Sonte fillon Kampionati Evropian në futboll

Sonte nis Kampionati Evropian në futboll “Euro 2020” me ndeshjen e parë në ora 21.00 midis Turqisë dhe Italisë. Përballja do të luhet në stadiumin “Olimpiko” në Romë dhe është ndeshja e xhiros së parë në grupin A, ku bëjnë pjesë Zvicra dhe Uellsi.

Në këtë kampionat për herë të parë merr pjesë edhe përfaqësuesja e Maqedonisë së Veriut, e cila do ta ketë ndeshjen e parë të dielën në ora 18.00 kundër Austrisë në Bukuresht, si pjesë e xhiros së parë në grupin C, ku janë Holanda dhe Ukraina.

Euro 2020 do të luhet në 11 qytete: Romë, Bukuresht, Baku, Kopenhagë, Shën Petersburg, Londër, Amsterdam, Gllasgou, Sevilla, Budapest dhe Mynih.

Janë 24 përfaqësuese të shteteve që në fazën e radhës do të plasohen dy të parat e gjashtë grupeve, si dhe katër kombëtare që janë ranguar në vendin e tretë dhe që kanë bilans më të mirë të ndeshjeve. Kampionati evropian do të zgjas deri më 11 korrik. (INA)

LEXO TË GJITHA DETAJET

All kick-off times are shown in CET (Central European Time).

The draw

Group A (Rome/Baku): Turkey, Italy (hosts), Wales, Switzerland
Group B (Copenhagen/St Petersburg): Denmark (hosts), Finland, Belgium, Russia (hosts)
Group C (Amsterdam/Bucharest): Netherlands (hosts), Ukraine, Austria, North Macedonia
Group D (London/Glasgow): England (hosts), Croatia, Scotland (hosts), Czech Republic
Group E (Seville/St Petersburg): Spain (hosts), Sweden, Poland, Slovakia
Group F (Munich/Budapest): Hungary (hosts), Portugal (holders), France, Germany (hosts)

GROUP STAGE

Friday 11 June

Group A: Turkey vs Italy (21:00, Rome)

Saturday 12 June

Group A: Wales vs Switzerland (15:00, Baku)
Group B: Denmark vs Finland (18:00, Copenhagen)
Group B: Belgium vs Russia (21:00, St Petersburg)

Sunday 13 June

Group D: England vs Croatia (15:00, London)
Group C: Austria vs North Macedonia (18:00, Bucharest)
Group C: Netherlands vs Ukraine (21:00, Amsterdam)

Monday 14 June

Group D: Scotland vs Czech Republic (15:00, Glasgow)
Group E: Poland vs Slovakia (18:00, St Petersburg)
Group E: Spain vs Sweden (21:00, Seville)

Tuesday 15 June

Group F: Hungary vs Portugal (18:00, Budapest)
Group F: France vs Germany (21:00, Munich)

Wednesday 16 June

Group B: Finland vs Russia (15:00, St Petersburg)
Group A: Turkey vs Wales (18:00, Baku)
Group A: Italy vs Switzerland (21:00, Rome)

Thursday 17 Jun

Group C: Ukraine vs North Macedonia (15:00, Bucharest
Group B: Denmark vs Belgium (18:00, Copenhagen)
Group C: Netherlands vs Austria (21:00, Amsterdam)

Friday 18 June

Group E: Sweden vs Slovakia (15:00, St Petersburg)
Group D: Croatia vs Czech Republic (18:00, Glasgow)
Group D: England vs Scotland (21:00, London)

Saturday 19 June

Group F: Hungary vs France (15:00, Budapest)
Group F: Portugal vs Germany (18:00, Munich)
Group E: Spain vs Poland (21:00, Seville)

Sunday 20 June

Group A: Italy vs Wales (18:00, Rome)
Group A: Switzerland vs Turkey (18:00, Baku)

Monday 21 June

Group C: North Macedonia vs Netherlands (18:00, Amsterdam)
Group C: Ukraine vs Austria (18:00, Bucharest)
Group B: Russia vs Denmark (21:00, Copenhagen)
Group B: Finland vs Belgium (21:00, St Petersburg)

Tuesday 22 June

Group D: Czech Republic vs England (21:00, London)
Group D: Croatia vs Scotland (21:00, Glasgow)

Wednesday 23 June

Group E: Slovakia vs Spain (18:00, Seville)
Group E: Sweden vs Poland (18:00, St Petersburg)
Group F: Germany vs Hungary (21:00, Munich)
Group F: Portugal v France (21:00, Budapest)

The top two in each group plus four best third-placed teams go through.

Rest days on 24 and 25 June

KNOCKOUT PHASE

Round of 16

Saturday 26 June

1: 2A vs 2B (18:00, Amsterdam)
2: 1A vs 2C (21:00, London)

Sunday 27 June

3: 1C vs 3D/E/F (18:00, Budapest)
4: 1B vs 3A/D/E/F (21:00, Seville)

Monday 28 June

5: 2D vs 2E (18:00, Copenhagen)
6: 1F vs 3A/B/C (21:00, Bucharest)

Tuesday 29 June

7: 1D vs 2F (18:00, London)
8: 1E vs 3A/B/C/D (21:00, Glasgow)

Rest days on 30 June and 1 July

Quarter-finals

Friday 2 July

QF1: Winner 6 vs Winner 5 (18:00, St Petersburg)
QF2: Winner 4 vs Winner 2 (21:00, Munich)

Saturday 3 July

QF3: Winner 3 vs Winner 1 (18:00, Baku)
QF4: Winner 8 vs Winner 7 (21:00, Rome)

Rest days on 4 and 5 July

Semi-finals

Tuesday 6 July

SF1: Winner QF2 vs Winner QF1 (21:00, London)

Wednesday 7 July

SF2: Winner QF4 vs Winner QF3 (21:00, London)

Rest days on 8, 9, 10 July

Final

Sunday 11 July

Winner SF1 vs Winner SF2 (21:00, London)

Mundesia me shume...
Pamje me shume...
AlbaniaEnglishFrenchGermanItalyTurkey