Lajme

Kosovë, Haradinaj: Jemi në gjendje gatishmërie

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj në një konferencë të mbajtur pas mbledhjes së Këshillit të Sigurisë ka thënë se gjendja e rendit, ligjit dhe sigurisë në vend ka qenë tema e këtij takimi.Kam kërkuar rritjen e gatishmërisë nga institucionet e vendit, në rast të çfarëdo prishje. Gjendja është e qetë dhe stabile. Të gjithë duhet të ndjehen të sigurt”- tha i pari i ekzekutivit.Haradinaj ka shtuar se nuk ka ndonjë informacion, por çka do që mund të ketë institucionet e vendit do të jenë të gatshme që të përgjigjen./rtk

Read More »

SHBA: Koreja e Veriut po dështon të denuklarizohet

Sekretari amerikan i Shtetit, Mike Pompeo, tha se Koreja e Veriut po dështon të përmbushë premtimin e saj për t’u denuklearizuar, duke vazhduar të shkelë disa rezoluta të Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara. Duke folur para një forumi për sigurinë aziatike në Singapor, Pompeo tha se duhet bërë ende rrugë për të arritur një Phenjan pa armë bërthamore. Komentet e tij vijnë pasi Shtëpia e Bardhë njoftoi se presidenti Donald Trump ka pranuar një letër nga udhëheqësi verikorean, Kim Jong Un, së cilës i është përgjigjur po ashtu me letër. Korrespondenca u bë pas takimit të tyre në muajin qershor dhe vlerësimeve optimiste të Trumpit se Gadishulli Korean do të denuklearizohet. Trump e falënderoi Kimin për, siç tha, “letrën e bukur” dhe tha se mirëpret një takim tjetër “së shpejti”. Shtëpia e Bardhë nuk dha detaje mbi përmbajtjen e letrave të shkëmbyera.Alsat-M

Read More »

Evropa po “përvëlohet”, alarm i kuq në mbarë kontinentin

Ndërsa Evropa përvëlohet në një tjetër valë të nxehti, parashikuesit e motit thonë se rekordi i të gjitha kohërave mund të thyhet këto ditë. Rekordi aktual evropian është 48 gradë Celsius, i regjistruar në Athinë në korrik të vitit 1977. Temperaturat po rriten në Spanjë dhe Portugali, ndihmuar edhe nga një valë ajri të nxehtë që vjen nga Afrika. Në Spanjë dhe Portugali janë lëshuar alarmet, që do të jenë në fuqi të paktën deri të dielën. Italia ka lëshuar po ashtu alarmin e kuq për zonën qendrore të saj dhe veriun, përfshirë qytete që tërheqin shumë turistë si Roma, Firence dhe Venecia. Situata është kritike në të gjithë kontinentin. Maja më e lartë e Suedisë, një akullnajë, po shkrihet me disa centimetra në ditë. Shkencëtarët që monitorojnë situatën thonë se, akullnaja do të humbasë titullin e majës më të lartë atje. Në Norvegji, autoritetet u kanë kërkuar shoferëve të kenë kujdes nga drerët dhe delet, që po zgjedhin të hyjnë në tunele për t’i shpëtuar diellit. Ndërkohë që niveli i lu..

Read More »

Thaçi: S’ka autonomi për Veriun, Lugina i bashkohet Kosovës

Edhe sot, presidenti i Kosovës Hashim Thaçi është paraqitur në një konferencë për media, ku foli për mundësinë, siç e ka cilësuar ai historike, që Kosova dhe Serbia ta korrigjojnë në mënyrë paqësore kufirin, duke përmendur me këtë rast përfshirjen e komunave jugore të Serbisë, Preshevë, Bujanoc e Medvegjë, në kuadër të territorit të Kosovës. Ndërkaq Kosova, sipas tij, nuk e ka si opsion ndarjen e asnjë pjese të saj për t’iu bashkuar Serbisë. Ai tha se është momenti që Prishtina zyrtare ta mbështesë kërkesën e shqiptarëve të komunave, Preshevë, Bujanoc e Medvegjë, për t’iu bashkuar Kosovës. Presidenti Thaçi tha se shumë vende në botë kanë korrigjuar kufijtë e tyre përmes bisedimeve pa pasur nevojë që të ngriten tensione apo konflikte. Por, njëkohësisht, Thaçi është shprehur mjaft skeptik nëse Beogradi do ta pranonte kërkesën e tij eventuale në tavolinën e bisedimeve. Thaçi u ka dërguar mesazhe edhe opozitës dhe spektrit të gjerë politik në Kosovë që t’i bashkohet idesë së tij për korrig..

Read More »

Listë e re zgjedhore, me probleme të vjetra

Lista zgjedhore ende me votues të kontestuar sikur edhe në ciklet e kaluara zgjedhore ndërkohë që deri në mbajtjen e referendumit ka mbetur edhe dy muaj. Në aplikacionin në faqen e internetit të Komisionit Shtetëror të Zgjedhjeve, mund të hasen emrat e votuesve që ishin të dyshimtë edhe në zgjedhjet e fundit lokale të vitit të kaluar. Aty figuron emri i ish-kundërzbuluesit Goran Grujovski, i cili është në arrati në Greqi. Aplikacioni tregon se Gruevski ndodhet në Listën e Votuesve në Rrugën Hristo Tatarçev 47. Por të drejtë për të votuar ka ende edhe Vladimir Varelov, një polic të cilit Grujevski ia vodhi identitet in.Ai është në të njëjtën adresë, Hristo Tatarçev, po me numër 47. Vetëm hyrja e ndërtesës është e ndryshme, ku është regjistruar Grujevski dhe identiteti i vjedhur. Megjithatë, lista përfshin emrin dhe të një personi tjetër Vladimir Varelov me të drejtë vote në Veles.Por problemi me identitetin e rremë të Goran Grujevskit është vetëm një nga shumë të tjerët në Listën e Vo..

Read More »

Shteti vazhdon të “zhytet” thellë në borxhe

Huamarrja e vendit vazhdon me një ritëm të përshpejtuar. Borxhi publik i Maqedonisë në mes të vitit i tejkaloi 5 miliardë euro duke arritur në 48% të prodhimit bruto vendor të parashikuar për vitin 2018. Ministria e Financave tashmë ka njoftuar se ritëm negativ ka edhe tek borxhi shtetëror që ka rritur në pothuajse 4.5 miliardë euro ose në rreth 40% të prodhimit bruto vendor. Vetëm në tremujorin e dytë të këtij viti borxhi publik është rritur për 50 milion ndërsa borxhi shtetëror për 30 milionë euro. Por, kryeministri Zaev thotë se paratë nga huazimet janë duke u përdorur në mënyrë produktive, dhe se ende është herët të mendohet për një rishikim të buxhetit.Këto huamarrje, si dhe ato të mëparshmet janë kryesisht për financimin e kthimit të borxheve dhe për rifinancimin e deficitit shtetëror. Absolutisht lëvizim në kuadër të buxhetit dhe ende buxheti nuk tregon ndonjë tregues për rebalanc.”- deklaroi Zoran Zaev, Kryeministër i Republikës së Maqedonisë.Nga ana tjetër, VMRO-DPMNE kër..

Read More »

Ristovski: Thirrjet raciste, rrezik për vendin

Lupço Ristovski nga Instituti për demokraci “Integra” vlerëson se retorika negative, respektivisht thirrjet raciste paraqesin rrezik për vendin i cili ndodhet në fazën kritike. Ai nuk përjashton mundësinë që këto ngjarje të ketë edhe prapavijë tjetër, apo qëllime të fshehura.Nuk është në rregull të ndodhin ngjarje të tilla. Mirë është të ketë mendim kritik, por gjithmonë duhet të vije në shprehje dinjiteti dhe të ketë respekt për mendimet e kundërta të të tjerëve. Kjo është lufta politike që e quajmë nivel i lartë i kulturës politike në një popull. Nëse i analizojmë më thellë këto ngjarje ndoshta vërtetë kanë prapavijë tjetër, ndoshta kanë qëllime të fshehura. Çdo ashpërsim i marrëdhënieve ndër-etnike brenda në shtet në këtë fazë kritike të zhvillimit të shtetit, më duket se jo vetëm që nuk është i mirë por është shumë i rrezikshëm. Retorika duhet të qetësohet – tha Lupço Ristovski, Instituti për Demokraci “Integra”.Alsat-M

Read More »

Nis importi i produkteve bujqësore për në Kosovë

Filloi eksporti i pemëve dhe perimeve në Kosovë. Këtë mëngjes janë ngarkuar tetë kamionë me prodhime bujqësore, vetëm nga tregu i madh me shumicë në Shkup. Tregtarët me shumicë pas bllokadës dy javore për shkak të doganave më të larta që i aplikoi dhe pastaj i shfuqizoi Prishtina, tani i fërkojnë duart. Ata thonë se kërkesa për pemë dhe perime është rritur në mënyrë drastike, dhe çmimet janë rritur gjithashtu. Ndryshe nga dy javët e fundit, madje edhe në orët e pasdites kur tregu me shumicë ishte i mbushur me pemë dhe perime për të cilat nuk kishte blerës, sot në mëngjes shiteshin kutitë e fundit.Dje kemi pasur një dalje të madhe të mallrave që dolën nga tregu. Ishin tetë tregtarë nga atje, secili prej tyre kishte nga një kamion, pra tetë kamionë, njëri mbeti bosh, nuk kishte mall për të. Prandaj, ne jemi shumë të kënaqur tani, çmimet janë rritur në mënyrë drastike “- tha një tregtarPjeshka është rritur nga 20 në 25 denarë, rrushi nga 30 deri në 35, dhe dardha në shumicë shiten për..

Read More »

Palmer: Të dëgjohet zëri i qytetarëve në referendum

Zëvendës i ndihmësit të sekretarit amerikan të shtetit për Evropë dhe Azi, Methju Pallmer vlerëson se presidenti Ivanov ka qasje të gabuar ndaj marrëveshjes me Greqinë. Sipas Pallmer, duke u bazuar në atë që dje tha Ivanov në Krushevë, nënkuptohet që kryetari i shtetit e njeh referendumin dhe e mbështet si proces. Pallmer i bëri thirrje qytetarëve të Maqedonisë që të dalin në referendum dhe të shprehin vullnetin e tyre, si pjesë shumë e rëndësishme e procesit drejtë integrimit. “Me shumë vëmendje e ndoqa fjalimin e Kryetarit dhe atë që e tha. Unë nuk pajtohem me atë që ai e karakterizoi si “Marrëveshja e Prespës”. Megjithatë ai përmendi një gjë shumë me rëndësi duke thënë se opinioni maqedonas është me përvojë dhe i vetëdijshëm për marrjen e vendimeve për referendum dhe me këtë unë kuptova se Ivanov e mbështet referendumin. Elektorati më 30 shtator duhet të dalë dhe të bëj që zëri i tyre të dëgjohet dhe respektohet. Kjo është shumë e rëndësishme për këtë proces. Nëse më 30 shtator qyte..

Read More »

Bartol: Në NATO do valojë edhe flamuri i Maqedonisë

Shefi i zyrës së NATO-së në Shkup Gorazd Bartol shfaq shpresën se vitin e ardhshëm kur dhe Aleanca Veriatlantike do të shënojë 70 vjetorin, në selinë e NATO-s të valojë edhe flamuri i Maqedonisë. Bartol në një intervistë për agjencinë e lajmeve MIA thotë se pas marrëveshjes me Greqinë e cila ishte pengesë për anëtarësimin e vendit në strukturat euroatlantike pret që qytetarët e Maqedonisë të dalin të votojnë pozitivisht në referendumin e caktuar për në shtator pasi sipas tij qytetarët duhet të shfrytëzojnë këtë mundësi historike për vendin. Gorazd Bartol bëri të qartë se pa finalizim të marrëveshjes, e cila përfshin edhe ndryshim të Kushtetutës, Maqedonia nuk mund të bëhet anëtare NATO-së në një të ardhme të afërt.Alsat-M

Read More »

Agjencia e Pronës së Konfiskuar, e stërmbushur me makina

Kamionët e konfiskuar që me vite të tëra kanë qenë të parkuar në vendkalimin kufitar “Bogorodicë” janë vetëm një sehmbull se në çfarë gjendje janë vend-parkimet, magazinat dhe depot e Agjencisë për menaxhimin e pronave të konfiskuara. Pikërisht automjetet e konfiskuara, që janë mbi 6 mijë në këtë moment, janë problemi më i madh.Policia pyjore ka diku mbi 2.500 automjete, ne në depot tona kemi mbi 3 mijë automjete, por ka automjete edhe nëpër stacionet e policisë që janë konfiskuar dhe për fat të keq ua zënë oborret e tyre – deklaroi Faton Asani, drejtor i Agjencisë për menaxhimin e pronës së konfiskuar.Gjatë vitit të kaluar, institucioneve shtetërore u janë dhënë rreth 200 automjete të tilla të konfiskuara me vlerë prej mbi 800 mijë euro. Por, nuk janë vetëm automjetet problem. Edhe katër depot e Agjencisë janë të stërmbushura. Mallrat e konfiskuara mund të përfundojnë atje ku më së shumti është e nevojshme, por vetëm nëse ka një vendim gjyqësor.Në të vërtetë në të gjithë rajonin..

Read More »

Ja çka thotë pakoja e Ahtisarit për kufijtë e Kosovës

Propozimi gjithëpërfshirës për statusin e Kosovës, i hartuar nga ish -presidenti finlandez si dhe i dërguari special për statusin e Kosovës Marti Ahtisari, i dorëzuar më 2 shkurt 2007, në Prishtinë dhe Beograd. Ky propozim që më pas shërbeu si dokument bazë për shpalljen e pavarësisë së Kosovës më 17 shkurt 2008, ka rregulluar një mori çështjes, përfshirë çështjen e kufirit të Kosovës përmes nenit 3 të këtij propozimi.Aty thuhet se:“Territori i Kosovës do të definohet nga vija kufitare e Krahinës Socialiste Autonome të Kosovës brenda Republikës Socialiste Federative të Jugosllavisë ashtu siç kanë qenë këto vija kufitare më 31 dhjetor 1988, përveç ndryshimit të vijës kufitare nga marrëveshja e demarkacionit në mes të Republikës Federative të Jugosllavisë dhe ish Republikës Jugosllave të Maqedonisë më 23 shkurt 2001.7”. Në pikën 3 të këtij neni po ashtu thuhet se “Kosova do të angazhohet me ish Republikën Jugosllave të Maqedonisë për themelimin e një komisioni të përbashkët teknik br..

Read More »

BE kërkon nga Kosova dhe Serbia të mos krijojnë tensione

Bashkimi Evropian ka kërkuar nga Prishtina dhe Beogradi që mos te ketë tensione në Kosovë, të cilat mund t’i dëmtojnë përpjekjet e përbashkëta për arritje të një marrëveshjeje përfundimtare mes Kosovës dhe Serbisë.“Në kohën kur të dyja palët janë plotësisht të angazhuara së bashku më Përfaqësuesen e Lartë të BE-së, në përcaktimin e një marrëveshjeje ligjërisht detyruese për normalizimin e plotë, BE pret ashtu siç janë dekoruar të dy presidentet gjatë takimit të fundit në nivelit të lartë të dialogut më 18 korrik në Bruksel, të mos ketë tensione në terren të cilat do ta rrezikojnë objektivin e përbashkët të normalizimit të marrëdhënieve,” thuhet në një komunikatë për shtyp nga zyra e Përfaqësues së Lartë të BE-së Federica Mogherini.Një thirrje e tillë ka ardhur pasi mediat në Kosovë dhe Serbi po raportojnë për tensione të mundshme në veri të vendit gjatë fundjavës. Sipas tyre, kjo është e lidhur me dorëzimin e draftit të parë të statutit të Asociacionit të komunave me shumicë serbe ..

Read More »

Moti i nxehtë kaplon Evropën

Moti i nxehtë në Europë ka goditur më shumë Portugalinë dhe jugun e Spanjës, ku temperaturat kanë arritur rekordin e 48 gradë Celcius dhe që pritet të rriten edhe më tepër këtë fundjavë.Tetë vende në qendër, jug dhe lindje të Portugalisë kanë thyer tashmë rekordin e temperaturave të larta të një moti të paprecedentë. Ndërsa Organizata Botërore e Meteorologjisë thotë se rekordi është vendosur në Athinë të Greqisë në 1977, 48 gradë Celsius.Por jo vetëm në jug të Evropës. Suedia është ende nën kërcënimin e zjarreve të javëve të fundit, që janë shtrirë tashmë në rrethi e Arktikut. Autoritetet shtetërore atjeparalajmërojnë një rrezik të lartë të zjarreve dhe ne qendër dhe jug të Suedisë këtë fundjavë, pasi moti vijon të jetë i thatë dhe me erëra të forta. Ndërkohë në Britani pritet vala e dytë e të nxehtit këtë verë, që nga Spanja e Portugalia do të mbërrijë gjatë javës në veri të Evropës.Mjaft vende në Evropë kanë marrë masa për përballimin e një moti të nxehtë, ku kryesore janë përk..

Read More »