Spray për hundën, masa e së ardhmes kundër Kovidit

Brenda, në fakt, ekzistojnë dy përbërës të thjeshtë që tashmë kanë demonstruar siguri maksimale për trupin e njeriut. Por vetë Moakes paralajmëron: “produkte si kjo nuk zëvendësojnë masat ekzistuese të tilla si higjiena e duarve dhe maskat, të cilat do të vazhdojnë të jenë jetike për të parandaluar përhapjen virale”

Maska të veshura siç duhet, distanca sociale, higjiena e duarve. Këto janë tre masat që mund të kufizojnë përhapjen e virusit Sars-Cov-2. Por në të ardhmen, mbase, gjithmonë në një çelës parandalues ​​dhe për këtë arsye pa ambicien e “zerosjes” së rreziqeve, për ata që janë në ambiente të mbyllura dhe duan të kufizojnë rrezikun e infektimit, të paktën përmes hundës, një spray i thjeshtë, shumë e ngjashme me atë që përdoret zakonisht për të lëshuar grimca antialergjike në rast të rinitit. Brenda tij mund të gjesh hapësirë ​​dy polimere të thjeshtë, tashmë të testuar gjerësisht dhe të përdorura gjithashtu në përgatitjen e ushqimit, si dhe ilaçeve. Në qelizat laboratorike përdorimi i tyre në fakt është treguar se ofron mbrojtje nga infeksioni deri në 48 orë.

Për të nisur hipotezën, e cila nëse demonstrohet mund të çojë së shpejti në krijimin e ndihmave të thjeshta që do të aplikohen si spërkatje në vrimat e hundës, është një hulumtim nga Universiteti i Birmingham Health Technologies i koordinuar nga Richard Moakes, në një vepër ende të pa botuar, por tashmë në dispozicion në platformën BioXRiv. Dy elementët me një veprim profilaktik kundër infeksionit, i cili padyshim nuk transmetohet vetëm përmes mukozës së hundës, por edhe nga rrugë të tjera, të tilla si konjuktiva okulare, quhen karragjenë dhe xhelan. E para përdoret gjithashtu në përgatitjen e ushqimit, me rolin e trashësit, dhe do të kishte si qëllim të vepronte si një frenim i mundshëm për virusin. E dyta ka aftësinë të “ngjitet” ashtu si një xhel në mukozën e hundës. Dhe meqenëse administrohet përmes pikave të imëta, ato ngjiten me këmbëngulje në mukozën e hundës, pa lëvizur, duke lejuar kështu që përbërësi tjetër i llakut të mbahet në vend.

Pra, çfarë mund të ndodhë nëse virusi hyn? Kjo “patinë” arrin të përfshijë grimcat, dhe pastaj t’i eliminoje ato duke fryrë hundën, si dhe duke kapur armikun e padukshëm që mund të përthithet më pak në trup, me kufizimin pasues të ngarkesës virale. Për momentin jemi akoma në fazën eksperimentale. Por përparësia e madhe e një zgjidhjeje të këtij lloji, e cila mund të bëhet një lloj “mbështetjeje” xhepi për kontrollimin e përhapjes së infeksionit, konsiston në mundësinë e rritjes së mbrojtjes kur qëndroni brenda për një kohë të gjatë, të tilla si në klasa ose në fluturime të gjata. Avantazhi i kësaj pajisjeje, nëse studimi botohet në revista të vlerësuara nga kolegët, një kusht i domosdoshëm për zhvillimin e kërkimit, mund të qëndrojë në shpejtësinë e zhvillimit të pajisjes. Brenda, në fakt, ekzistojnë dy përbërës të thjeshtë që tashmë kanë demonstruar siguri maksimale për trupin e njeriut. Por vetë Moakes paralajmëron: “produkte si kjo nuk zëvendësojnë masat ekzistuese të tilla si higjiena e duarve dhe maskat, të cilat do të vazhdojnë të jenë jetike për të parandaluar përhapjen virale”.


Supë me fileto pule – VIDEO


Përbërësit për 4 persona: 500 gr fileto pule 1 filxhan çaji makarona supe 1 lugë gjelle kos 1 vezë 1 Read more


Si të pastrojmë yndyrat nga enët për 30 minuta


Një i pasionuar pas pastrimit shpërndau për ndjekësit e tij në rrjetin social TikTok një metodë sesi të heqin yndyrat Read more

The post Spray për hundën, masa e së ardhmes kundër Kovidit appeared first on ShqipMedia.

SMART PUBLISHER

AlbaniaEnglishFrenchGermanItalyTurkey