Shqipëria me marrëveshje të re me këtë shtet për ta siguruar vaksinën kundër COVID-19

Shqipëria ka filluar vaksinimin e qytetarëve, në Kosovë ende nuk ka ardhur asnjë vaksinë.

Shqipëria ka nënshkruar marrëveshje për të siguruar vaksinën kineze anti-COVID.

Mësohet se qeveria shqiptare ka nënshkruar marrëveshjen me distributorin turk “Keymen Ilaç Sanayi ve ticaret” A.Ş., nëpërmjet të cilës do të sigurojë vaksinat e prodhuara në Kinë.Qeveria shqiptare ka miratuar Aktin Normativ për të marrë vaksina anti-COVID nga Kina.

Sipas Aktit Normativ marrëveshja për furnizimin do bëhet ndërmjet ministres së Shëndetësisë Ogerta Manastirliu dhe ministrit të shtetit për Rindërtimin, Arben Ahmetaj.

Të hënën, një dërgesë me vaksina të Rusisë “Sputnik” kanë arritur në Shqipëri po ashtu. Shqipëria ka arritur të shfrytëzojë deri tash edhe vaksinat e AstraZenecas e Pfizerit.

Mundesia me shume...
Pamje me shume...
AlbaniaEnglishFrenchGermanItalyTurkey