Video

Video

Reka mbyll fushatën: Të ndalojmë eksodin e të rinjve

Reka mbyll fushatën: Të ndalojmë eksodin e të rinjve

Alsat 2019-04-19T14:25:42+02:00 Kandidati i pavarur Blerim Reka, i mbështetur nga Aleanca dhe BESA gjatë fushatës theksin e ka vendosur kryesisht tek shqetësimi për largimin e të rinjve nga vendi dhe tek mospajtimi i tij me idenë që shqiptarët të trajtohen si 20 përqindësh. “Shënojmë histori për një Republikë për të …

Read More »

Fushata, Siljanovska: Do t’ia rikthej identitetin Maqedonisë

Fushata, Siljanovska: Do t’ia rikthej identitetin Maqedonisë

Alsat 2019-04-19T14:35:09+02:00 Kandidatja për President Gordana Siljanovska Davkova, synon të bëhet femra e parë, e cila mund të ulet në fronin e Vilës Vodno. Siljanovska, gjatë gjithë fjalimeve ka theksuar se atdheut i duhet një nënë, e cila do të kujdeset për ruajtjen e identitetit kombëtar. Ajo ka kritikuar ashpër …

Read More »

Gazifikimi i Çairit, premtim para çdo cikli zgjedhor

Gazifikimi i Çairit, premtim para çdo cikli zgjedhor

Alsat 2019-04-19T16:10:31+02:00 Edhe pse para pesë viteve u paralajmërua se Çairi do të jetë komuna e parë në Shkup e cila do të gazifikohet tërësisht, ende nuk dihet kur gazi do të arrijë deri tek amvisëritë. Për momentin, këtë lëndë të parë do ta shfrytëzojnë vetëm komuna, një shkollë dhe …

Read More »

Ideja e Zaevit për reforma në administratë, hedhet poshtë nga ekspertët

Ideja e Zaevit për reforma në administratë, hedhet poshtë nga ekspertët

Alsat 2019-04-19T15:38:35+02:00 E vonuar dhe e pasuksesshme është reforma në administratë me të cilën punonjësit e tepërt i ofrohen sektorit privat. Ky është qëndrimi i profesorit Borce Davitkovski, i cili druan se qeveria me këtë veprim mund të humbasë edhe atë kuadër i cili me të vërtetë vlen dhe për …

Read More »

“Paditë”, Janakieski tërë ditën endet nëpër Gjykatën Penale

“Paditë”, Janakieski tërë ditën endet nëpër Gjykatën Penale

“Paditë”, Janakieski tërë ditën endet nëpër Gjykatën Penale[/caption] Alsat 2019-04-19T15:42:18+02:00 Dy gjykime dhe marrje në pyetje në Prokurorinë e krimit të organizuar. Mile Janakieski sot kishte orar të ngjeshur. Pasi u anulua procesi për lëndën “TNT” përkatësisht prishjen e objektit të biznesmenit Fijat Canoski, ai shkoi në gjykim për rastin …

Read More »

Ahmeti: Cërvenkovski ka qenë model i mirë si President! – VIDEO

Ahmeti: Cërvenkovski ka qenë model i mirë si President! – VIDEO

Ahmeti për TV21: Nga kryetarët e kaluar, Branko Cërvenkovski, është më afër konceptit të konsensualitetit Ahmeti: Nga kryetarët e kaluar, Branko Cërvenkovski, është më afër konceptit të konsensualitetit Ahmeti: Nga kryetarët e kaluar, Branko Cërvenkovski, është më afër konceptit të konsensualitetitАхмети: Од претходните претседатели Бранко Црвенковски е најблиску до концептот …

Read More »

“Zgjedhjet”, Spasovski me video porosi

“Zgjedhjet”, Spasovski me video porosi

Alsat 2019-04-19T12:47:02+02:00 Ministri për Punë të Brendshme i Republikës së Maqedonisë së Veriut, Oliver Spasovski përmes një video porosie, deklaroi se MPB-ja është e përgatitur për ditën e zgjedhjeve. Sipas tij siguria do të jetë në nivelin e duhur. “Të dielën secili nga ne do të ketë mundësi të shfrytëzoj …

Read More »

Kryemadhi flet se a ka ndikim rus në Shqipëri?! (VIDEO)

Kryemadhi flet se a ka ndikim rus në Shqipëri?! (VIDEO)

Moderatori i emisionit “360 Gradë” Artur Zheji e pyeti kyetaren e LSI-së, Monika Kryemadhi për ndikimin rus dhe akuzat e adresuara nga qeveria se janë zgjatim i sponsorizuar rus. Pjesë nga biseda në studio: Zheji: Sipas deklaratave të PS-së thonë që Palmer erdhi ju takoi sepse jeni pjesë, një zgjatim …

Read More »

Ademi: Ja përse BDI po atakon Rekën(VIDEO)

Ademi: Ja përse BDI po atakon Rekën(VIDEO)

Ademi: Ja përse BDI po atakon Rekën(VIDEO)[/caption] Shqiptarët kanë sot një kandidat shqiptar në zgjedhjet presidenciale të Maqedonisë së Veriut i cili është për t’u respektuar siç është Blerim Reka. Duhet të përkrahej Blerim Reka dhe më pas në raundin e dytë të mund të bëheshin marrëveshjet politike me qëllim …

Read More »

Reka: Do të jem shumë i kujdesshëm me “faljen”

Reka: Do të jem shumë i kujdesshëm me “faljen”

Alsat 2019-04-18T14:55:28+02:00 Kandidati tjetër për president shteti Blerim Reka gjatë debatit të mbrëmshëm në Alsat shprehu qëndrimet e tij edhe rreth “faljes”, si një nga mekanizmat të cilin e gëzon presidenti i shtetit. Ai ishte i mendimit se kjo është një materie tejet e ndjeshme dhe se duhet qasur me …

Read More »

Siljanovska: Qeveria, e zhytur në korrupsion

Siljanovska: Qeveria, e zhytur në korrupsion

Siljanovska: Qeveria, e zhytur në korrupsion[/caption] Alsat 2019-04-18T15:16:29+02:00 Kandidatja për Presidente Gordana Siljanovska Davkova, dje zhvilloi fushatën në Dellçevë dhe Berovë. Gjatë fjalimit në tubimin qendror para qytetarëve të Berovës theksoi se nuk duhet të ndryshojnë qëndrimin ndaj atdheut. Sipas saj, kjo qeverisje Maqedoninë e ka zhytur në korrupsion, nepotizëm, …

Read More »

Profesorët francezë kënduan këngë Labe në Notre Dame (VIDEO)

Profesorët francezë kënduan këngë Labe në Notre Dame (VIDEO)

S A 2019-04-18T14:54:00+02:00 Profesorët françezë kanë kënduar këngë Labe në Katedralen Notre Dame në Paris, dhe kjo gjë e jashtëzakonshme kishte ndodhur para 5 vjetësh. Këndimi i tyre është jashtëzakonisht i bukur dhe profesional dhe shihet se ata e këndojnë me një pasion dhe dashuri vëllazërore për artin muzikor shqiptar. …

Read More »

Zaev: Paratë për borxhet, jo për blerjen e makinave

Zaev: Paratë për borxhet, jo për blerjen e makinave

Alsat 2019-04-11T15:31:06+02:00 Kryeministri Zoran Zaev është i zhgënjyer me mënyrën se si disa kryetarë komunash i shpenzojnë paratë publike. Në vend të shlyerjes së borxhit dhe zhvillimit të qeverisjeve lokale, për qëllimet e të cilave u ndanë 50 milion euro nga buxheti qendror, ka ende kryetarë të komunave që zhyten …

Read More »

5 milionë euro për ndërmarrjet inovative

5 milionë euro për ndërmarrjet inovative

S A 2019-04-11T15:42:40+02:00 Ndërmarrjet mikro, të vogla dhe të mesme kanë në dispozicion pesë milionë euro për të futur risi në punën e tyre. Tre milionë euro i ka siguruar shtetit nga buxheti, ndërsa dy milionë euro e tjera janë nga Banka Botërore. Shpalljen për aplikim e publikoi Fondi për …

Read More »