Video

Video

Zbuloni cila është shenja më me fat e fundjavës

Ndonjëherë duket sikur parashikimi i yjeve ndryshon jetën e gjithësecilit prej nesh. Por në çdo ditë apo javë një shenjë dominon mbi të tjerat.Për këtë fundjavë një shenjë do të jetë e pozicionuar më mirë se shenjat e tjera dhe bëhet fjalë për peshqit.Ajo ju sfidon të jeni të lumtur dhe të kapërceni problemet tuaja me diplomacinë që ju ka dalluar gjithmonë.Hëna në shenjën tuaj ju bën të ndjeshëm dhe intuitiv. Aftësitë tuaja të dëgjimit ju lejojnë të zgjidhni keqkuptimet me partnerin tuaj.Në punë ju pëlqen të konkurroni me pasion

Read More »

Zbulohet arsyeja e vërtetë, Robert Berisha tregon pse nuk flasin Nora dhe Tuna

Tashmë prej disa vitesh ajo që është diskutuar më së shumti është marrëdhënia mes Tunës dhe Norës, të cilat tashmë janë edhe kunata.Mungesa e Norës në festën e babyshow-it të Tunës i shtoi dhe më shumë dyshimet, por gjithsesi asnjëra prej tyre s’ka folur deri më sot.Lidhur me këtë çështje ka folur Robert Berisha, bashkëshorti i Norës, i cili ishte ftuar në emisionin “Rudina”.“Me Tunën, as nuk dua që të takohemi. Nora është prej 15 vitesh në skenën shqiptare dhe ka shumë fansa në Kosovë dhe në Shqipëri. E ka merituar që të ketë shumë fansa.Për Patrisin dhe për Tianin edhe jetën e jap. Nora për asnjë artist nuk ka patur asnjë farë problemi.Tuna është ajo që ka pasur probleme me të gjithë artistët. Unë i kërkoj shumë falje Patrisit, që nuk kishim mundësi për të qenë në ditëlindje dhe nuk do të shkoj në asnjë ditëlindje për shkak të Tunës. 100% nuk është faji tek ne”, u shpreh Roberti.

Read More »

Njihuni me pishinën brenda në lum

Nëse jeni duke kërkuar për një pishinë unike, atëherë zgjidhja juaj është Badeschiff. Pishina “lundurese” është ndërtuar në lumin Spree, i cili kalon nëpër qytetin gjerman. Badeschiff, ose ndryshe “Anija për larje”, e ankoruar pranë qendrës së qytetit lindor është një pishinë e madhe e ndërtuar brenda hapësirës së zbrazët të një anije të ankoruar. Pishina është dizenjuar nga Susanne Lorenz si pjesë e një konkursi për projektet e arteve në qytetit dhe u inagurua në maj 2004.Që nga ajo kohë Badeschiff është bërë një atraksion shumë i preferuar i turistëve dhe banorëve në Berlin. Gjatë muajve të verës përveç pishinës janë në dispozicion një lokal, hapësirë për të marrë rreze dielli, për të bërë masazh dhe klasa sporti.Ndërsa në periudhën e dimrit vendoset një çati e përkohshme mbi pishinën dhe zonën përreth, e cila mban dy sauna dhe një sallë pritjeje. Gjithashtu organizohen koncerte dhe festa të ndryshime.

Read More »

539 milionë $ gjobë, Apple triumfon pas 7 vitesh ndaj Samsung-ut

Pas 7 vitesh gjyq, Apple ka triumfuar ndaj Samsung. Në përfundim të gjyqit, u vendos që Samsung t’i paguajë krijuesit të iPhone një shumë prej 539 milionë dollarësh dëmshpërblim. Gjykatësit i dhanë Apple vendimin në gjykatën federale në San Jose, Kaliforni dje, duke përfunduar se Samsung ka shkelur mbi dizajnin e Apple dhe patentat e shërbimeve që mbulonin aspektet e dizajnit celular si qoshet e rrumbullakosura, buzë e fytyrës së përparme të iPhone.

Read More »

Viziton varrin e vet pas 20 vitesh (Foto)

Matthew Whitaker është jashtëzakonisht me fat që sot është i gjallë dhe për jetën e tij i detyrohet Azita Milanian, e cila e gjeti atë të varrosur gjallë në pyll vetëm pak orë pasi u lind, 20 vjet më parë. Tani, Mateu dhe Azita më në fund janë ribashkuar në një takim emocional në Ryan Seacrest, ndërsa hera e parë e tyre ishte dita që mund të ishte fatale për Mateun.“Ju jeni pikërisht ai që unë kam imagjinuar. Mendova madhësinë tuaj, gjithçka. Faleminderit që erdhët në jetën time, keni ndryshuar jetën time. E dija se do të lidheshim përsëri. Perëndia na solli së bashku për një qëllim”. Azita e gjeti Mateun, ndërsa vraponte në një shëtitje në Altadena të Kalifornisë në vitin 1998. Ai u varros në një varr të cekët, i mbuluar me mbeturina dhe mezi merrte frymë. Ishte një nga qentë e Azitës që dha alarmin pasi këmbët e bebes ishin në sipërfaqe.“Mendova se ishte një kafshë apo krijesë e vdekur”, tha ajo në një intervistë në atë kohë. “Pastaj, duke shikuar thellë në pluhur, mund të shihja..

Read More »

Nëna e kafshuar nga gjarpri i jep gji vogëlushes, vdesin të dyja

Një grua në Indi vdiq, pasi u kafshua nga një gjarpër, ndërsa humbi jetën edhe vajza e saj, pasi qumështi i nënës ishte helmuar.Sipas mediave lokale, gruaja 35-vjeçare në provincën Uttar Pradesh është kafshuar në gjumë nga një gjarpër helmues, por gruaja e cila nuk ka vënë re se është kafshuar kur është zgjuar në mëngjes e ka ushqyer vajzën e saj 3-vjeçare me gji.Zyrtari i policisë, Vijay Singh thotë se pas pak kohësh u përkeqësua gjendja e nënës dhe foshnjës dhe të dyjat vdiqën ende pa arritur në spital. Në Indi ku ka rreth 300 lloje të gjarpërinjve, çdo vit 46 mijë persona humbin jetën si pasojë e kafshimit nga gjarpërinjtë.

Read More »

Paraja dhe shqiptarët

Nga Arjan Lame – Paraja si fenomen financiar i përket marrëdhënies Shtet-qytetar për të kërkuar dhe marrë shërbime. Gjithashtu, paraja si fenomen monetar përfaqëson një shprehje të privilegjuar të forcave që nxitin shoqërinë në fusha të ndryshme me elementë ekonomik, politik, social dhe historik. Më tej, Paraja përfaqëson edhe një instrument kontrolli dhe kontribon në ndërtimin e një strukture shoqërore dhe të kuptimit të realitetit të përditshëm. Sinteza e këtyre pohimeve do të thotë që paraja është një bashkësi forcash me fusha veprimi të ndryshme me prirje subjektive dhe marrëdhënie specifike të cilat ndërtojnë një rrjet politik, juridik, social dhe psikologjik. Shqiptarët në raport me paranë si relacionohen? Aspekti simbolik politik është i inçizuar qartë në kartëmonedhat shqiptare ku spikasin personalitete të shquara të kulturës shqiptare por edhe kanë firmën e individëve që kanë drejtuar institucionet financiare me dritë-hije. Aspekti psikologjik i shqiptarëve në marrëdhënie me p..

Read More »

“Jo më djem, jo më vajza”

Librat Winnie-Pooh, kukulla Barbie dhe loja superhero janë ndër gjërat që fëmijëve mund t’ju ndalohen nga shkollat pas një studimi radikal mbi ‘stereotipizimin gjinor’.Një numër i këshillave të Victorias do t’i përgjigjen studimit nga Universiteti Kombëtar Australian, ku mësuesit duhet të shmangin përdorimin e termeve ‘djali’ dhe ‘vajza’ dhe klasifikimi i fëmijëve sipas gjinisë.Studimi do të thotë se shkollat, kopshtet dhe bibliotekat në Melbourne mund të jenë pa klasike të fëmijëve si Thomas The Tank Engine, i cili nuk do të kalonte udhëzimet, raportoi Herald Sun.Hulumtimi zbuloi se ‘paragjykimet përgjatë vijave racore dhe gjinore mund të vërehen’ tek fëmijët deri në tre vjeç.Vajzat që luajtën me ‘karaktere feminizuese’, të tilla si kukulla Barbie, kishin më pak mundësi karriere, ndërsa ata që u angazhuan me lodra princeshë Disney kishin më shumë pamje stereotipike për femrat.Ndërkohë, djemtë që shihni shfaqjet superhero ishin më stereotip të gjinisë në mendimin e tyre, zbul..

Read More »

Mos pyet Ramën, por veten

Nga Dr. Bledar Kurti – Një pyetje të thjeshtë i bëri gazetarja Ambrozia Meta zotit Kryeministër dhe ky i fundit braktisi konferencën për shtyp, dhe gazetarja u bë personazhi më i shquar i javës. Një pyetje u bë dhe një kreu i ekzekutivit u trondit rëndë. Po ti qytetar apo qytetare e thjeshtë, jo gazetar apo me talent në filologji, nëse do kishe premierin shqiptar përpara çfarë pyetje do i bëje atij? Ndoshta mund t’a vini me shpatulla pas murit si Ambriosa, ose do përfundoni një objekt shakaje nga ato që di ti bëjë ai me mjeshtëri, pasi ka mbi supe shumë vite tallje e përbuzje me të gjithë shqiptarët. Është e vështirë të pyesësh dhe përballesh me të, por është jashtëzakonisht e lehtë të pyesësh veten. Ashtu nën heshtjen tënde dhe i rënduar me shqetësimet dhe hallet e tua, pyete veten: Çfarë të mirash më ka sjellë mua dhe familjes sime qeverisja Rama? Ja kaq e thjeshtë! Pyete veten përpara pasqyrës apo dialogo me veten me mendje. Dhe, jep një përgjigje e cila do jetë e sinqertë dhe e pap..

Read More »

Gjykata e Vlorës, pas arratisjes çohen forca shtesë – Top Channel Albania – News – Lajme

Në sallën numër gjashtë të gjykatës së Vlorës ku u zhvillua senca gjyqësore nuk ka ambiente izolimi, as dhoma të sigurta ku qëndron i dënuari.The post Gjykata e Vlorës, pas arratisjes çohen forca shtesë – Top Channel Albania – News – Lajme appeared first on ABC24.AL.

Read More »

Si ta shpejtoni metabolizmin tuaj

Si ta shpejtoni metabolizmin tuajPershendetje miq pasi te keni ndjekur videon ju ftoj te beni Subscribe dhe tek 🔔 per te pasur njoftimet më të fundit.Subscribe Këtu —-Credits:The post Si ta shpejtoni metabolizmin tuaj appeared first on ABC24.AL.

Read More »

Ora News – Deputetët e opozitës bllokojnë sërish foltoren e Kuvendit

Subscribe në Ora News këtu Deputetët e opozitës bllokuan foltoren e Kuvendit pasi kreu i Kuvendit Gramoz Ruçi i ndërpreu fjalën kryetarit të PD, Lulzim Basha pasi atj i përfundoi koha prej 3 minuta.Menjëherë deputetët e opozitës përpara kryeministrit shpalosën një parullë ku shkruhej “Shqipëria si gjithë Europa, jo qeveri e krimit dhe e drogës”. Ndërsa Ruçi kërkoi që të lirohet foltorja për të prezantuar raportin për BE.Lulzim Basha: Më lejoni ta nis me një këshillë për zotin Vasilin dhe deputetët e LSI të cilët këmbëngulin me herorizëm për zbatimin e regullores në një parlament që ka shkelur ligjet, që ka bërë akte antikushtetutese, ti kërkosh këtij parlamenti të respektojë rregulloren, ti kërkosh kësaj pseudomazhorancë të respektojë rregulloren është njësoj si ti kërkosh krimit të organizuar të marrë përsipër rendin dhe sigurinë.E gjithë kjo që keni parë në këto minuta është përpjekja e dëshpëruar e kësaj mazhorance të kapur në krim e të zhytur në krim për të dhënë përshtypjen..

Read More »

Ora News – Kryemadhi: Nuk ka më shpresë! E vetmja zgjidhje dalja në rrugë

Subscribe në Ora News këtu Kryetarja e LSI, Monika Kryemadhi dhe se e vetmja rrugë është dalja në rrugë, pasi me këtë mazhorancë tha ajo nuk ka më shpresë.Në një dalje për mediat jashtë ambienteve të Parlamentit ajo i bëri thirrje të gjithë shqiptarëve që të dalin në protesën e 26 majit. Për më shumë lexoni në:The post Ora News – Kryemadhi: Nuk ka më shpresë! E vetmja zgjidhje dalja në rrugë appeared first on ABC24.AL.

Read More »