Video

Video

E rrallë/ Kreu i Kishës Katolike të Kosovës qeras me kafe udhëtarët për nder të Bajramit

I pari i Kishës Katolike të Kosovës, Imzot Dodë Gjergji, ka shpërblyer me nga një kafe të gjithë udhëtarët në aeroplanin e linjës Frankfurt – Prishtinë, sot në mëngjes, për nder të festës së Bajramit.Në rrugën e kthimit për në Kosovë, sipas disa udhëtarëve të pranishëm, Imzot Dodë Gjergji ka kërkuar nga ekuipazhi i aeroplanit leje për të përdorur pajisjet e komunikimit dhe nëpërmjet tyre ka uruar të gjithë udhëtarët, besimtarë të fesë islame, për festën e Bajramit të Madh.“Të nderuar vëllezër e motra, me fat ju qoftë Bajrami. Më lejoni t’ju shpërblej të gjithëve me nga një kafe”, ka uruar Imzot Dodë Gjergji.Aeroplanët e Adria Airways shërbejnë kafet dhe pijet tjera, përveç ujit, me pagesë. Stjuardesat e aeroplanit të Adria Airways më pas i kanë shërbyer të gjithë udhëtarët me nga një kafe, shkruan Zeri.Gjesti i Imzot Gjergjit është duartrokitur nga udhëtarët. Kosova është e njohur për tolerancën dhe bashkëjetesën në mes të feve.

Read More »

Shefja bën paralajmërimin tronditës: Zhduk aknet ose mos hajde në punë

Një studente 15 vjeç është tronditur kur shefja e ka paralajmëruar për aknet në fytyrë. Emily McNamara mendoi se pronarja e saj në punë po tallej kur mori një mesazh në Facebook rreth lëkurës.Shënimi nga Elicha Scott e paralajmëronte për shenjat e papranueshme në qafë dhe se do shkarkohej nga puna nëse do ishin sërish të dukshme. Gjithashtu e akuzoi një mëngjes duke i thënë se kishte kaluar natën duke pirë alkool, ndërkohë që adoleshentja kujdesej për gjyshen. Emily që filloi punë për larjen e filxhanëve në një kafene ishte sulmuar për aknet e saj në shkollë dhe ishte zemërthyer kur kuptoi se mesazhi ishte i vërtetë. Ajo kishte punuar vetëm për 1 javë kur mori qortimin tronditës, pas të cilit vendosi të japë dorëheqjen.

Read More »

Ra në pusin e thellë, i gjithë fshati në përpjekje për të shpëtuar 4-vjeçarin

Një djalë 4-vjeçar është shpëtuar në mënyrë heroike nga bashkëfshatarët e tij pasi ra në një pus të thellë 4.2 metra.Ganesh kishte rënë në pus duke luajtur në fshatin Sikheri në Indi.Ai ngeci në pjesën e poshtë të pusit dhe një ekip fshatarësh u bënë bashkë për të gërmuar gropën.Djali i vogël arriti të dilte në mënyrë të sigurtë.Prindërit e tij Ghan Shyam dhe Sangeeta Bai, po punonin në fushat aty pranë, kur ndodhi incidenti.Nuk është e qartë nëse fëmija ka pësuar ndonjë lëndim serioz nga aksidenti. Një turmë e madhe njerëzish u mblodhën për të parë djalin tek shpëtohej dhe brohorisnin kur ai doli nga gropa.

Read More »

Shqiptarët e Amerikës festojnë Bajramin, mos i humbisni këto mesazhe që na përcjellin

Ramazani mbetet muaji i vëllazërisë, i ribashkimit të zemrave, i faljes së njëri-tjetrit, i lënies mënjanë të mërive.Ramazani na mësoi të jemi njerëz më të mirë, prindër më të mirë, fëmijë më të mirë, bashkëshortë më të mirë, vëllezër e motra më të mirë, shokë më të mirë, fqinj më të mirë, qytetarë më të mirë.Ushqeni shpresë dhe besim te mëshira e Zotit, sepse Ai vepron me ju ashtu sikurse ju e njihni Atë. Prandaj ta dini se Zoti është i Dashur, është Mbikëqyrës është përkrahës në çdo frymëmarrje në çdo lëvizje, në çdo moment.U bëj thirrje fëmijëve dhe të rinjve që t’ua dinë vlerën prindërve, sepse Allahu e zbret mëshirën pikërisht për nevojën që kanë prindërit; nëse i braktisim prindërit Allahu e ndërpret mëshirën..Familja nuk është fabrikë për prodhim fëmijësh, përsosmëria e një kombi nis nga foleja familjare, anëtarët e së cilës punojnë për ketë qëllim. Suksesi në folenë familjare është etapa e parë e suksesit në jetën e përgjithshme. Dhe kjo etapë është e varur nga një mart..

Read More »

SHBA ndalon kukullat seksuale për pedofilët

Dhoma e Përfaqësuesve në SHBA votoi të mërkurën për të ndaluar importimin dhe transportimin e robotëve seksuale dhe kukullave që duken si fëmijë – një masë që sjell shtetin amerikan në përputhje me politikat e ngjashme në Australi dhe Mbretërinë e Bashkuara.Propozimi thotë se pedofilët mund të blejnë kukulla të gjalla që i ngjajnë fëmijëve të rinj sa ata në moshën 3 vjeçare.Pedofilët blejnë dhe shesin kukulla të gjalla të silikonit, të cilat i ngjajnë fëmijëve deri në moshën tre vjeçare, përmes faqeve të internetit dhe tregjeve.Masa ndërmerret pasi robotë të tillë mund të jenë një portë për pedofilët që të abuzojnë fëmijët.Projektligji thotë se ka korrelacion midis zotërimit të kukullave dhe robotëve dhe pjesëmarrjes në pornografinë e fëmijëve dhe se disa nga pronarët e robotëve i kanë bërë fëmijët e tyre të bashkëveprojnë me makinat sikur të jenë anëtarë të familjes së tyre.“Tani për tani, disa klikime në kompjuter mund të lejojnë një pedofil të urdhërojë një kukull seksuale..

Read More »

Gryka e Shalës, një vend që nuk duhet të lihet pa u vizituar

Grykëderdhja e Shalës, një oaz natyror që mund të vizitohet brenda ditës në Shqipëri.Është një mrekulli të shikosh këtë oaz aty ku Shala përqafohet me Drinin, apo siç njihet ndryshe tash te liqeni i Komanit. Kjo pikë ka dy vjet që është bërë pika më e frekuentuar në veriun e Shqipërisë. I thonë dhe “Blini i Gurit t’ Lekës”, sepse aty ka mbyllur vitet e fundit të jetës së tij, prijësi i Dukagjinit, Leka.Grykëderdhja e lumit të Shalës në liqenin e Komanit është kthyer në një nga destinacionet më tërheqëse lumore të Alpeve shqiptare. Izoluar nga majat e larta, rrjedha e vrullshme e ujit të kaltër të Shalës i ofron aventurierëve një panoramë nga ato që ngjajnë me Tajlandën e largët.Rruga për të shkuar deri në këtë panoramë të mrekullueshme është disi e gjatë, por jo e lodhshme, pasi është e larmishme. Vizitohet kryesisht nga turistë që nisen nga Tirana, Durrësi, Elbasani, Lushnja… kryesisht Shqipëria e Mesme dhe ajo Veriore. Vizitorët e Tiranës nisen pak herët rreth orës 5 të mëngjes..

Read More »

Hawking nisi “zbulimin e fundit” në hapësirë pas vdekjes

Fizikani i njohur botëror, Stephen Hawking, do të nisë “zbulimin” e tij të fundit pas vdekjes, pas fjalët e tij do të dërgohet në vrimat e zeza.Ndërsa i hiri i kozmologut legjendar ndodhet i varrosur në Westminster Abbey, midis varreve të fizikanit tjetër të madh, Isaak Njutonit dhe Çarls Darvinit, mendimet e tij do të udhëtojnë drejt një vendi që e kishte tërhequr gjithmonë atë; një vrimë e zezë në kozmos.I shoqëruar nga tingujt e kompozitorit grek Vangelis, mesazhi i Hawking-it për “paqen dhe shpresën” do të fillojë udhëtimin e tij nga Stacioni i Agjencisë Evropiane të Hapësirës në Cebreros të Spanjës.“Fjalët e këtij njeriu të jashtëzakonshëm do të nisen në drejtim të vrimës më të afërt të zezë, 1A 0620-00, e cila është në vetvete në një sistem binar “me një yll xhuxh portokalli mjaft të zakonshëm”, sipas vajzës tij Lucy.Një nga teoritë kryesore të Hawking ishte se vrimat e zeza mund të tkurren ose të zhdukeshin, pasi lejojnë që rrezatimi të arratiset.Shkencëtari legjendar,..

Read More »

“Kam nisur të agjëroj që 14 vjeç” njihuni me 98-vjeçarin që ka agjëruar 85 muaj Ramazani

Mund t’ju duket e çuditshme por Mehmet Tahiraj, 98-vjeçari nga Drenasi ka arritur që të agjërojë edhe këtë muaj të Ramazanit. Numërohen 85 herë që Tahiraj ka agjëruar gjatë jetës së tij.Namaz jam munduar me bë gjithmonë, që nga mosha 14 vjeçare kam filluar me agjëruar”.Përsa i përket moshës, Mehmeti ndjehet i fortë dhe thotë se s’ka ndjerë asnjë vështirësi, madje edhe ka kryer edhe punë gjatë agjërimit.Nuk më ka ardhur zor hiç, në verë kemi agjëruar, kemi korrë dhe kemi kositë në Ramazan”.Mehmeti shpeshherë del të falet në xhaminë që ndodhet goxha larg me shtëpinë e tij.

Read More »

Anila Çela largohet nga Vizion Plus, ja ku do ta shohim së shpejti

Duket se sezoni i ri televiziv do të nisë me ndryshime të mëdha në televizionet kryesore në vendin tonë. Prej kohësh në media janë diskutuar gjatë lëvizjet e disa prej prezantuesve dhe gazetarëve të njohur. Më i fundit ishte Turjan Hyska i cili së bashku me trupën e “Apartamentit 2 Xl” braktisën Vizion Plus dhe nga shtatori do të fillojnë emisionin e tyre në Tv Klan.Mirëpo ky nuk është largimi i vetëm nga “Vizion Plus” pasi përpara disa ditësh qarkulloi lajmi që edhe Agron Llakaj pritet që sezonin tjetër të fillojë në Top Channel, por kjo gjë nuk është konfirmuar ende.Dje është folur për një largim tjetër nga ky televizion, pasi sipas burimeve pranë “Blitz.al” është mësuar se prezantuesja e njohur Anila Çela e cila prej vitesh prezanton emisionin “Vizioni i Pasdites” do të zhvendoset në Top Channel.Sipas informacioneve gazetarja e njohur do të zëvendësoj Juli Kristafin në “Pasdite në Top Channel”.

Read More »

Ish-drejtori i Minierave: Floriri i Mirditës dhe varfëria e shqiptarëve

Dr. Irakli Premti, Ish-drejtori i Minierave, në shkrim autorial për “Koha Jonë” ngre shqetësimin e mungesës së investimeve kapilare ne sektorin minerar. Premti sjellë për opinionin fakte pak të njohura, siç është ai i minierës në Gurth Spaçit, ku veç bakrit ka dhe rezerva ari dhe mineralesh të çmuara. “Vendburimi i bakrit Gurth Spaçit ndodhet në zonën e Mirditës. Për bakrin dhe arin fillimisht mund të themi që përmbajtja e arit varion nga 2 deri 6.8 përqind dhe 10 deri në 12 përqind gram ar për ton. Me të drejtë mund të konsiderohet një vendburim bakri. Në vendburimin e Gurthit vërtetohet një skemë mineralizimi, sipas të cilës në pjesët e poshtme predominojnë pjesët e piritit dhe bakrit. Rezervat aktuale të vendburimit në total janë 200.355 tonë me përmbajtje të lartë në përqindje gram ari për ton mineral bakri”,- thotë Premti.Artikulli i plotë i Dr. Irkali Premtit: Një vend me pasuri minerare potenciale, por mungon industria metalurgjike!?Sot problemet e pasurive minerare, që përb..

Read More »

Ish-drejtori i Minierave: Flori i minierave në Mirditë dhe varfëria e shqiptare

Dr. Irakli Premti, Ish-drejtori i Minierave, në shkrim autorial për “Koha Jonë” ngre shqetësimin e mungesës së investimeve kapilare ne sektorin minerar. Premti sjellë për opinionin fakte pak të njohura, siç është ai i minierës në Gurth Spaçit, ku veç bakrit ka dhe rezerva ari dhe mineralesh të çmuara. “Vendburimi i bakrit Gurth Spaçit ndodhet në zonën e Mirditës. Për bakrin dhe arin fillimisht mund të themi që përmbajtja e arit varion nga 2 deri 6.8 përqind dhe 10 deri në 12 përqind gram ar për ton. Me të drejtë mund të konsiderohet një vendburim bakri. Në vendburimin e Gurthit vërtetohet një skemë mineralizimi, sipas të cilës në pjesët e poshtme predominojnë pjesët e piritit dhe bakrit. Rezervat aktuale të vendburimit në total janë 200.355 tonë me përmbajtje të lartë në përqindje gram ari për ton mineral bakri”,- thotë Premti.Artikulli i plotë i Dr. Irkali Premtit:Një vend me pasuri minerare potenciale, por mungon industria metalurgjike!?Sot problemet e pasurive minerare, që përbë..

Read More »

Dëshironi një nxirje perfekte të lëkurës? Ja ushqimet që duhet të konsumoni

Stina e verës krijon mundësinë që pas muajve të dimrit, më në fund të lirohemi nga veshjet e rënda dhe nga ndonjë gram më shumë. I ftohti kërkon një ushqyerje më të pasur me yndyrna, që duhen hequr gjatë sezonit të nxehtë.Por, vera nuk sjell vetëm një fizik më elegant, por dhe një ngjyrë të shëndetshme të lëkurës, që krahas plazhit mund të merret edhe nga ushqimet e duhura që ju bëjnë të ndiheni edhe më mirë.Sallatat janë protagoniste të stinës. E lehtë për t’u përgatitur dhe për t’u konsumuar kudo, përfshi dhe plazhin. Për një nxirje perfekte dhe uniforme mos harroni karrotat, selinonë, radhiqet dhe për të shtuar proteinat, një vezë, fruta të thata apo karkalecë deti. Patjetër edhe vaj ulliri dhe lëng limoni.Edhe sallata e frutave është e mrekullueshme plot me ngjyra dhe shije. Për një nxirje perfekte të lëkurës mjafton ta përdorni si një zëvendësues vakti. Zgjedhja më e mirë është ajo me fruta të pasura me vitamina dhe beta-karoten që stimulojnë melaninën.Pra, kajsi, pjeshkë,..

Read More »

5 gjëra të çuditshme që ndodhin me trupin tonë kur biem në dashuri

Sapo biem në dashuri nuk jemi më të njejtët, dashuria ia del përherë të na ndryshojë. Dhe nëse kjo ndodh “fajtorët” janë dy dhe vetëm dy: dopamina dhe oxytocin- a, hormonet e lumturisë.Njerëzit e dashuruar sillen si të dehurPas disa gotave verë komunikimi bëhet më i thjeshtë, akulli thyhet dhe bëhemi më të shoqërueshëm. Oxytocin- a, e njohur si hormoni i dashurisë ndikon në gjendjen tonë emocionale njësoj si alkooli. E keni vënë re që të dehurit i përqafojnë njerëzit që kanë rrotull? Oxyrocin- a është quajtur gjithashtu “hormoni i përqafimit” pasi na shtyn të jemi më të afërt me të tjerët.Humbin ose marrin kileEkziston një term i shumënjohur në psikologji, “kilet e dashurisë”. Shumë persona shtojnë në peshë në fillim të lidhjes, për shkak se frekuentojnë kafene dhe restorante me partnerin në krah ose humbasin kile, për shkak të dozës së lartë të oxytocin- ës e cila zbeh ndjesinë e urisë dhe rregullon metabolizmin. Kështu gjithë ato flutura në stomak mund të jenë arsyeja përse p..

Read More »

Ish mafiozi shqiptar, ja për çfarë kam urdhëruar të bëhen vrasje. Nëse vdes dua…

John Eduard Alite alias “Johnny Alletto” ka lindur në shtator të vitit 1962. Alite është një mafioz amerikan nga Nju York-u, me origjinë shqiptare, nga Gjirokastra. Bashkëpunëtor i ngushtë dhe i konsideruar “krahu i djathtë” i familjes mafioze Gambino dhe padrinos së saj, John Angeli Gotti-t në vitet 1980-1990 dhe deri në fillim të dekadës së parë të shekullit 21.Keto dite ai gjendet ne Tirane. Ka ardhur bashke me dy djemte e tij per t’i njohur ata me Shqipërine. Kjo pasi jeta e 56-vjeçarit si mafioz ka intriguar regjisorin Andi Deliana për një dokumentar të detajuar rreth tij.Pas Kosoves, ai e prezantoi ate në Tiranë, ku detaje dha vete protagonisti i ngjarjes, i cili ndonëse është një nga kokat më të kërkuara të mafias sot në Neë York, mbërriti si një nga njerëzit më të thjeshtë që lëviz lirshëm e pa probleme në një qytet, kur në fakt është një nga njerëzit më të mbrojtur nga FBI, të cilët mesa duket kanë format e tyre të sofistikuara të mbrojtjes.“Unë jam i njëjti siç kam qenë..

Read More »