Lajme

Presidenti Meta apel të rinjve: Boshatisni kafenetë, rikthehuni fuqishëm tek libri

Presidenti Meta apel të rinjve: Boshatisni kafenetë, rikthehuni fuqishëm tek libri

Presidenti Ilir Meta i ka bërë një apel të rinjve që të rikthehn tek libri dhe leximi. Në ditën ndërkombëtare të librit, kreu i shtetit shqiptar thoë se është e trishtueshme të shohësh sot biblioteka bosh dhe kafene të mbushura plot me të rinj. Postimi i Presidentit Meta në Facebook …

Read More »

Pas 6 vitesh, bashkohet me të motrën e kthyer nga Siria: Ishte 17 vjeç, e kanë mashtruar

Pas 6 vitesh, bashkohet me të motrën e kthyer nga Siria: Ishte 17 vjeç, e kanë mashtruar

Në Kosovë, një grua u bashkua të hënën me motrën e saj, e cila kishte kaluar gjashtë vjet me ekstremistët në Siri. Hidajete Delia priti orë të tëra jashtë një strehe për të kthyerit në Vranidoll afër Prishtinës dhe pastaj u lejua të takohej me motrën e saj 23-vjeçare, Dafina. …

Read More »

Ky është i riu që humbi jetën nga shembja e Hotelit “Adriatiku” (Foto)

Ky është i riu që humbi jetën nga shembja e Hotelit “Adriatiku” (Foto)

isar Behrami, 27 vjeçar nga Mitrovica, është viktima e shembjes në Hotel “Adriatiku” në Mitrovicë. I riu që humbi jetën sot nën gërmadhat e pjesës së shembur të Hotelit “Adriatiku” në Mitrovicë, është Visar Behrami, 27 vjeçar nga Mitrovica. Behrami ishte duke punuar në objektin e ish hotelit bashkë me …

Read More »

Mjeku i Koshares: Serbët përdorën helme, ushtarët e UÇK-së patën halucinacione

Mjeku i Koshares: Serbët përdorën helme, ushtarët e UÇK-së patën halucinacione

Haxhi Kamberi, mjeku që shërbeu në luftën e Koshares ka thënë se pas analizave laboratorike dhe toksikologjike nën monitorimin e Prof. Heyndrickx që u kryen në Tiranë dhe pastaj në Bruksel u konfirmua që ushtria serbe ka përdorur helme luftarake ndaj ushtarëve të UÇK-së. Ky raport u hartua gjatë muajit …

Read More »

Qeveria e Kosovës do të përgjysmohet përmes ligjit të ri

Qeveria e Kosovës do të përgjysmohet përmes ligjit të ri

Qeveria e Kosovës është një prej qeverive më të mëdha në Evropë pasi përbëhet nga gjithsejtë 21 ministra, 5 zëvendëskryeministra si dhe rreth 80 zëvendësministra. Por numri i ministrave dhe zëvendësve të tyre pritet të ulet, në rast se Qeveria e tanishme arrinë të përfundojë Ligjin për Qeverinë i cili …

Read More »

Studentët bllokojnë Rektoratin e UP-së

Auto Draft

Parlamenti studentor është duke zhvilluar një protestë para Rektoratit të Universitetit të Prishtinës duke mos lejuar që askush të hyjë në ndërtesën e rektoratit.Protesta sipas organizatorëve pritet të zgjasë deri në dy orë.Disa nga kërkesat e tyre kanë të bëjnë me bordin, gjendjen infrastrukturore të fakulteteve, kushtet themelore për studime, …

Read More »

35 aksidente trafiku brenda 24 orëve

35 aksidente trafiku brenda 24 orëve

Policia e Kosovës ka bërë të ditur se gjatë ditës së hënën në vend janë shqiptuar 960 gjoba ndërkaq kanë ndodhur 35 aksidente Gjatë ditës së hënë në Kosovë janë shkaktuar 35 aksidente trafiku, ku 11 prej tyre kanë qenë me persona të lënduar ndërkaq 24 aksidente pa të lënduar. …

Read More »

Haradinaj për shembjen e hotelit në Mitrovicë: Do të merren masa konkrete

Haradinaj për shembjen e hotelit në Mitrovicë: Do të merren masa konkrete

I shqetësuar me rastet e sotme të shembjes së ndërtesave në Mitrovicë dhe Fushë Kosovë, të cilat kanë rrezikuar drejtpërdrejt jetën e punëtorëve dhe qyetarëve përreth. Këto dy raste, me të drejt nxisin reagimet e gjithsecilit për mënyren dhe kushtet e punës në industrinë e ndërtimit dhe më shumë për …

Read More »

Gjendet pa shenja jete punëtori që u zu nga shembja e ish-hotelit Adriatik

Gjendet pa shenja jete punëtori që u zu nga shembja e ish-hotelit Adriatik

Trupi i punëtorit që kishte mbetur i ngujuar nën rrënojat e hotelit ‘Adriatik’ është gjetur dhe tërhequr nga FSK-ja. Sot rreth orës 17 është shembur një pjesë e hotelit ‘Adriatik’ në Mitrovicë. Nën rrënojat e tij kishte mbetur V.B 27 vjeçar nga Mitrovica.Pas më shumë se 6 orë kërkimi ai …

Read More »

Vrasësi i gazetares bullgare Marinova dënohet me 30 vjet burg

Vrasësi i gazetares bullgare Marinova dënohet me 30 vjet burg

Gjykata bullgare sot e gjykoi Severin Krasimirov me 30 vjet burg për shkak të dhunimit dhe vrasjes së gazetares Viktoria Marinova. Trupi i Marinovës është gjetur më 6 tetor vitin e kaluar në lumin Danub në qytetin Ruse në Bullgarinë Veriore. 21-vjeçari i akuzuar, sot doli para gjykatës nën masa …

Read More »

Ulqini popullohet nga komunat tjera të Malit të Zi

Ulqini popullohet nga komunat tjera të Malit të Zi

Instituti i statistikave MONSTAT ka dalur me raporte të rregullta mujore të saja. Në raportin e këtij instituti për vitin 2018 që ka të bëjë me lëvizjen e popullsisë brenda Malit të Zi bië ne sy lëvizja e madhe e banorëvë të qyteteve tjera drejt Ulqinit se sa largimi i …

Read More »

Partia e Vuçiqit kërkon sqarime se pse u ndalua filmi “Kufiri Ballkanik” në Bujanoc (video)

Auto Draft

Shefi i grupit të këshilltarëve “Aleksandër Vuçiq- Serbia fiton”, në kuvendin komunal të komunës së Bujanocit, Nenad Mitroviq ka dorëzuar letër kuvendit komunal për diskutime rreth drejtorit të shtëpisë së kulturës. Ai në një konferencë për media është shprehur se ndalimi i prezantimit të filmit “Kufiri Ballkanik” nga drejtori Jetmir …

Read More »

Bujanoc: 20 vite nga prillit i 1999, një kujtesë e tmerrshme për tërrnocasit

Bujanoc: 20 vite nga prillit i 1999, një kujtesë e tmerrshme për tërrnocasit

20 vite më parë, gjegjësisht më 23 prill të vitit 1999 fshati më i madh në ish-Jugosllavi, Tërrnovci i Bujanocit rrethohet nga ushtria e atëhershme e ish-Jugosllavisë të cilët dëbojnë popullatën nga shtëpitë e tyre duke i grumbulluar mbi 6.000 banorë në vendin e quajtur te mulliri, në dalje të …

Read More »