STUDIUESIT/ Një grua e pavaksinuar ishte e infektuar me dy variante Covid njëkohësisht, Alpha dhe Beta

Një grua 90-vjeçare belge e cila vdiq pasi u sëmur me Covid-19 ishte infektuar me të dy variantet Alpha dhe Beta të koronavirusit në të njëjtën kohë, thanë studiuesit.

Gruaja e pavaksinuar u shtrua në spitalin OLV në qytetin Aalst në mars dhe doli pozitive për Covid-19 të njëjtën ditë.

Ndërsa nivelet e saj të oksigjenit fillimisht ishin të mira, gjendja e saj u përkeqësua shpejt dhe vdiq pesë ditë më vonë.

Ajo u zbulua se mbante si llojin Alpha ashtu edhe variantin Beta.

“Të dyja këto variante qarkullonin në Belgjikë në atë kohë, kështu që ka të ngjarë që zonja të ishte bashkë-infektuar me viruse të ndryshme nga dy njerëz të ndryshëm”, tha biologia molekulare Anne Vankeerberghen nga spitali OLV që drejtoi kërkimin.

Kërkimi, i cili nuk është dorëzuar ende në një revistë mjekësore për botim, po paraqitet në një kongres evropian mbi mikrobiologjinë dhe sëmundjet infektive.

Ndërsa Vankeerberghen tha se nuk kishte “asnjë rast tjetër të botuar” të bashkë-infeksioneve të ngjashme, ajo shtoi se “fenomeni ndoshta nënvlerësohet”.

Kjo ishte për shkak të testimit të kufizuar për variante shqetësuese, tha ajo, duke bërë thirrje për një rritje në përdorimin e testimit të shpejtë PCR për të zbuluar variante të njohura./m.j

LAJME TJERA
AlbaniaEnglishFrenchGermanItalyTurkey