Tag Archives: reagon

Boçi reagon pas akuzave të Nikollës: Ministre që trafikon testet e maturantëve për të mbuluar shkatërrimin e mbjellë në arsim

Ministria e Arsimit i ka bërë kërkesë prokurisë që të fillojë hetimet ndaj deputetit Luçiano Boçi, pasi ky i fundit denoncoi sot se testi i matematikës për maturantët kishte dalë para disa ditësh dhe jo disa çaste para provimit siç pretendonte ministria në fjalë.Pas kësaj ka reaguar dhe deputeti Luçiano Boçi, i cili shkruan se ministrja ka kohë mban përgjegjësi ligjore që testi u fotografua në sallë dhe u shpërnda nëpërmjet telefonit, te ndaluar sipas ligjit.Postimi plotëMinistrja e vënë prej kohësh nën akuzë për grabitjen e të dhënave personale të nxënësve dhe të prindërve për qëllime të ngushta politike, thërret sot në ndihmë prokurorinë për interesa personale.Në detyrën si ligjvënës ne mbrojmë interesin publik dhe qytetar dhe interesi i fëmijëve tanë është interesi më i lartë.Në emër të tij ne kemi denoncuar dhe do të denoncojmë publikisht çdo rast abuzimi, shkelje të ligjit dhe shpërfillje ndaj mundit, sakrificës dhe djersës së tyre.Ministrja e di mirë se është ajo vetë..

Read More »

Prodhime me pesticide? Reagon Rama: Ju tregoj shembullin e eksporteve në BE dhe analizat e kryera

Kryeministri Edi Rama shprehet se prodhimet bujqësore shqiptare nuk janë problematike.Duke marrë shkas nga raportimet e fundit, shefi i qeverisë gjykon se vendi eksporton me tonelata prodhime bujqësore për të cilat thotë se rezultojnë brenda standardeve të lejuara.Porstimi i plotëProdhimet bujqësore shqiptare problematike?Një shembull: Vetëm një kompani shqiptare, ka grumbulluar dhe eksportuar deri tani mbi 6000 ton domate e kultura të tjera bujqësore, në 12 vende të Bashkimit Europian dhe analizat e kanë nxjerrë përqindjen e mbetjeve kimike në domaten shqiptare e në të tëra kulturat e tjerat, nën normën e lejuar nga BE-jaDhe e dyta, asnjë, absolutisht asnjë produkt bujqësor shqiptar i eksportuar këtë vit në vendet e BE-së, nuk ka rezultuar mbi normën e lejuar të mbetjeve kimike në hapësirën europianeKjo nuk do të thotë se çfarë është thënë, qoftë për pesticidin e rrezikshëm që u kap në Shqipëri a qoftë për problematikën e vjetër të kontrollit të sigurisë së prodhimeve tona..

Read More »

MAS reagon pas publikimit të testit të Matematikës: Prokuroria të nisë hetimet

Ministria e Arsimit ka reaguar pas publikimit në rrjetet sociale të testit të provimit të matematikës që u mbajt sot në mature.Ministria e Arsimit i kërkon prokurorisë të nisë hetimet.Njoftimi per shtyp i ministriseMinistria e Arsimit, Sportit dhe Rinisë u informua nga rrjetet sociale dhe mediat on-line lidhur me publikimin e disa fotove nga Testi i Matematikes qe u zhvillua në të gjithë vendin nga ora 10:00 -12:30. Konkretisht nga adresat në Facebook e një qytetari dhe të një deputeti janë postuar, foto te testit te matematikës, ndërsa testimi po zhvillohej në të gjithë vendin.MASR garanton publikun se ka marre çdo masë qe parashikon ligji për të garantuar fshehtësinë dhe integritetin e testeve të maturës në fazën e hartimit dhe shpërndarjes ne 38 DAR dhe ZA, 206 mjediset ku zhvillohet provimi për 37 mijë maturantë të cilët mbikëqyren nga rreth 4300 administratorë dhe monitorues.Ministria e Arsimit, Rinisë dhe Sporteve e konsideron shkelje te rendë të ligjit Nr.69/2012 “Për ..

Read More »

Irani pa atlete në Botëror, reagon trajneri i skuadrës

Trajneri i skuadrës iraniane të futbollit, Karlos Queiroz i ka kërkuar “Nike” t’i kërkojë ndjesë ekipit të tij, pasi kjo e fundit ka deklaruar se nuk mund t’i pajiste futbollistët me atlete të reja për kampionatin botëror për shkak të sanksioneve.“Ky qëndrimi më i fundit i “Nike” ishte sipas këndvështrimit tim personal, i panevojshëm. Të gjithë janë në dijeni të sanksioneve. Ata duhet të dalin dhe të kërkojnë ndjesë për këtë sjellje arrogante ndaj 23 djemve”, tha Karlos Quieroz.Deklarata e kompanisë “Nike” pason një vendim të administratës Trump, i cili konsiston në tërheqjen nga marrëveshja ndërkombëtare bërthamore e nënshkruar tre vite më parë, si dhe në intensifikimin e kufizimeve mbi Iranin.“Sanksionet amerikane bëjnë që një kompani amerikane, pra “Nike”, të mos mund t’i sigurojë atlete futbollistëve të skuadrës iraniane në këtë moment”, tha “Nike” në një deklaratë për shtyp.Kjo deklaratë ka shkaktuar konfuzion dhe mjaft frustrim në federatën iraniane të futbollit, pasi “Ni..

Read More »

Artistët protesta kundër shembjes së Teatrit Kombëtar, reagon Meta: Qeveria duhet t’i dëgjoj kërkesat e tyre

Artistët kanë vijuar kërkesat dhe kundërshtimin e shembjes së Teatrit Kombëtar, pasi sipas tyre mbi të do të ndërtohet një tjetër ndërtesë e cila nuk do të jetë e përshtatshme për teatër.Në lidhje me kërkesat e artistëve, ka reaguar presidenti Ilir Meta, ai është shprehur se në lidhje me këtë çështje duhet gjendet një dialog i përbashkët ku të mbete të kënaqura të dyja palët.Presidenti ka bërë thirrje qeverisë dhe bashkisë së Tiranës që të dëgjojnë artistët dhe të jenë më të vëmendshëm në kërkesat e tyre.“Presidenti i Republikës, bën thirrje për transparencë e dialog për këtë çështje dhe i bën apel Qeverisë dhe Bashkisë së Tiranës, të dëgjojnë sugjerimet dhe shqetësimet e komunitetit të artistëve e të dialogojnë në dobi të ruajtjes e promovimit të vlerave e trashëgimisë historike, kulturore e kombëtare”, -shprehet Meta.Pak kohë më parë presidenti Meta organizoi edhe një takim me një përfaqësi të artistëve për të dëgjuar shqetësimet e sugjerimet e tyre për zgjidhjen e kësaj çës..

Read More »

Artistët protesta kundër shembjes së Teatrit Kombëtar, reagon Meta: Qeveria duhet t’i dëgjo kërkesat e tyre

Artistët kanë vijuar kërkesat dhe kundërshtimin e shembjes së Teatrit Kombëtar, pasi sipas tyre mbi të do të ndërtohet një tjetër ndërtesë e cila nuk do të jetë e përshtatshme për teatër.Në lidhje me kërkesat e artistëve, ka reaguar presidenti Ilir Meta, ai është shprehur se në lidhje me këtë çështje duhet gjendet një dialog i përbashkët ku të mbete të kënaqura të dyja palët.Presidenti ka bërë thirrje qeverisë dhe bashkisë së Tiranës që të dëgjojnë artistët dhe të jenë më të vëmendshëm në kërkesat e tyre.“Presidenti i Republikës, bën thirrje për transparencë e dialog për këtë çështje dhe i bën apel Qeverisë dhe Bashkisë së Tiranës, të dëgjojnë sugjerimet dhe shqetësimet e komunitetit të artistëve e të dialogojnë në dobi të ruajtjes e promovimit të vlerave e trashëgimisë historike, kulturore e kombëtare”, -shprehet Meta.Pak kohë më parë presidenti Meta organizoi edhe një takim me një përfaqësi të artistëve për të dëgjuar shqetësimet e sugjerimet e tyre për zgjidhjen e kësaj çës..

Read More »

Xhuljeta Çuni kishte kërkuar ndihmë, por… Reagon policia: Nuk kemi asnjë përgjegjësi

Policia nuk ka asnjë përgjegjësi për vrasjen e paralajmëruar, të 19-vjeçares Xhuljeta Çuni, në Tiranë. Shërbimi për Çështjet e Brendshme dhe Ankesave në një deklaratë të shpërndarë për mediat thotë se nuk ka asnjë përgjegjësi penale e punonjësve të Policisë për ngjarjen në “Don Bosko”.Merr një tjetër rrjedhë vrasja e Xhuljeta Çunit“Struktura e Shërbimit për Çështjet e Brendshme dhe Ankesat (SHÇBA), Tiranë nisi verifikimet për veprimet apo mosveprimet e Policisë, menjëherë pas ngjarjes së ndodhur në datën 8 Qershor 2018, në rrugën “Don Bosko”, ku shtetasi XH.M. vrau me armë zjarri shtetasen 19-vjeçare Xh.Ç., e më pas veten. SHÇBA kreu verifikimet e plota për të kqyrur veprimet policore, duke nisur me intervistimet e punonjësve, kryqrje libra shërbimi, dokumentacioni, kamera etj. Nga gjithë verifikimet e kryera ka rezultuar se Policia ka marrë kallëzim në datën 7 maj 2018 nga shtetasja XH.Ç. për përndjekje. Materialet janë referuar në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Tiranë dhe pas vle..

Read More »

Pasi Vizion Plus i publikoi faturat, Almeda Abazi reagon me mënyrën që nuk pritej(Foto)

Për më shumë se 12 javë, Almeda Abazi udhëtoi drejt Tiranës, për të moderuar spektaklin “Dancing with The Stars Albania”. Megjithatë pas përfundimit të spektaklit Almeda ka qenë në qendër të vëmendjes pas statusit të saj në Instastory ku shpërtheu kundër produksionit për faktin se kur kishte bërë check-out nga hoteli, ajo dhe Tolgahani ishin detyruar të pagonin shpenzimet ekstra si ujin që kishte pirë nga minibari dhe laundry ku kish larë rrobat, madje edhe për hekurosjen e kostumit të Tolgës.Pas kësaj erdhi dhe reagimi i produksionit të DWTS të cilët bënë publike faturat që kanë paguar për Almedën në hotelin ku ajo ka qëndruar, shpenzimet e ushqimit, rrogën e udhëtimet business-class nga Turqia në Shqipëri. Almeda më pas u akuzua për mashtrim dhe madje quhej “e parritur dhe tekanjoze”.Në videot që ajo ka publikuar në Instagram tre ditë më parë ku shfaqej duke kërcyer me Tolgahanin në DWTS kanë shpërthyer komentet nga ndjekësit dhe ofendimet. Për këtë arsye sot Almeda ka marrë vend..

Read More »

Sulmohet gazetari Valon Rashiti, reagon AGK

Valon Rashiti, gazetari i televizionit T7 është sulmuar nga disa persona në oborrin e Qendrës Klinike Universitare të Kosovës. Për këtë çështje ka reaguar edhe Asociacioni i Gazetarëve të Kosovës.Asociacioni i Gazetarëve të Kosovës është njoftuar nga gazetari Valon Rashiti, që i njëjti është sulmuar rreth orës 19.00 te Qendra e Klinike Universitare e Kosovës nga disa persona, thuhet në reagimin e AGK. Sipas AGK, gazetari i televizionit T7, Rashiti ishte në hapësirat e QKUK-së, duke raportuar nga afër për një rast të plagosjes së dy personave i cili kishte ndodhur në orët e pasdites në Prishtinë, ku familjarët e njërit nga të plagosurit janë vërsulur në drejtim të gazetarit, Valon Rashiti, me ç’rast e kanë goditur në kokë. Asociacioni i Gazetarëve të Kosovës e ka pranuar me mjaft sheqetësim këtë rast dhe vazhdon të jetë në kontakt të vazhdueshëm me gazetarin në fjalë, të cilit i ka rekomanduar që menjëherë ta paraqes rastin në stacionin më të afërt policor. AGK, ju bënë thirrje insituci..

Read More »

Arritja e marrëveshjes për emrin e Maqedonisë, reagon Kryeministri Rama

Kryeministri Edi Rama ka reaguar për arritjen e marrëveshjes mes Greqisë dhe Maqedonisë për emrin e ri që do të mbajë kjo e fundit.Përmes një postimi në Twitter, Rama përgëzon arritjen e marrëveshjes mes dy Kryeministrave Zaev dhe Tsipras.Sipas Ramës, tashmë Ballkani është një vend më i mirë ndërsa nënvizon se dy liderë progresistë bënë sot histori duke i treguar botës se me vullnet dhe vizion mund të lihen pas problemet e së shkuarës.“Dy liderë progresivë të vendeve fqinjë bënë historinë sot duke i treguar BE-së dhe botës se si vizioni dhe vullneti për të kapërcyer të kaluarën mund të gjejnë hapësirë për të ardhmen! Tsipras dhe Zaev, Ballkani sot është një vend më i mirë falë ju të dyve”, shkruan Rama.Two progressive leaders of neighbouring countries made history today and showed EU&TheWorld how vision and willingness to overcome the past can find space for the future where it appears to be none! Chapeau @atsipras @ZoranZaevBalkans are today a better place thnx to you both— ..

Read More »

Takimi i Trump me Kim Jong-un, reagon Basha: Jam krenar për SHBA

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha përmes një postimi në “Facebook”, ka reaguar në lidhje me takimin historik të presidentit Donald Trump dhe liderit të Koresë së Veriut Kim Jong-un.Basha përshëndeti guximin e Presidentit amerikan, ndërsa tha se “Forca e paqes dhe e diplomacisë është e pathyeshme”Kryedemokrati shprehet se është krenar që partia e tij është partnere me SHBA, nën lidershipin e presidentit Donald TrumpPostimi i plotëTakimi midis Presidentit te SHBA Donald J. Trump dhe Kryetarit te Korese se Veriut Kim Jong Un, nënshkrimi i deklarates se perbashket dhe nisja e procesit te paqes dhe denuklearizimit te Gadishullit Korean eshte nje ngjarje e nje rendesie madhore per paqen dhe sigurine ne bote.Hapja e ketij procesi paqeje dhe carmatimi ne rajonin e nje nder konflikteve me te medha, te gjata e te pergjakura te globit perben nje sukses historik te jashtezakonshem te presidentit te SHBA, Donald J. Trump.Presidenti i SHBA demonstroi para mbare botes se civili..

Read More »

Kozarev i reagon Arifit: Prishtina po e bllokon dialogun

Zëvendësdrejtori i Zyrës për Kosovën në Qeverinë e Serbisë, Dushan Kozarev, ka reaguar në lidhje me deklaratat e koordinatorit të palës nga Kosova në dialogun teknik me Serbinë, Avni Arifi, se pala nga Prishtina asnjëherë nuk e ka ndërprerë dialogun me Beogradin. Po ashtu, ai i ka reaguar Arifit edhe në lidhje me konstatimet e tij se Beogradi nuk i ka përmbushur obligimet që i ka marrë me Marrëveshjen e Brukselit.“Përkujtoj që përveç disa bllokadave joformale, Prishtina, me vendimin e Kuvendit të institucioneve të përkohshme në Kosovë, pati ndërprerë zyrtarisht për disa muaj, pjesëmarrjen në dialog, ndërkaq që Qeveria e atjeshme, në fillim të marsit të këtij viti me një vendim formal ka refuzuar të hyjë në procesin e themelimit të Bashkësisë së komunave serbe”, ka thënë Kozarev. “Kësaj duhet t’i shtohen edhe një varg deklaratash të autoriteteve politike shqiptare në Prishtinë, që themelimi i Bashkësisë së komunave serbe duhet të kushtëzohet me pranimin e Kosovës së vetëshpallur në Komb..

Read More »

Shakaja e Trump në drekën e punës dhe si reagon Kim Jong-un (VIDEO)

Presidenti i SHBA-së, Donald Trump dhe ai i Koresë së Veriut, Kim Jong-un nënshkruan sot marrëveshjen historike mes dy vendeve. Ndërsa premtohet për denuklearizimin dhe në këmbim heqje sanksionesh ndaj Koresë së Veriut, në ditën historike të takimit Donald Trump-Kim Jong-un ka pasur edhe momente që kanë shkaktuar ilaritet. E tillë është edhe një video […]

Read More »

VIDEO/ Shakaja e Trump në drekën e punës dhe si reagon Kim Jong-un

Presidenti i SHBA-së, Donald Trump dhe ai i Koresë së Veriut, Kim Jong-un nënshkruan sot marrëveshjen historike mes dy vendeve.Ndërsa premtohet për denuklearizimin dhe në këmbim heqje sanksionesh ndaj Koresë së Veriut, në ditën historike të takimit Donald Trump-Kim Jong-un ka pasur edhe momente që kanë shkaktuar ilaritet.E tillë është edhe një video e shpërndarë nga Reuters, ku shfaqen pamje nga dreka e punës mes dy delegacioneve.Ende pa u ulur në tavolinën ku do të drekohej, Presidenti amerikan i drejtohet medias me shaka: “Më qëllim që të bëjmë një foto të bukur të gjithë, a dukemi të pashëm dhe të dobët?”Dikush nga media dikush i përgjigjet: “Dukeni bukur”.“Perfekt”, – reagon sërish Trump.Nga ana e Presidentit të Koresë së Veriut nuk duket i njëjti entuziazëm për shakanë e përcjellë.Ai shfaqet me një pamje të ngurtë, dhe me një buzëqeshje të ngrirë nga pjesa e delegacionit që e shoqëron.a.s/dita

Read More »