Video

Video

Reagime dhe kundër-reagime ndërmjet Shyhrete Behlulit dhe Motrave Mustafa

Reagime dhe kundër-reagime ndërmjet Shyhrete Behlulit dhe Motrave Mustafa

Këngët kushtuar nënës të Motrave Mustafa dhe Shyhrete Behlulit janë bërë shkak për fillimin e një mosmarrëveshjeje ndërmjet këngëtareve të njohura të muzikës popullore. Gjatë pjesëmarrjes në emisionin Prive të Klan Kosovës, Shyhretja dha versionin e saj duke thënë se autorja e tekstit e ka thënë të vërtetën lidhur me …

Read More »

Pas 6 vitesh, bashkohet me të motrën e kthyer nga Siria: Ishte 17 vjeç, e kanë mashtruar

Pas 6 vitesh, bashkohet me të motrën e kthyer nga Siria: Ishte 17 vjeç, e kanë mashtruar

Në Kosovë, një grua u bashkua të hënën me motrën e saj, e cila kishte kaluar gjashtë vjet me ekstremistët në Siri. Hidajete Delia priti orë të tëra jashtë një strehe për të kthyerit në Vranidoll afër Prishtinës dhe pastaj u lejua të takohej me motrën e saj 23-vjeçare, Dafina. …

Read More »

Kampi “Treska” në Strugë, në gjendje të mjerueshme

Kampi “Treska” në Strugë, në gjendje të mjerueshme

Alsat 2019-04-20T16:01:30+02:00 Dikur auto- kamp elitar ndërsa sot tmerr i vërtetë. Kështu duket kampi i pushimit “Treska” në Strugë. Infrastrukturë tërësisht e shkatërruar, shtëpiza druri të thyera, rimorkio të shkatërruara apo të vjedhura dhe nyje të prishura sanitare. Dikur vendi i preferuar i shumë mysafirëve vendor dhe të huaj, i …

Read More »

Shkollat profesionale, programe për tërheqjen e nxënësve

Shkollat profesionale, programe për tërheqjen e nxënësve

Shkollat profesionale, programe për tërheqjen e nxënësve[/caption] Alsat 2019-04-20T15:56:46+02:00 Shkollat e mesme profesionale tashmë kanë hyrë në garë se kush do të pranojë numër më të madh të semimaturantëve, përkatësisht nëse do të plotësojnë numrin e nxënësve të paraparë me konkurs. Përfaqësuesit e shkollave kanë nisur prezantimet para nxënësve për …

Read More »

Patundshmëritë, kusht për kredimarrje nga kompanitë

Patundshmëritë, kusht për kredimarrje nga kompanitë

Alsat 2019-04-20T15:58:42+02:00 Një pjesë shumë e vogël e bankave si garanci për kredi investimi pranojnë pajisje apo makineri. Mbi 95% si siguri për kreditë e tyre nga firmat kërkojnë patundshmëri tërheqëse- alarmojnë biznesmenët. Thonë se qasja tek paratë për investim për rritjen e kapaciteteve në vend edhe më tej është …

Read More »

Ismail Qemali: Shqiptari se ka zakon ta shesë shqiptarin (VIDEO)

Ismail Qemali: Shqiptari se ka zakon ta shesë shqiptarin (VIDEO)

Filmi i “Nëntori i dytë” flet qartë për historinë ndërvite të shqiptarëve ku u mor urdhër nga komandanti i Janinës për ta arr.estuar Ismail Qemalin por ai u përgjigj se shqiptarët nuk e kanë zakon ta shesin shqiptarin dhe e pyet se a ka shqiptarë në taborin tënd. Nuk po …

Read More »

Djali i ri piu marihuanë sintetike, ja çfarë ndodhi me trupin e tij

Djali i ri piu marihuanë sintetike, ja çfarë ndodhi me trupin e tij

Një nxënës i shkollës së mesme nga New Jersye, u shtrua në spital pasi mori një dozë të konsiderueshme të substancës narkotike të mariuanës, e cila ishte e sintetizuar. Kjo lloj substance, që njihet si K2, ka efekte anësore të dëmshme, por jo që çojnë në ndonjë lëndim serioz. Në …

Read More »

Shtetet më të sigurta, nëse shpërthen Lufta e Tretë Botërore

Shtetet më të sigurta, nëse shpërthen Lufta e Tretë Botërore

Shtetet më të sigurta, nëse shpërthen Lufta e Tretë Botërore[/caption] Videoja më poshtë tregon vendet më të sigurta që mund të fshehemi në qoftë se një luftë e tretë botërore ndodh. Në listën e vendeve më të sigurta në rast të shpërthimit të luftës së tretë, si vendi më i …

Read More »

Përkujtohet Sali Çekaj me bashkëluftëtarë (VIDEO)

Përkujtohet Sali Çekaj me bashkëluftëtarë (VIDEO)

Fjalët më të mira dhe epitetet më të fuqishme i janë kushtuar sot heroit të kombit Sali Çekajt. Luftëtari i Koshares u tha se ishte simboli i lirisë së Kosovës. Për ta kujtuar atë në përvjetorin e rënies së tij u mblodh edhe batalioni “Atlantiku”. Kronikë e zgjeruar nga Rilind …

Read More »

“Target-Fortesa”, Mijallkovi pyeti personalisht informatorin

“Target-Fortesa”, Mijallkovi pyeti personalisht informatorin

“Target-Fortesa”, Mijallkovi pyeti personalisht informatorin[/caption] Alsat 2019-04-19T15:53:27+02:00 Ish-drejtori i Drejtorisë së Sigurisë dhe Kundërzbulimit, Sasho Mijalkov sot në sallën e gjyqit e mori në pyetje informatorin Zvonko Kostovski, i cili i nxori “bombat” nga policia sekrete dhe është dëshmitar kryesor i Prokurorisë Speciale Publike në rastin “Target-Fortesa”. Me pyetje të …

Read More »

“Zgjedhjet”, KSHZ-ja ka përfunduar të gjitha përgatitjet

“Zgjedhjet”, KSHZ-ja ka përfunduar të gjitha përgatitjet

Alsat 2019-04-19T15:47:17+02:00 Sonte në mesnatë fillon heshtja zgjedhore dhe deri të dielën në ora 19:00 kur mbyllet votimi, nuk duhet të ketë aktivitete propaganduese në terren dhe media. Gjatë ditës së shtunë duhet të votojnë rreth shtatë mijë qytetarë. Nga KSHZ, thonë se i kanë përfunduar të gjitha parapërgatitjet. “Komisionet …

Read More »

Presidenti në Kuvend, partitë të ndara në qëndrime

Presidenti në Kuvend, partitë të ndara në qëndrime

Alsat 2019-04-19T15:56:26+02:00 Ideja e kryeministrit Zaev që në rast mos-arritjes së censusit, presidenti të zgjidhet në parlament ose të hiqet censusi, kundërshtohet ashpër nga kreu i opozitës Hristjan Mickoski. Në rast se vjen deri te ndryshimi i Kushtetutës për zgjedhjen e presidentit, Mickoski druan se do të shkelet vullneti i …

Read More »

Interesim i ulët nga nxënësit për drejtimet profesionale

Interesim i ulët nga nxënësit për drejtimet profesionale

Alsat 2019-04-19T15:22:17+02:00 Nga viti në vit po humbet interesimi për shumë drejtime profesionale në arsimin e mesëm. Mes faktorëve që nënvizojnë përfaqësuesit e shkollave të mesme është ulja e numrit të nxënësve në ciklin fillore dhe shpërngulja drejt shteteve perëndimore. Për të nxitur nxënësit drejt edukimit profesional, shkolla e mesme …

Read More »