Si të mbani veshkat tuaja të shëndetshme

Sëmundja e veshkave është një shqetësim i madh shëndetësor që shkaktoi 1.23 milion vdekje në të gjithë botën në 2017 dhe normat e njerëzve që kanë nevojë për dializë janë rritur më shumë se 40 përqind që nga viti 1990.

Sipas gjetjeve, botuar në revistën The Lancet, kishte 697.5 milion raste të sëmundjes kronike të veshkave në 2017 dhe gati një e treta e atyre pacientëve jetonin në dy vende Kinë, me rreth 132 milion raste dhe Indi, me rreth 115 milion

Sidoqoftë, ngulitja e disa rregullave të thjeshta në jetën tuaj të përditshme mund t’ju ndihmojë të mbani veshkat tuaja të shëndetshme dhe të rrisni efikasitetin e përgjithshëm të trupit tuaj gjithashtu.

Këtu janë disa rregulla të arta që duhet të ndiqni për të mbajtur të shëndetshme veshkën tuaj:

Shmangni shumë ilaçe

Marrja e shumë ilaçeve është një nga arsyet kryesore për dështimin e veshkave dhe sëmundjeve të tjera kronike të veshkave. Pra, sa herë që është e mundur, shkoni për terapi natyrore dhe nëse është e mundur.

Mbani sheqerin në gjak të kontrolluar

Sheqeri i tepërt në gjak nuk është kurrë i mirë për veshkat tuaja, pasi të filtroni të njëjtën gjë, veshkat tuaja do të punojnë edhe më shumë. Kjo, në planin afatgjatë, mund të rrisë shanset e dështimit të veshkave. Kështu që, kontrolloni rregullisht nivelet e sheqerit dhe merrni të gjitha masat e nevojshme për t’i mbajtur nën kontroll.

Mbajeni veten të hidratuar

Mrekullitë që marrja e rregullt e ujit mund të bëjë për trupin janë të panumërueshme dhe mbajtja e veshkave tuaja të shëndetshme është një prej tyre. Pra, sigurohuni që të pini të paktën 8-10 gota ujë çdo ditë, pasi ndihmon në largimin e toksinave të dëmshme nga veshka, duke ulur shanset e sëmundjeve të dëmshme të lidhura me veshkat.

Mbani një peshë të shëndetshme

Të jesh mbipeshë do të thotë presion i shtuar në organet tuaja dhe më shumë akumulim i toksinave në trup. Pra, sigurohuni që të shmangni të njëjtën gjë për funksionimin më të mirë të trupit tuaj dhe për të ulur shanset e ndonjë sëmundjeje të dëmshme.

Shmang pirjen e duhanit dhe alkoolit

Pirja e duhanit dhe pirja e alkoolit shtojnë barrën e veshkave tuaja duke rritur numrin e toksinave në trup. Kjo mund të shkaktojë një dëm të rëndë në planin afatgjatë, prandaj sigurohuni që të shmangni të dyja për t’u siguruar që veshkat tuaja të qëndrojnë të shëndetshme për një kohë të gjatë.

Mbani një kontroll të presionit të gjakut

Presioni i lartë i gjakut mund të shkaktojë problem serioz për veshkat tuaja dhe në planin afatgjatë, madje mund të çojë në dështim të veshkave. Nëse përballeni me tension të lartë të gjakut atëherë këshillohuni menjëherë me mjekun tuaj dhe merrni trajtimin e duhur.

Ha shëndetshëm

Një dietë e shëndetshme ju ndihmon në mbajtjen e çdo organi të trupit tuaj në efikasitet të plotë dhe nivelet e energjisë të ngritura. Për një shëndet më të mirë të veshkave sigurohuni që të hani një dietë që përmban pak natrium. Disa nga opsionet më të mira që mund të kërkojnë janë të bardhat e vezëve, boronicat, peshku, drithërat, dhe lulelakra.

Ushtrim i rregullt

Puna jashtë rregullisht jo vetëm që ndihmon trupin tuaj të heqë më shpejt toksinat, por gjithashtu ndihmon në përmirësimin e funksionimit të përgjithshëm të trupit. Kështu që, ushtroni të paktën 5 herë në javë dhe sigurohuni që ta ndiqni këtë në planin afatgjatë me qëndrueshmërinë e duhur. Yoga është një mundësi e mirë për mirëmbajtjen e veshkave të shëndetshme.

Kontrollet rutinë të trupit

Bërja e kontrolleve të plota të trupit në baza rutinore është jashtëzakonisht e rëndësishme pasi do t’ju ndihmojë të dini për ndonjë problem serioz në fazat e hershme dhe të eleminoni të njëjtin para se të bëhet i rrezikshëm për trupin tuaj. Sigurohuni që të bëni kontrollet të paktën 2-3 herë në vit.

Mundesia me shume...
Pamje me shume...
AlbaniaEnglishFrenchGermanItalyTurkey