Video

Video

Dëshironi një nxirje perfekte të lëkurës? Ja ushqimet që duhet të konsumoni

Stina e verës krijon mundësinë që pas muajve të dimrit, më në fund të lirohemi nga veshjet e rënda dhe nga ndonjë gram më shumë. I ftohti kërkon një ushqyerje më të pasur me yndyrna, që duhen hequr gjatë sezonit të nxehtë.Por, vera nuk sjell vetëm një fizik më elegant, por dhe një ngjyrë të shëndetshme të lëkurës, që krahas plazhit mund të merret edhe nga ushqimet e duhura që ju bëjnë të ndiheni edhe më mirë.Sallatat janë protagoniste të stinës. E lehtë për t’u përgatitur dhe për t’u konsumuar kudo, përfshi dhe plazhin. Për një nxirje perfekte dhe uniforme mos harroni karrotat, selinonë, radhiqet dhe për të shtuar proteinat, një vezë, fruta të thata apo karkalecë deti. Patjetër edhe vaj ulliri dhe lëng limoni.Edhe sallata e frutave është e mrekullueshme plot me ngjyra dhe shije. Për një nxirje perfekte të lëkurës mjafton ta përdorni si një zëvendësues vakti. Zgjedhja më e mirë është ajo me fruta të pasura me vitamina dhe beta-karoten që stimulojnë melaninën.Pra, kajsi, pjeshkë,..

Read More »

5 gjëra të çuditshme që ndodhin me trupin tonë kur biem në dashuri

Sapo biem në dashuri nuk jemi më të njejtët, dashuria ia del përherë të na ndryshojë. Dhe nëse kjo ndodh “fajtorët” janë dy dhe vetëm dy: dopamina dhe oxytocin- a, hormonet e lumturisë.Njerëzit e dashuruar sillen si të dehurPas disa gotave verë komunikimi bëhet më i thjeshtë, akulli thyhet dhe bëhemi më të shoqërueshëm. Oxytocin- a, e njohur si hormoni i dashurisë ndikon në gjendjen tonë emocionale njësoj si alkooli. E keni vënë re që të dehurit i përqafojnë njerëzit që kanë rrotull? Oxyrocin- a është quajtur gjithashtu “hormoni i përqafimit” pasi na shtyn të jemi më të afërt me të tjerët.Humbin ose marrin kileEkziston një term i shumënjohur në psikologji, “kilet e dashurisë”. Shumë persona shtojnë në peshë në fillim të lidhjes, për shkak se frekuentojnë kafene dhe restorante me partnerin në krah ose humbasin kile, për shkak të dozës së lartë të oxytocin- ës e cila zbeh ndjesinë e urisë dhe rregullon metabolizmin. Kështu gjithë ato flutura në stomak mund të jenë arsyeja përse p..

Read More »

Ish mafiozi shqiptar, ja për çfarë kam urdhëruar të bëhen vrasje. Nëse vdes dua…

John Eduard Alite alias “Johnny Alletto” ka lindur në shtator të vitit 1962. Alite është një mafioz amerikan nga Nju York-u, me origjinë shqiptare, nga Gjirokastra. Bashkëpunëtor i ngushtë dhe i konsideruar “krahu i djathtë” i familjes mafioze Gambino dhe padrinos së saj, John Angeli Gotti-t në vitet 1980-1990 dhe deri në fillim të dekadës së parë të shekullit 21.Keto dite ai gjendet ne Tirane. Ka ardhur bashke me dy djemte e tij per t’i njohur ata me Shqipërine. Kjo pasi jeta e 56-vjeçarit si mafioz ka intriguar regjisorin Andi Deliana për një dokumentar të detajuar rreth tij.Pas Kosoves, ai e prezantoi ate në Tiranë, ku detaje dha vete protagonisti i ngjarjes, i cili ndonëse është një nga kokat më të kërkuara të mafias sot në Neë York, mbërriti si një nga njerëzit më të thjeshtë që lëviz lirshëm e pa probleme në një qytet, kur në fakt është një nga njerëzit më të mbrojtur nga FBI, të cilët mesa duket kanë format e tyre të sofistikuara të mbrojtjes.“Unë jam i njëjti siç kam qenë..

Read More »

Zbulimi i ditarit sekret të Ajnshtajnit po trondit botën!

Për herë të parë në histori botohet një vëllim i plotë në anglisht i ditarit të Albert Ajnshtajnit shkruar midis tetorit të 1922-shit dhe marsit të 1923-shit. Në ditar përcillen përvojat dhe udhëtimet e tij në Azi dhe Lindjen e Mesme, por faqe e faqe të tëra përbajnë përgjithësime negative, raciste e ksenofobe (të mos duash emigrantët, të huajt), gjë që tronditi botën.Ajnshtajni udhëtoi nga Spanja në Lindjen e Mesme, nëpërmjet shtetit të Sri Lanka-s për në Kinë dhe Japoni. Komentet më therëse i referohen kinezëve, të cilët i përshkruan si “shpirtra të mpirë” dhe ndjen keqardhje për ta. Në kapituj të tjerë, ai e quan Kinën si “komb-tufë”, gratë kineze të ngjashme me burrat, njerëz të paaftë për të mbrojtur veten.Teoria e relativitetit e Ajnshtajnit ndryshoi rrënjësisht mënyrën si njerëzit e perceptonin hapësirën dhe kohën, por ditari tregon pikëpamjet e tij personale rreth rracave, të cilat duket se kanë ndryshuar me kalimin e viteve. Shkrimet me të vërtetë janë mendime private, por..

Read More »

Deputeti i PS ka mbjellë flokët? Shalsi sfidon moderatoren: Provo t’i tërheqësh

Eduart Shalsi, deputeti i PS, kohë më parë është vënë në qendër të vëmendjes, pasi u përfol se kishte mbjellë flokët dhe se vlera e tyre shkonte 60 mijë euro.Mirëpo, çështje u rikthye sërish në vëmendje mbrëmjen e djeshme, teksa ishte i ftuar në emisionin sportiv “Top Arena” moderatorja e këtij emisioni, Fjoralba Ponari e vuri Shalsin përballë një pyetësori të sikletshëm, ndërsa e pyeti edhe nëse ishin të vërteta thashethemet se ai i kishte mbjellë flokët.Shalsi e sfidoi moderatoren, teksa i tha se ajo mund të provonte t’i tërhiqte dhe se nuk do ta kishte problem po ta bënte këtë ndërhyrje. Madje, ai u shpreh se ndryshonte herë pas here “look”, por jo se i kishte mbjellë flokët.Mirëpo, në fund ai dha një përgjigje që na futi sërish dyshime. “Njeriu duhet ta ndryshojë herë pas here pamjen”. Mos vallë Shalsi e konfirmoi në mënyrë indirekte ndryshimin?

Read More »

Shkrimtari shqiptar: Jam i sëmurë, kam rënë në koma dhe ndryshova komplet

Albatros Rexha ka treguar ditën e djeshme tek Rudina një pjesë të jetës së tij për të cilën askush prej nesh nuk kushte dëgjuar deri më tani dhe na duket krejtësisht e çuditshme.Ai ka pranuar se është tërhequr nga bota e ekranit për shkak se po lufton me një sëmundje dhe dëshiron t’i kushtohet vetes së tij, por nuk ka treguar specifikisht se çfarë e mundon në shëndet.Mes të tjerash, Albatrosi shprehet:Unë jam tërhequr pak sepse jam duke kaluar një fazë jo të mirë të jetës time, jo të lehtë dhe kam nevojë t’i përkushtohem vetes. Dua t’i kushtoj rëndësi vetes si në aspektin mendor, por edhe në atë fizik. Nuk do doja të futesha në detaje për problemet e mia të shëndetit, janë gjëra personale dhe njerëzit duhet t’i mirëkuptojnë. Unë kam nevojë t’i përkushtohem rehabilitimit tim, po e them troç, me shpresën që gjërat të mos përfundojnë si herën e kaluar. Është e rëndësishme për mua që kur dal në publik të projektoj energji pozitive”. Shkrimtari tregoi se vite më parë ka pësuar vdekje ..

Read More »

Dhjetë shtrëngimet e duarve që bënë historinë, jo të gjithë kishin një “fund të lumtur”

Takimi i së martës mes presidentit amerikan, Donald Trump dhe udhëheqësit të Koresë së Veriut Kim Jong-un është cilësuar si historik.Edhe pse u vlerësua si një takim i suksesshëm, ende nuk mund të thuhet me bindjen e plotë nese palët do ta mbajnë marrëveshjen, sidomos Koreja e Veriut për denuklearizimin..Takimet hisorikë si ai mes dy liderëve Trump dhe Kim jo gjithmonë kanë pasur një ‘fund të lumtur’.Kim dhe Trump Presidenti i SHBA-ve, Donald Trump dhe udhëheqësi i Koresë së Veriut, Kim Jong-un, më në fund shtrënguan duart, por një shtrëngim duarsh nuk do të thotë gjithmonë arritje e rezultateve.Kim dhe Moon Në një duarshtrëngim tjetër, aktori kryesor gjithshtu ishte Kim Jong-un, kur u takua me Presidentin e Koresë së Jugut, Moon Jae-in, disa muaj më parë, një tjetër takim ky që u quajt historik.Obama dhe Castro Ish-presidenti amerikan Barack Obama dhe ai i Kubës, Raul Castro shtrënguan duart si një piketë në marrëdhëniet mes dy vendeve. Megjithatë, me ardhjen e Donald Trump,..

Read More »

Lajthit moderatori, pyet shqiptarët në emision: “Ça k**in do?”

Televizioni publik shqiptar ka transmetuar një skenë të pakëndshme mbrëmjen e djeshme, ku një prej prezantuesve të saj është shfaqur me një bluzë që mbante mbishkrimin “Çfarë k*rin do?”.Krahas vulgaritetit, ajo që ra në sy ishte edhe promovimi i ambjenteve të një qendre bastesh.Skena ka qenë mjaft e turpshme.Më poshtë mund të shihni imazhet e kësaj shfaqje të shëmtuar për audiencën e cila pret nga ekrani që të promovohen vlerat sportive dhe jo sjellje të tilla televizive që shkojnë përtej informimit dhe humorit./tema/Video Player

Read More »

Zbulimi që do të bëjë të rishkruhen tekstet e biologjisë

Një zbulim i ri mbi mekanizmin e fotosintezës mund ta bëjë të domosdoshëm rishikimin e teksteve të biologjisë.Studimi i publikuar në revistën “Science” është drejtuar nga College London dhe në të kanë marrë pjesë grupe shkencëtarësh nga Australia, Franca dhe Italia.Bimët mbi tokë e përdorin dritën e kuqe të dukshme në procesin e fotosintezës, por një lloj i ri përdor një variant tjetër të dritës: atë infra të kuqe.Ky proces është hasur te disa alga që rriten në hije Yellowstone dhe shkëmbinjtë bregdetarë të Australisë.Në procesin e zakonshëm të fotosintezës, pigmenti jeshil i bimëve, që njihet ndryshe si klorofili-A, e mbledh dritën dhe e përdor për ta kthyer në ushqim.Mënyra se si klorofili-A e përthith dritën do të thotë se vetëm energjia që vjen nga drita e kuqe mund të përdoret për procesin e fotosintezës.Klorofili-A është i pranishëm në të gjitha bimët, algat dhe cianobakteret që ne njohim.Shkenca ka pranuar se energjia e dritës së kuqe vendos edhe “kufirin e kuq” pë..

Read More »

Ariu imiton vogëlushin, loja është e parezistueshme

Një skenë tejet argëtuese u filmua në kopshtin zoologjik të Nashville, në California të Shteteve të Bashkuara të Amerikës.Teksa po vizitonte parkun, një vogëlush 5-vjeçar me emrin Ian, u ndal përpara xhamit që e ndante nga një ari.Ndërsa vogëlushi bënte lëvizje për të tërhequr vëmendjen e kafshës, ariu befasoi me reagimin.Edhe ai nisi të hidhet fiks si Ian, duke krijuar një sintoni perfekte lëvizjesh.Skena u filmua nga babai i 5-vjeçarit, Patrick Parker.“Ajo që po shikoni është vetëm një fragment i shkurtër, pasi im bir dhe ariu kërcyen me njeri tjetrin për mbi dhjetë minuta. Ishte një skenë mbresëlënëse”, shkroi Parker duke publikuar videon në rrjetet sociale./Noa/

Read More »

Infermierja ngatërron diagnozën, vajza 10 vjeçe vdes në gjumë

Infermierja ngatërroi diagnozën dhe një vajzë 10 vjeçe gjeti vdekjen në gjumë.Vogëlushja Mya-Louise Perri, u dërgua në spitalin Cromwell Primary Care Centre, të Grimsby, në Angli, për shkak të një dhimbje të fuqishme në bark.Në momentin e regjistrimit nuk ishin mjekët, kështu që një infermiere e vizitoi të miturën, duke e diagnostikuar me infeksion në traktin urinar, duke i dhënë dhe antibiotikët përkatës.Por fatkeqësisht dhimbja në fund të barkut ishte apandesit akut, kështu që Maya, gjeti vdekjen në krevatin e saj në shtëpi, vetëm pak orë pasi u nxor nga spitali.Infermierja i tha të atit se nëse e bija do të rëndohej, duhet të rikthehej sërish në spital, por Andrew Perrin nuk arriti të kthehet në kohë.Vogëlushja humbi jetën prej përkeqësimit të situatës teksa ishte në gjumë, për shkak të diagnozës së gabuar të infermieres, e cila e riktheu në shtëpi, shkruan noa.al.Gjatë procesit gjyqësor të mbajtur këtë javë, lidhur vdekjen e së miturës të ndodhur më 8 nëntor 2017, u ven..

Read More »

15 Qershor, zbuloni ngjarjet më të rëndësishme të ndodhura në këtë datë

Sot data shënon 15 Qershor. Më poshtë do ju njohim me ngjarjet kryesore, cilat figura publike kanë lindur dhe kanë vdekur në këtë datë:Ngjarje1389 – Beteja e Kosovës .1945 – Përtëritje të SPD-në Berlin2008 – Hyri në fuqi Kushtetuta e Republikës së Kosovës.Lindje1843 – Edvard Grieg, kompozitor norvegjez1861 – Spiro Xega,patriot i Rilindjes dhe pioneer i pictures shqiptare1914 – Jurij Vladimirovi? Andropov, politikan sovjetik1919 – Alberto Sordi, aktor italian1933 – Sergio Endrigo, kantautor italian1946 – Demis Roussos, kengetar grek1953 – Meri Cetini?, kengetare krote1953 – Xi Jinping, politikan kinez1954 – Jim Belushi, aktor dhe këngëtar shqiptaro-amerikan1963 – Helen Hunt, aktore amerikane1964 – Michael Laudrup, futbollist danez1964 – Courteney Cox, aktore amerikane1969 – Oliver Kahn, futbollist gjerman1969 – Ice Cube, reper, aktor dhe producent amerikan1979 – Mehedin Pergjecaj – Meda, këngëtar kosovarVdekje1849 – James Knox Polk, politikan ..

Read More »

Horoskopi ditor, e premte 15 qershor 2018

Njihuni me parashikimin për punën, shëndetin dhe ndjenjat, si do të ecë dita për të lindurit e çdo shenje.DashiMos i lejoni të tjerët që të ndikojnë në zgjedhjet tuaja kryesore, sidomos në vendin e punës. Parashikohen të reja interesante nga pikëpamja sentimentale, por duhet të jeni më shumë pjesëmarrës në çështjet familjare.DemiDuhet të jeni kurajoz dhe impulsiv dhe kjo sjellje nëse nga njëra anë do ju lejojë që të tregoheni të sigurtë në veten tuaj, nga ana tjetër mund të ngjallë zilinë e të tjerëve. Gjatë kësaj dite duhet të bashkëpunoni për një projekt të ri.BinjakëtParashikimet e kësaj dite, premtojnë projekte të reja interesante, si në sferën profesionale edhe në atë personale. Në mbrëmje do të shfaqni anën tuaj romantike.GaforrjaDo të jeni shumë impulsiv, dhe shpesh do të tërhiqeni në debate që mund t’iu bëjnë që të humbni shumë nga koha juaj e çmuar. Mundohuni që të shmangni polemikat dhe tensionet në punë. Raporti në çift, do të jetë mjaft harmonik.LuaniNuk..

Read More »

Parashikimi i motit, e premte 15 qershor 2018

Dita fillon me kthjellime dhe vranësira të shpeshta të cilat në mesditë fuqizohen duke sjellë shira të përkohshëm në pjesën më të madhe të vendit. Nga kjo situatë përjashtohet bregdeti Jugperëndimor, ku vijojnë kthjellime të shkurtra me vranësira të shpeshta.Sipas MeteoAlb, pasditja dhe mbrëmja lokalizojnë shirat, kryesisht në Veri dhe zonat Lindore, ndërsa shira të izoluar priten në ultësirën Perëndimore.Temperaturat e ajrit mbeten konstante gjatë mëngjesit, por një tjetër rënie me 1 – 2°C sjell mesdita, duke ulur maksimumin në 30°C.Era do të fryjë kryesisht e lehtë, me shpejtësi 25 km/h, nga drejtimi Veriperëndimor, ndërsa në det vijon dallgëzimi 1 – 2 ballë.

Read More »