editoriali i ditës”, por, në fakt, ai shkrim nuk ka as peshën e një editoriali, dhe as flet për ndonjë ngjarje të ditës.Sidoqoftë, nuk është kjo arsyeja pse i shkruaj këto pak rradhë kritike ndaj atij shënimi. Arsyeja është krejt tjetër: Është bërë një dukuri e përgjithshme—dhe gati-gati e përditshme—që shtypi ynë i servir publikut si analiza politike tekste që nuk janë aspak të tilla. Shkrimi në fjalë është pikërisht një i tillë.Çfarë thotë Dr. Iljazaj në “editorialin”e tij? Katër gjëra:Së pari, ai thotë se “duket sikur asgjë nuk po lëviz në politikën shqiptare”. Z. Iljazaj nuk thotë nëse kjo është ajo çfarë duket se ndodh (pra duket sikur nuk po lëviz asgjë), apo ajo çfarë realisht po ndodh (pra që realisht nuk po lëviz asgjë..

Read More »

Kupa e Botës/ Franca tregon muskujt, mposht Australinë

Franca ka fituar 2-1 ndaj Australisë në një ndeshje ku për të dy golat e “Gjelave” u desh ndërhyrja e teknologjisë.Pas një pjese të parë 0-0, Griezmann fitoi një penallti që arbitri fillimisht nuk e akordoi. Më pas, e pa disa herë në monitor derisa vendosi që ndërhyrja e mbrojtësit australian duhej ndëshkuar me 11-metërsh dhe karton të verdhë.Griezmann kaloi në avantazh Francën pasi shndërroi në gol penalltinë në minutën e 58. Por vetëm 4 minuta më vonë Umtiti i dhuroi penallti Australisë. Nga pika e bardhë barazoi rezultatin kapiteni Jedinak.Vetëm klasi i Pogba i bashkuar me fatin bëri që Franca të shënonte golin e dytë, kur në minutën e 81 parabola e mesfushorit të Manchester United u përplas në traversë dhe kaloi për fare pak vijën fatale.Edhe këtu ishte teknologjia që akordoi golin për francezët, që marrin tre pikë të vlefshme.o.j/dita

Read More »

Vëllai i Beg Rizajt nuk e lejon Haradinajn të zbulojë shtatoren

Në qendër të e Deçanit është zbuluar shtatorja e heroit kombëtar Beg Rizaj, por kjo ceremoni është përcjellë me incident.Zbulimin e shtatores nuk e bëri kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, edhe pse ishte aty për këtë çështje.Vëllai i Rizajt, Aliu, ka reaguar ashpër ndaj përpjekjes së Haradinajt për zbulimin e shtatores, raporton KP.Nuk janë dëgjuar fjalët se çfarë i thoshte, por reagimet e tij të ashpra janë parë teksa nuk e ka lejuar të bëjë zbulimin e shtatores.Kryeministri ka përfillur këtë veprim të familjarit të Rizajt, i cili ka vazhduar fjalosjen me Shefin e Qeverisë.Zbulimi i shtatores është organizuar nga Komuna e Deçanit në Ditën e Çlirimit të këtij qyteti.b.m. / dita

Read More »

Mediat greke: Kotzias do të paraqesë në Kuvend dokumente të besueshme për bisedimet për emrin

Me urdhrin e Nikos Kotzias, rreth 30 dokumente lidhur me bisedimet për emrin, janë kërkuar nga Ministria e Jashtme të Greqisë që të diskualifikohen, ndërsa sot ministri për Punë të Jashtme të Greqisë do të publikoj në diskutim në Kuvend, njoftojnë mediat greke, duke u thirru në burimet e brendshme të qeverisë, përcjell Telegrafi Maqedoni.Për informacionin nuk ka vërtetim zyrtar, ndërsa sipas shkrimeve, bëhet fjalë për dokumnete të cilat zbulojnë se si më herët janë zhvilluar bisedimet nga qeveria e kaluar, në çka janë pajtuar, çka vazhdon.Siç njofton korrespodenti i AIM-së nga Athina, shefi i diplomacisë, gjatë periudhës së kaluar nëpërmjet intervistave për media i ka akuzuar partitë greke në Greqi të cilat më herët kanë qenë në Qeveri, ndërsa tani për ato opozita është edhe kundër marrëveshjes, se tani kanë biseduar me pozicione më të buta dhe se për këtë ekzistojnë dokumente në Ministri.

Read More »

LSDM: VMRO-DPMNE të tregoj pjekuri dhe ta mbështes marrëveshjen

VMRO-DPMNE duhet të tregojë pjekuri dhe përgjegjësi dhe të mbështesë Marrëveshjen që është në përputhje me interesat shtetërore dhe kombëtare dhe që i jep fund mosmarrëveshjes 25 vjeçare që ka fundosur Maqedoninë.Marrëveshja nuk është as e dëmshme, as nuk është një goditje ndaj së drejtës për vetëvendosje, siç pretendon VMRO-DPMNE në mënyrë të rreme. Përkundrazi, Traktati garanton dhe forcon identitetin maqedonas dhe askush nuk do ta mohojë më. Gjuhën maqedonase, maqedonas, maqedone, është e siguruar njëherë e përgjithmonë. E gjithë bota demokratike jep mbështetje të fuqishme për zgjidhjen e kësaj mosmarrëveshjeje të gjatë. Edhe Partia Popullore Evropiane (PPE), ku VMRO-DPMNE është anëtare, e mirëpret Marrëveshjen dhe bën thirrje për konstruktivitet nga të gjitha partitë politike.

Read More »

Barrikada vendosen para Kuvendit të Maqedonisë

Para Kuvendit të Maqedonisë disa qytetarë kanë vendosur barrikada me mjete të ndryshme në shenjë proteste kundër ndryshimit të emrit, raporton Plusinfo. Sipas këtij portali, protestues që nuk janë në numër të madh po qëndrojnë para kuvendit, dhe se në rrugët që lidh këtë institucion kanë vendosur barrikada me kuti kartoni, karrige si dhe sende të tjera, duke bllokuar këtë aks rrugor në qendër të Shkupit. Në vendin e ngjarjes janë edhe forca policore që po përkujdesen për rendin dhe sigurinë. Ndërkohë, edhe mbrëmë para Kuvendit u mbajt një protestë e thirrur përmes rrjeteve sociale nga ana e shoqatave joformale maqedonase dhe disa partive të vogla. Protestuesit mbrëmë i kanë bërë thirrje kryeministrit që të heq dorë nga marrëveshja dhe të mos e nënshkruaj ate, pasi që po shet interesat kombëtare dhe shtetërore. Protestuesit kanë thënë se nuk heqin dorë nga veprimet dhe organizimet e tyre për të pamundësuar realizimin e kësaj marrëveshje. Marrëveshja për ndërrimin e emrit do të nënshkruh..

Read More »