Video

Video

Negociata për PSP-në, Zaevi optimist për një marrëveshje të mundshme

Negociata për PSP-në, Zaevi optimist për një marrëveshje të mundshme

Kryeministri Zoran Zaev është optimist se pushteti dhe opozita do të arrijnë konsensus për propozim-Ligjin për Prokurorinë Publike dhe fatin e PSP-së. Zaev shton se grupet duhet të ndjekin hapat e negociatave për ATO dhe ASK-në, me qëllim që epilogu të jetë konsensusi gjithë partiak. Kryeministri Zoran Zaev është optimist …

Read More »

Ohër, protesta kundër ndërtimit të minares në xhaminë Ali Pasha

Ohër, protesta kundër ndërtimit të minares në xhaminë Ali Pasha

Rreth 200 qytetarë të Ohrit kanë protestuar sot para komunës së Ohrit kundër ndërtimit të minares prej 32 metrash që po vazhdon tashmë të ndërtohet në xhaminë Ali Pasha në Ohër. Shoqëria civile që ka organizuar këtë protestë thonë se kanë kërkuar nga institucionet e këtij qyteti të marrin masat …

Read More »

Tarifa më të ulëta për “roaming” në rajon

Tarifa më të ulëta për “roaming” në rajon

Kompanitë e telekomunikimit në vend janë të gatshme të zbatojnë marrëveshjen për roaming që po përgatitet për Ballkanin Perëndimor. Shprehen se do t’u dalin në ndihmë qytetarëve që të flasin më lirë kur janë jashtë vendit, porse kjo do t’ua ulë të ardhurat. Prandaj kërkuan nga Qeveria që t’u dilet …

Read More »

Policia në kërkim të taksistit që ka përgjuar Bogoevskin

Policia në kërkim të taksistit që ka përgjuar Bogoevskin

Prokuroria e Shkupit urdhëroi policinë ta gjejë taksistin i cili e ka incizuar deputetin Pavle Bogoevski. Pasi në opinion u publikua një audio bombë, Bogoevski pranoi se përmbajtja e bisedës është autentike. Ai dorrëzoi padi penale për përgjim të paligjshëm. Ndaj padisë së tij po vepron prokuroria. Policia duhet të …

Read More »

Opozita shqiptare: Nuk bëjmë tregti me votat e elektoratit

Opozita shqiptare: Nuk bëjmë tregti me votat e elektoratit

Alsat 2019-04-23T14:58:07+02:00 Opozita shqiptare do të pres ofertën nga pushteti dhe opozita maqedonase lidhur me mbështetjen e mundshme në raundin e dytë presidencial ndaj Stevo Pendarovskit apo Gordana Siljanovskas. Megjithatë, deri atëherë qëndrimi i dy subjekteve që mbështetën kandidaturën e Blerim Rekës, por edhe i vet shtabit zgjedhorë të Rekës …

Read More »

Vaksinimi në terren vijon me ritëm të ngadaltë

Vaksinimi në terren vijon me ritëm të ngadaltë

Alsat-M 2019-04-23T15:07:13+02:00 Nga 480 nxënës të planifikuar për t’u vaksinuar kundër fruthit gjatë një ditë më parë, vaksinën MRP e kanë pranuar vetëm 25 prej tyre. Nga Shtëpia e Shëndetit-Shkup, nuk japin detaje se përse numri i fëmijëve të vaksinuar është kaq i vogël. Ata thonë se do të vazhdojnë …

Read More »

Humbja e votave, Zaev paralajmëron largime nga partia

Humbja e votave, Zaev paralajmëron largime nga partia

Alsat 2019-04-23T15:11:16+02:00 Kreu i LSDM-së Zoran Zaev pranoi se për shkak të gabimeve të disa zyrtarëve të partisë nuk kanë marrë rezultatin e pritur në rrethin e parë të zgjedhjeve presidenciale. Nga Karposhi ku po bënte fushatë kandidati i partisë së tij për president Pendarovski, Zaev premtoi do të bëjë …

Read More »

Maqedonia e Veriut dhe Irani shqyrtojnë mundësinë e bashkëpunimit në turizëm

Maqedonia e Veriut dhe Irani shqyrtojnë mundësinë e bashkëpunimit në turizëm

Alsat-M 2019-04-23T15:11:30+02:00 Mundësitë turistike dhe bukuritë e Iranit sot u prezantuan në Shkup. Ambasada iraniane para mediave i prezantoi destinacionet me të cilat Teherani zyrtar këmbëngul që të tërhiqen sa më shumë vizitorë nga vendi. Në Iran në të njëjtin muaj të vitit, siç u theksua, mundet që në njërën …

Read More »

Nis ribrendimi turistik me “Maqedoninë e Veriut”

Nis ribrendimi turistik me “Maqedoninë e Veriut”

Alsat-M 2019-04-23T15:25:00+02:00 Materialet turistike promovuese me emrin e vjetër Maqedonia, me të cilin shteti deri më tani përfaqësohej në panairet e turizmit jashtë vendit, po shkojnë në histori. Bëhet fjalë për fushata të reja promocionale me emrin e ri kushtetues Maqedonia e Veriut. Nga Agjencia për Promovim dhe Mbështetje të …

Read More »

Nis pastrimi i deponive prapa Qendrës Sportive “Boris Trajkovski”

Nis pastrimi i deponive prapa Qendrës Sportive “Boris Trajkovski”

Alsat 2019-04-23T14:49:35+02:00 Ekipe të qytetit të Shkupit dhe Komunës së Karposhit kanë nisur pastrimin e deponive prapa qendrës sportive “Boris Trajkovski”, rreth lumit Vardar. Deponitë janë krijuar dekada me radhë, përkatësisht që pas tërmetit të vitit 1963 në këto hapësira janë hedhur mbeturina të cilat shpesh herë edhe janë djegur …

Read More »

UEJL, organizohet Panairi i Karrierës

UEJL, organizohet Panairi i Karrierës

UEJL, organizohet Panairi i Karrierës[/caption] Alsat 2019-04-23T15:28:04+02:00 Për të katërmbëdhjetën herë me radhe, në Universitetin e Evropës Juglindore në Tetovë, është organizuar Panairi i Karrierës i cili nga afër, studentëve por edhe nxënësve të shkollave të mesme, iu mundësoi njohjen me kërkesat dhe ofertat e ndërmarrjeve të ndryshme të vendit …

Read More »

Pendarovski e Siljanovska kërkojnë votat e shqiptarëve

Pendarovski e Siljanovska kërkojnë votat e shqiptarëve

Pendarovski e Siljanovska kërkojnë votat e shqiptarëve[/caption] Alsat 2019-04-23T15:54:05+02:00 Dy kandidatët për president të shtetit, Stevo Pendarovski dhe Gordana Siljanovska fokusin e fushatës në rrethin e dytë e kanë tek votat shqiptare. Kandidatja e VMRO-DPMNE-së Gordana Siljanovska, pret që votuesit shqiptarë të shtohen në rrethin e dytë, pasi që sipas …

Read More »

Sazdovski: Mjetet nga dëmshpërblimi, për qëllime humanitare

Sazdovski: Mjetet nga dëmshpërblimi, për qëllime humanitare

Alsat 2019-04-23T12:51:57+02:00 “Asnjë nënë nuk duhet ta varrosë djalin e saj. Dënimi, për fat të keq, është aq sa e ka paraparë ligji. Në Maqedoni nuk ka dënim më të madh për persona deri në 20 vjet. Megjithatë, për ne si prindër dhe për mua personalisht edhe mijëra vite duhej …

Read More »

“Zgjedhjet”, Shilegov: Nuk përjashtohet mundësia e përgjegjësisë individuale (video)

“Zgjedhjet”, Shilegov: Nuk përjashtohet mundësia e përgjegjësisë individuale (video)

Alsat 2019-04-23T12:19:24+02:00 Kreu i qytetit të Shkupit Petre Shilegov nuk përjashton mundësin që pas zgjedhjeve të kërkohet përgjegjësi individuale brenda strukturave të partisë së tij për uljen drastike të votave, përfshi edhe qytetin e Shkupit. Shilegov madje tha se ai dhe partia e tij e kanë marrë porosinë e qytetarëve. …

Read More »