Video

Video

Si ndikon britma juaj ndaj fëmijës

Si ndikon britma juaj ndaj fëmijësPershendetje miq pasi te keni ndjekur videon ju ftoj te beni Subscribe dhe tek 🔔 per te pasur njoftimet më të fundit.Subscribe Këtu —-Credits:The post Si ndikon britma juaj ndaj fëmijës appeared first on ABC24.AL.

Read More »

Ora News – Alo urgjenca… Vetëm në Tiranë, 400-500 thirrje në ditë për urgjencë mjekësore

Subscribe në Ora News këtuMbi 400 persona telefojnë në ditë në numrin 127 për urgjencat mjekësore, shumica prej të cilave është për sëmundjet kardiake. Pëmes Qendrës Kombëtare të Kordinimit të Urgjencave, Shqipëria po bën përjekjet e saj për të arritur në standardet evropiane për mirëkoordinimin e emergjencave me qëllim mbërritjen e ambulancave në kohë dhe uljen e mortalitetit.Shqipëria po bën përpjekjet e saj drejt standardeve europiane për emergjencat mjekësore, një ndër sektorët me delikatë.Qendra Kombëtare e Urgjencës Mjekësore, bën pritjen e telefonave nga e gjithë Shqipëria në numrin 127.Ajo është një sallë operative, me staf të trajnuar dhe mjekë që japin rekomandimet e tyre e pacientëve sesi të asistojnë deri në mbërritjen e autoambulancës.Vetëm për Tiranë mesatarisht në ditë mbërrijne 400-500 thirrje. Ndërsa në të gjithë Shqipërinë numërohen 55 mijë thirrje.Drejtori i Qendrës Kombëtare të Urgjencave Mjekësore,Skënder Brataj, thotë se sëmundjet kardiake janë më të ..

Read More »

Talat Xhaferi viziton Beogradin

Kryetari i Kuvendit të Maqedonisë, Talat Xhaferi, ka sjellë porosinë e bashkëpunimit në rajon gjatë një vizite në Serbi. Gjatë takimeve me homologen Maja Gojkovic, ka theksuar se Maqedonia mbështet dialogun me Kosovën dhe afrimin e marrëdhënieve të Shkupit me Beogradin. Kjo vizitë ka zgjuar një interesim të madh të mediave serbe.“Unë e mbështesë Republikën e Serbisë në normalizimin e marrëdhënieve me Kosovën pasi vetëm me një dialog të hapur mund të zgjidhen problemet dhe Serbia me një politikë pozitive mund të ndikoj në ruajtjen e stabilitetit në rajon”.Gojkoviç e ka vlerësuar bashkëpunimin rajonal duke kërkuar politika të përbashkëta në interesat e politikës së jashtme dhe ka premtuar ndihmë për Maqedoninë në procesin e dialogut integrues për BE-në.“Bashkimi Evropian na ka dhënë sinjale për politikën e zgjërimit pas samitit të Sofjes dhe ne edhe me takimin e sotëm kemi çuar mesazh të bashkëpunimit për të nisur zbatimin e politikave të reja”.Shkupi dhe Beogradi kanë patur mar..

Read More »

Procesi Sportiv, 25 Dhjetor 2017, Pjesa 3 – Top Channel Albania – Sport Talk Show

Tema: Futbolli Europian. Ndeshja Real Madrid-Barcelona. Te ftuar: Bora Zemani, Gezim Sinemati, Jetmir Halilaj, Ardian Cuculi, Elvi Sharra, Blerta Leka, Lorenc JeminiThe post Procesi Sportiv, 25 Dhjetor 2017, Pjesa 3 – Top Channel Albania – Sport Talk Show appeared first on ABC24.AL.

Read More »

Ora News – Shtyhet për në 1 janar 2019 aplikimi i taksës së banesës

Subscribe në Ora News këtuTaksa e re e banesës, e cila do të përllogaritej në bazë të vlerës, do të hyjë në fuqi në 1 janar të 2019. Kreu i Financave, Arben Ahmetaj, deklaroi se me kërkesë edhe të vendorëve ky vit do të shërbejë si një fazë parapërgatitore. Ministri Ahmetaj u shpreh se tashmë i kanë nisur Bashkive të gjithë metodologjinë për zbatimin e saj. Por për nënkryetaren e Komisionit të Ekonomisë, Jorida Tabaku, nuk është serioze shtyrja e aplikimit të taksës së banesës papritur.Shtyhet hyrja në fuqi e taksës së banesës e cila do të përllogaritej në bazë të vlerës dhe sipërfaqes.Ministri i Financave dhe Ekonomisë, Arben Ahmetaj, sqaroi se pas kërkesës së vendorëve kjo taksë do të nisë zbatimin në 1 janar të 2019.Ndërsa muajt e mbetur të 2018 do të shërbejnë si një fazë përgatitore.Qytetarët do të paguanin 0.05% të vlerës taksë për shtëpinë dhe bizneset 0.2% në një formulë e cila do të përllogaritet në bazë të vlerës dhe sipërfaqes.Ahmetaj: Periudha 2018 është një pe..

Read More »

Retrospektiva e artit te Edi Hiles

Ekspozitat në Galerinë Kombëtare të Arteve i ri-kthehen publikut. Pesë muaj kohë morri drejtori Erzen Shkololli për të na prezantuar standardin mbi të cilin do të funksionojnë ekspozitat nën drejtimin e tij.Piktori i përzgjedhur për të shenjuar fillimin e punës së tij është Edi Hila. Është një retrospektivë e piktorit, vepra të cila, disa janë shfaqur në Bienalen e Arkitekturës në Venecia, të tjera në ekspozitën botërore “Dokumenta 14” dhe para këtij ekspozimi në sallën poshtë zyrës së kryeministrit Edi Rama.Arti i Edi Hilës gjatë dhe pas komunizmit është vendosur në një mjedis të ri-konceptuar në ndriçim, tavan dhe hapësirave ekspozuese të krijuara brenda të së njëjtës sallë. Për realizimin e saj drejtori Erzen Shkololli thotë se nuk janë mbështetur vetëm te buxheti i institucionit.Për të përcjellë një ide më të saktë të asaj që prezantohet, autori, bëri një shpjegim të detajuar për historinë e çdo tabloje.“Edi Hila, Piktori i Transformimit”, nëntitulli i vendosur nga tre kura..

Read More »

Top Story, 28 Dhjetor 2017, Pjesa 1 – Top Channel Albania – Political Talk Show

Tema: Edi Rama Kryeminister i Shqiperise. Bilanci i vitit 2017. Rama: Basha refuzon marreveshjen per te justifikuar humbjen e zgjedhjeve. Rama: Tahiri na vendosi ne pozite te veshtire. Nese behen zgjedhjet tani, fitojme 78 mandate. Rama: Letra e Metes per Trump, akt qesharak. Rama: Basha dhe Kryemadhi, punojne per te bllokuar hapjen e negociatave me BE-ne. Te ftuar: Edi RamaThe post Top Story, 28 Dhjetor 2017, Pjesa 1 – Top Channel Albania – Political Talk Show appeared first on ABC24.AL.

Read More »

Ora News – Izet Haxhia kërkon rihapjen e dosjes së vrasjes së Azem Hajdarit

Subscribe në Ora News këtu Izet Haxhia kërkon rihapjen e çështjes së vrasjes së Azem Hajdarit.Në një prononcim për median, avokati i Izet Haxhisë tha: Jemi për të studiuar aktet e para. Pretendimi jonë është të rihapet dosja nga e para. Klienti im është gjykuar në mungesë.Izet Haxhia, ish truproja e ish kryeministrit Sali Berisha u ekstradua dje nga Turqia. Aktualisht ndodhet në ambientet e burgut 302. Për më shumë lexoni në:The post Ora News – Izet Haxhia kërkon rihapjen e dosjes së vrasjes së Azem Hajdarit appeared first on ABC24.AL.

Read More »

Wake Up, 12 Tetor 2017, Pjesa 3 – Top Channel Albania – Entertainment Show

Tema: Në Kinë “Mbarset mali e pjell vezë”Tema: Miriam Cani në pritje të “The Voice Kids”. Rrëfim për karrierën (projektin e ri muzikor që do ta publikojë së shpejti) dhe familjen- Në të parën intervistë pas shumë kohësh. Te ftuar: Miriam Cani Lidhje me Skype: Nikol SkelaThe post Wake Up, 12 Tetor 2017, Pjesa 3 – Top Channel Albania – Entertainment Show appeared first on ABC24.AL.

Read More »

Çfarë i ndodh trupit gjatë agjërimit

Çfarë i ndodh trupit gjatë agjërimitPershendetje miq pasi te keni ndjekur videon ju ftoj te beni Subscribe dhe tek 🔔 per te pasur njoftimet më të fundit.Subscribe Këtu —-Credits:The post Çfarë i ndodh trupit gjatë agjërimit appeared first on ABC24.AL.

Read More »

Ora News – Në Boboshticë flenë me frikë, banorët “roje” shtëpive kundër hajdutëve

Subscribe në Ora News këtu Këmbanat e alarmit kanë muaj që bien në fshatin Boboshticë .Vjedhjet janë kthyer në fenomen dhe banorët thonë se flenë më frikë.Banor: “Me frikë flejmë, rrimë dëgjojmë se mos vjen ndonjë dhe na hidhet nga dritarja ose çatia.”Në zonë janë regjistruar disa dhjetra raste, por banorët thonë se asnjë autor nuk ka përfunduar në pranga.Por për tej pasigurisë, banorët thonë se fenomeni i vjedhjeve po i dëmton imazhin zonës turistikeBanor: “Këto gjëra duhen dënuar rëndë.”Shumica e banorëve në fshat janë moshë e tretë pasi të rinjtë janë në emigrim. dhe ky fakt sipas kryeplakut Kostandin Xhoxho e ka vënë Boboshticën në shenjestër të hajdutëveKostandin Xhoxho: “Fshati nga rreth 1.500 banorë që ka pasur në vitet ’90, emigracioni ka bërë punën e vet dhe njerëzit janë larguar. Shtëpitë janë lënë të kyçura dhe ato shtëpi janë goditur më tepër.”Vjedhja e fundit në Boboshticë ishte ajo në banesën e shtetasit Thanas Medi ku autorët morën 2 milion lek të reja dh..

Read More »