Sinjalet e trupit që tregojnë mungesën e vitaminave

Trupi ynë, në sajë të sistemit imunitar, gjithmonë na dërgon sinjale në lidhje me gjendjen tonë shëndetësore pavarësisht se ne shpesh e shpërfillim atë.

Vitaminat janë veçanërisht të rëndësishme për të siguruar funksionimin e duhur të trupit tonë. Dobësitë nga mungesa e vitaminave janë shprehur në sinjale shumë të paqarta, në përgjithësi këto shenja të vogla shoqërohen me shkaqe të tjera. Këtu janë sinjalet e trupit tonë që tregojnë mungesën e një vitamine.

Vitamina A: Vitamina A është thelbësore për qelizat epiteliale, rritjen e skeletit, dhëmbët, pjellorinë dhe për të rritur sistemin imunitar. Për më tepër, e kombinuar me vitaminën C dhe E është në gjendje të mbrojë lëkurën nga ekspozimi i diellit dhe vepron si një antioksidant.

Shenjat që tregojnë një mangësi të vitaminës A: pagjumësia, lodhja, mungesa e oreksit, sytë e irrituar, aknet, thonjtë dhe flokët e dobët.

Ushqime të pasura me vitaminë A: speca të kuqe, kivi, asparagus, fruta të thata, brokoli, karrota, vezë, qumësht, spinaq, domate.

Vitamina C: Vitamina C brenda trupit tonë kryen shumë funksione duke përfshirë: biosintezën e kolagjenit, rregullimin e niveleve të histamines, biosintezën e hormoneve steroide, thithjen e hekurit në zorrë, zvogëlon toksicitetin e disa mineraleve, stimulon prodhimin e antitrupave, mbron nga sëmundjet virale, ndihmon në luftimin e stresit dhe parandalon plakjen e lëkurës.

Shenjat që tregojnë mungesën e vitaminës C: mungesa e frymëmarrjes, tretja e dobët, flokët e brishtë, problemet e lëkurës, dobësimi i smaltit, ndjeshmëria ekstreme ndaj formimit të hematomave, problemet me kockat dhe dhëmbët, infeksionet, shërimi i ngadaltë.

Ushqime të pasura me vitaminë C: limon, portokall, grejpfrut dhe të gjitha agrumet në përgjithësi, kivi, luleshtrydhe, spinaq i papërpunuar, thjerrëzat, majdanoz, pjepër, shalqi, manaferrat, asparagus, zarzavate, brokoli, lulelakër, domate, patate dhe speca.

Vitamina D: Vitamina D transformohet në hormon të veshkave-vitaminë D dhe rregullon metabolizmin e kalciumit dhe fosforit. Vitamina D është shumë e rëndësishme për shëndetin e kockave.

Shenjat që tregojnë një mangësi të vitaminës D: përkeqësimi i kockave dhe i dhëmbëve, lodhje, dhimbje, dobësi, ndjesi shpimi, humbja e forcës muskulore, osteoporoza.

Ushqime të pasura me vitaminë D: troftë, shpend, skumbri, salmon, peshk, bli, ton, sardele, vezë, qumësht, gjalpë, mëlçi, perime me gjethe jeshile, kërpudha, vaj ulliri ekstra të virgjër.

Vitamina K: Vitamina K është e domosdoshme për procesin e formimit të qelizave të kuqe të gjakut. Për më tepër, Vitamina K garanton funksionalitetin korrekt të disa proteinave që formojnë dhe ruajnë kockat tona të shëndetshme dhe të forta.

Shenjat që tregojnë një mangësi të vitaminës K: gjakderdhje e tepruar, shërim i ngadalshëm, gjakderdhje gingive dhe hundore.

Ushqime të pasura me vitaminë K: perime me gjethe jeshile (spinaq, marule, lakërishte, asparagus, bizele, lakër dhe brokoli), zarzavate, ullinj, fasule, krunde, çaj jeshil, djathë, kumbull, mëlçi viçi, peshk dhe krunde gruri.

Vitamina E: Vitamina E, e njohur edhe si tokoferol, ka funksionin: mbrojtje e membranave qelizore, parandalimi i sëmundjeve kardiovaskulare, mbrojtja e lipoproteineve nga oksidimi, mbrojtja e trupit nga dëmtimet e shkaktuara nga ndotja.

Shenjat që tregojnë një mangësi të Vitamina E: reaksioni imunitar i dëmtuar, disfunksionet metabolike dhe muskulare, çrregullimet neurologjike, vështirësitë në koordinim, oksidimi dhe plakja e parakohshme e indeve, çrregullime inflamatore dhe tretëse.

Ushqime të pasura me vitaminë E: vaj i embrionit, vaj ulliri, vaj misri, vaj bajame, vaj luledielli, bajame, lajthi, fara luledielli, kikirikë dhe vezë.

Vitamina e Grupit B: Vitamina e grupit B është vitamina B1, B2, B3, B5, B6, B9, B12, H. Këto vitamina kryejnë shumë funksione të ndryshme, por thelbësore për funksionimin e trupit tonë. Mungesa e këtyre vitaminave mund të çojë në avitaminosis ose hypovitaminosis. Nga avitaminoza ne nënkuptojmë mungesën totale të një ose më shumë vitaminave, ndërsa kur flasim për hypovitaminosis, ne i referohemi një mungese të pjesshme të një ose më shumë vitaminave.

Sinjalet që tregojnë mungesën e vitaminave B: lodhje, ndryshime në humor, vështirësi në përqendrim, përgjumje, dhimbje në gjymtyrë, vizion i paqartë, probleme me zemrën, çrregullime neurologjike, çrregullime të tretjes, anemi, mpirje e duarve dhe çrregullime të plota në nivelin lëkuror dhe kardiovaskular.

The post Sinjalet e trupit që tregojnë mungesën e vitaminave appeared first on ShqipMedia.

SMART PUBLISHER

AlbaniaEnglishFrenchGermanItalyTurkey