Video

Video

Sokol Balla i rikthehet pasionit të vjetër

Ai do të rikthehet në mikrofon, për të sjellë jo vetëm muzikë të mirë por dhe bisedë të mirë, për temat më ngacmuese, me personazhet më interesantë të aktualitetit të Tiranës. Ka vendosur t’i rikthehet dashurisë së tij të vjetër dhe këtë do ta bëjë jo në një logo dosido, por në radion më IN të momentit apo siç e quan ai vetë “Në Radion më seksi të Tiranës”.“Sokol Balla live” titullohet emisioni që do të transmetohet live, duke filluar nga 15 maji,çdo të martë dhe të mërkurë, nga ora 11:00 deri në 13:00, në IN radio 105.7 dhe në website www.intv.al. Emisioni do të transmetohet gjithashtu në rrjetet sociale të IN Tv, në Facebook dhe Instagram, ku ndjekësit do ta kenë të lehtë të përfshihen, të bëjnë pyetjet e tyre e të marrin përgjigje në kohë reale nga gazetari Balla. Emisioni do të jetë ndërveprues dhe kjo, sipas autorëve, është një prej pikave më të forta të këtij produksioni.“Rikthehem pranë mikrofonit, flas me ty. Radio më seksi e Tiranës, Radio IN”, lajmëron vetë Sokol Balla nd..

Read More »

Rreziku i raporteve mes Ramës dhe Erdoganit

Nga Arbana Xharra dhe Alon Ben-Meir *“Sulltani” i perandorisë iluzore osmane – kryetari turk Erdogan – detyron politikanë, si ashtu të nënshtrueshëm ballkanik që të realizojnë misionin e tij: rikthimin, riinstalimin e madhështisë së periudhës osmane. Për Erdoganin, ky mision, nuk është thjeshtë një detyrimi i parealizuar; viteve të fundit ai ka vënë në shënjestër Ballkanin (të cilin e konsideron plaçkë të lehtë), ku nën mantelin e bashkëpunimit kulturor ai funksionalizon me sukses agjendën e tij të islamit radikal. Ai investon shumë në infrastrukturë, institucione religjioze dhe përdor ndërmarrjet si leva (nga të cilat shënon po ashtu përfitime të mëdha monetare) të planit të tij, për të shtuar e përforcuar ndikimin e tij në vendet ballkanike, të cilat i shërbejnë dizajnit të tij neo-osmanik. Ish kryeministri turk Ahmet Davutoglu përsëriste e lavdëronte vazhdimisht dhe me bindje të plotë vizionin grandioz të shefit të tij duke premtuar se deri në vitin 2023 (100 vjetorin e Republikës..

Read More »

Ja si ndikon pirja e duhanit në dëmtimin e mushkërive

Një infermiere ka treguar një video mjat të rënde duke treguar se çfarë dëmesh i shkakton trupit pirja e duhanit.Amanda Eller, një infermiere nga Karolina e Veriut, publikoi dy video të dy mushkërive, një të shëdetshme dhe një të dëmatuar nga pirja e duhanit.Është mjaft i qartë të dalluar se cila nga mushkëritë është dëmtuar nga duhani.Sa më shpejt të filloni cigaaren, fillon të ndikojnë në trupin tuaj me nikotinën dhe monoksidin e karbonit që lodh zemrën.Pirja e duhanit zvogëlon sasinë e oksigjenit në trupin tuaj, ndërsa ju thithni monoksidin e karbonit dhe 4,000 kimikate të tjera.Çdo vit, rreth 100,000 njerëz në Britani të Madhe vdesin nga pirja e duhanit. Dhe shumë prej tyre jëtojnë me sëmudje të shkaktuara nga duhani.Shumica e njerëzve e dinë se pirja e duhanit shkakton kancer të mushkërive, por është e lidhur me 50 sëmundje të tjera të rënda shëndetësore.Por lajmi i mirë është se sapo të ndaloni pirjen e duhanit, shëndeti juaj përmirësohet dhe trupi juaj do të filloj..

Read More »

10 forcat më të mëdha policore në botë

Forcat policore janë departament shumë i rëndësishëm për secilin vend, pasi ky departament është ai që kujdeset për implementimin dhe respektimin e ligjeve brenda një shteti. Prandaj, asnjë shtet nuk mund të ruajë paqen dhe rendin, pa një forcë të mirëfilltë dhe të ndershme policore.Fjala “polic” rrjedh nga fjala greke “polis” që do të thotë qytet. Në kohërat e lashta, grekët kanë shfrytëzuar skllavët për të kontrolluar masat e njerëzve, për të kryer arrestimet, apo dhe për t’i mbikëqyrur të burgosurit.Sidoqoftë, departamenti i parë policor u krijua në Francë, në vitin 1667, gjatë sundimit të mbretit Luigji i 14-të. Ndërkaq, departamenti i parë policor që ende është funksional, është Shërbimi Policor Metropolitan i Britanisë së Madhe, i krijuar në vitin 1829.Sipas të dhënave të disponueshme, Kina sot ka forcën më të madhe policore në botë. Për të kuptuar se cilat janë shtetet tjera me më se shumti policë në botë, shikojeni tabelën në vijim.Vendi – Numri i policëve1. Kina – 1,..

Read More »

Supermodelja publikon fotot e para nga dasma

Modelja Shanina Shaik ka publikuar imazhet e para të dasmës romantike me DJ Ruckus. Dasam e 27-vjeçares u zhvillua gjatë fundjavës në Bahamas. Ylli i pasarelave mbate veshur një fustan të bardhë shumë elegant të dizenjuesit britanik Ralph & Russo. Modelja e Victoria’s Secret postoi disa fotografi ndërsa shkëmbente premtimet me bashkëshortin në plazh. Shanina dukej e mrekullueshme në fustanin e saj të nusërisë.

Read More »

Larg Shtëpisë së Bardhë, sa ka ndryshuar Sasha Obama

Sasha Obama, vajza e ish-presidentit të Amerikës, Barack Obam nuk është më ajo vajza e vogël që kemi parë brenda Shtëpisë së Bardhë. Sasha, tashmë 16-vjeç është rritur shumë. Ajo është fotografuar me miqtë e saj në një festival muzikor. Sasha shihet duke shijuar zonën VIP në Washington së bashku me një grup shokësh. Kjo është hera e parë që e vogla e Obamës shihet në të tilla festa, ku njerëzit konsumojë duhan dhe pije alkoolike.

Read More »

Ndalohet prodhimi dhe importi i këtij shurupi, drogonte njerëzit

Nigeria ka njoftuar ndalimin e prodhimit dhe importit të shurupit të kollit që përmban kodeinë. Pas një investigimi nga BBC, u zbulua se po krijohej një epidemi varësie ndaj saj.Një zëdhënës i ministrisë së shëndetësisë i tha BBC se rezervat e mbetura në dyqane mund të shiten vetëm me recetë.Hetimi i BBC tregon se shurupi shitej në tregun e zi dhe përdorej nga nigerianët e rinj për tu droguar.Aty kishte disa emra të famacive që shisnin ilegalisht këtë ilac.Sondazhi i përbashkët i BBC, Afrika Eye dhe BBC Pidgin nxiti një reagim të shpejtë nga njerëzit në të gjithë vendin, duke përfshirë zonjën e parë të Nigerisë, Aisha Buhari, e cila tha në një postim në Instagram se ishte “thellësisht e pikëlluar” nga zhvillimmi i këtij problemi, sidomos në veri të Nigerisë.“Unë u bëj thirrje të gjitha agjencive të sigurisë, ligjvënësve, gjyqësorit, prodhuesve të drogës, shoqërisë civile, rregullatorëve, mësuesve, prindërve, fqinjëve dhe juve ta merrni këtë si një luftë personale dhe ta ndalo..

Read More »

Garderoba: si të përballosh ndryshimin në dollape me buzëqeshje

Le ta themi hapur: ndryshimi i stinës është një bezdi e madhe, përveç rasteve kur kemi një dollap gjigand dhe nuk na duhet të ndërrojmë veshjet me ndërrimin e stinës.Me pak optimizëm, mund ta përballojmë gjithë atë punë, pa humbur humorin dhe pa stres. Tgcom sjell disa këshilla të vlefshme për këtë.Mos u lëkundni: kemi gënjyer veten (mbase do të ketë ndonjë ditë me mot të keq…), por në një pikë të caktuar ia vlen ta ndajmë mendjen.Përqendrohuni në një pikë dhe do të visheni çdo ditë me qetësi. Mos lini rroba për t’i rregulluar më vonë, do ju duhet të visheni çdo ditë nga koka tek këmbët, ndaj është mirë që rrobat t’i rregulloni një herë e mirë.Proçedo me metodë: Nise rregullimin me heqjen e rrobave të dimrit: ndaji cilat do të lash në shtëpi dhe ato që do dërgosh në lavanderi.Veshjet jashtë stine është mirë t’i keni në dollape të lara e të hekurosura: do të jenë gati për t’u veshur ditët e para të freskëta të vjeshtës dhe do të zënë më pak vend.Hiq nga dollapët edhe rrobat ..

Read More »

Lali Eri dhe Ledri, dolli me raki (FOTO)

Një nga këngëtarët që kënduan dje në Sheshin ”Skënderbej” ishte edhe Ledri, i cili është ngjitur për një vizitë në zyrën e kryebashkiakut. Ledri dhe Erion Veliaj kanë folur për projektin e Teatrit Kombëtar, më siguri do kenë folur edhe për Hip Hop dhe në fund kanë bërë edhe gëzuar që për nga përmasa e gotës duket si raki. Të gjitha këto detaje të takimit kuptohen nga fotot e të dyve.

Read More »

Adoleshentja vuan nga sëmundja e rrallë, lëkura i bëhet si gjarpër kur del në diell

Një adoleshente, e njohur si “Vajza Gjarpër”, është detyruar të jetojë ndryshe nga të tjerët për shkak të një gjendjeje të rrallë që e bën lëkurën e saj të rrjedh gjak sa herë ekspozohet ndaj dritës së diellit.Vedika Gupta, 13vjece nga India, vuan nga çrregullimi gjenetik ‘ihtisyse’, e cila e ka “mbyllur” atë në dhomën e saj të gjumit.Në një intervistë për Dailymail, ajo tha: “Gjithçka që mund të bëj është të shoh fëmijët e moshës sime që luajnë dhe gëzojnë jetën e tyre. Unë shpesh pyes veten se pse i jam nënshtruar këtij lloj ndëshkimi nga Perëndia. Çfarë mëkati kam kryer për të vuajtur kështu?”Pasi ka bërë vizita tek mjekë të ndryshëm, të cilët nuk kanë arritur të lehtësojnë vuajtjen e Vedikës, adoleshentja ka filluar përdorimin e një locioni trupi që ndihmon në parandalimin e tharjes së lëkurës.Pasi dëgjuan për një trajtim që ka shëruar njër person që vuante nga e njëjta sëmundje, familja e Vedikës ka nisur kërkimin e parave për ta cuar vajzën në këtë terapi.Ekzistojnë 20 ..

Read More »

Dhjetë librat më “të vështirë” të të gjitha kohërave

Emily Colette Wilkinson dhe Garth Risk Hallberg, kanë përzgjedhur veprat më të vështira të më të vështirave, nga autorë të njohur: everestët e letërsisë që po ju presin t’ju ngjiteni, nëse jeni të guximshëm? Nëse arrini t’i lexoni të gjithë, me shumë gjasa jeni një shkallë mbi homo sapiensin…!?“Nightwood” nga Djuna Barnes: Dylan Thomas e ka quajtur “Pyllin e Errësirës” një nga tri prozat më të mirë të shkruara nga një grua, por që ta kuptosh këtë madhështi duhet të kuptosh stilin gotik dhe të lodhshëm të prozës së Barnesit. Në parathënien e tij për librin, T.S.Eliot e përshkruan prozën e “Pyllit të Errësirës” si tërësisht të gjallë, por që gjithashtu “kërkon nga lexuesi diçka që lexuesi i zakonshëm i novelave nuk është i përgatitur t’i japë”. “Pylli i Errësirës është një roman i ideve, një përmbledhje e dëlirë monologësh dhe përshkrimesh që të bën të vazhdosh me leximin: Doktori irlandezo-amerikan, me një shije për veshjet e grave, Matthew O’Connor,” i cili kur nuk është duke u vërda..

Read More »

Themeluesi i WhatsApp-it Koum largohet nga Facebooku

Përmes shitjes së WhatsApp-it Facebookut, Jan Koum u bë në vitin 2014 miliarder. Deri tani ai mbeti pjesë e sipërmarrjes. Kurse tani ai ka vendosur t’u kushtohet interesave private. Bashkëthemeluesi i WhatsApp-it, Jan Koum largohet nga Facebooku. Ka ardhur koha për ndryshime, shkroi Koum në një shënim në rrjetin social. WhatsApp-in e bleu Facebooku në vitin 2014 për rreth 19 miliardë dollarë. Koumi mbeti pas kësaj pjesë e sipërmarrjes. Bashkëthemeluesi tjetër, Brian Acton u largua nga Facebooku vitin e kaluar.Koum shkroi se do të marrë tani një pushim për të bërë gjëra jashtë degës teknologjike, “për shembull do të mbledh automjete të rralla Porshe, të ftohura me ajër “. Ai tha edhe se do të punojë në automjetet e tij dhe të luajë Frisbee.Zuckerbergi falënderonSipas medieve në SHBA në vendimin e Koumit për t’u larguar nga sipërmarrja e në heqjen dorë nga funksioni drejtues mund të ketë kontribuar një grindje me Facebookun për mbrojtjen e të dhënave të përdoruesve.Në një përgjig..

Read More »

Studimi i ri, vetmia problem shqetësues i shoqërisë, adoleshentët më të prekur

Gjysma e popullsisë së Amerikës ndihet e vetmuar dhe adoleshentët janë më të prekurit.Sipas një sondazhi të ri ku kanë marrë pjesë 20.000 njerëz, u zbulua se 50% e tyre ndihen të vetmuar ose të shpërfillur.Më shumë se 1/4 mendojnë se nuk kanë askënd në jetën e tyre që ti kuptojë dhe 43% mendojnë se marrëdhëniet e tyre nuk janë kuptimplota.Studimi zbuloi se të rinjtë nën moshën 22 vjeç ndihen shumë më të izoluar sesa të moshuarit dhe përdorimi i rrejteve sociale nuk ndikon në gjendjen e tyre.Por zbulimet nuk janë tërësisht të papritura, ato vijnë në mes të rritjes së diagnozave të depresionit dhe ankthit në të gjitha grupmoshat.Rezultatet tregojnë një nevojë për më shumë kujdes shëndetësor mendor dhe fizik.Anketa tregoi se ata që ndiheshin më pak të vetmuar kishin një shëndet më të mirë.Por në bazë të anketës së Cigna, 1 në 5 njerëz raportojnë se ndihen rrallë ose kurrë afër me njerëzit (20%) ose njehen se kanë njerëz me të cilët mund të flasin (18%).“Ne po shohim një mu..

Read More »

22-vjeçarja sjell vetë në jetë fëmijën (VIDEO)

Një grua u gjet e vetme kur erdhi koha për të lindur djalin. Tia Freeman e U.S. Air Force, i dha mirëseardhjen në jetë foshnjes së saj me ndihmën e tutorialeve në YouTube, dhe një artikulli të WikiHow. 22-vjeçarja ndau historinë e saj në Twitter dhe veprimi i saj është bërë viral.Freeman e lindi fëmijën një dhomë hoteli në Stamboll. 22-vjeçarja mori dy peshqirë, u fut në vaskën e banjës dhe nisi të shtyjë sipas udhëzimeve, derisa fëmija lindi shëndoshë e mirë.Freeman zjeu më pas lidhëset e këpucëve në një enë me ujë, për t’i sterilizuar, dhe i përdori për të këputur kërthizën e foshnjes. Tia dhe djali i saj fjetën gjumë gjatë natës, pastaj morën një taksi përsëri në aeroport mëngjesin e ardhshëm.

Read More »