Takimi i parë pas 57 vitesh në finale, Juventusi dhe Interi janë përballur vetëm dy herë për trofeun

Kjo do të jetë vetëm hera e tretë që Inter dhe Juventus do të përballen në finalen e Kupës së Italisë, ku ‘Zonja e Vjetër’ fitoi dy ndeshjet e para në vitet 1959 dhe 1965.

Ndeshja zhvillohet në Stadio Olimpico në Romë të mërkurën nga ora 21:00 dhe do të vendoset pas 90 minutash, ose nëse është e nevojshme do të shkohet në shtesë dhe penallti.

🎙 | Press conferences before #CoppaItaliaFrecciarossa Final#JuveInter #WeAreCalcio pic.twitter.com/9q2LAiSPZD

— Lega Serie A (@SerieA_EN) May 10, 2022

Pavarësisht se historikisht janë ndoshta dy klubet më të mëdha në Itali, prandaj ndeshja ka fituar pseudonimin “Derby d’Italia”, ato janë përballur shumë rrallë në finalen e Kupës së Italisë.

Ata kanë kryqëzuar rrugët vetëm dy herë më parë për trofeun dhe kjo nuk ka ndodhur tash e 57 vjet.

Kjo ishte një fitore 1-0 e Juventusit më 29 gusht 1965, e vendosur nga goli i Giampaolo Menichelli vetëm 14 minuta më vonë.

Para kësaj, finalja e tyre e parë ishte një rezultat më dramatik 4-1 i Juventusit më 13 shtator 1959, pavarësisht se Interi kishte avantazhin e shtëpisë duke luajtur në San Siro.

John Charles kishte hapur rezultatin, pasuar nga një dygolësh i Sergio Cervato dhe në fund ajo e Omar Sivorit.

Mauro Bicicli kishte shënuar për Interin për 2-1 në minutën e 36-të, por golat e Juventusin e kishin mbyllur takimin./Telegrafi/

LAJME TJERA
AlbaniaEnglishFrenchGermanItalyTurkey