Tangoja e fshehtë LSDM-VMRO edhe në rastin Mijallkov, prisni edhe ma zi në 2022?!

Nga Naser Pajaziti/

2022 do të ketë në fokus tangon e fshehtë të kokave të LSDM dhe VMRO, që u duk qartë edhe në rastin e lirimit të Mijallkovit.

Sot heshtje totale dhe asnjë reagim nga dyja partitë, pikërisht për padrinon që mbrëmë kishte festuar lirinë në një restorant të Shkupit.

A nuk duket që gjithçka është në sinkron, duke ia mbyllur gojën pushtetarëve të kapur shqiptarë?

BDI pse heshtë për drejtësinë e standardeve të dyfishta. Ku janë ekspertët e drejtësisë?

Alternativa sa u zotua për drejtësi dhe zbardhjen e rasteve të montuara, i doli befasia me Mijallkovin. Kësaj i thonë luaje mac krytë e buallit.

Kësaj duhet ti thuhet ndal. Opozita shqiptare duhet ta çoj deri në fund betejë për drejtësi, e kjo bashkë me shoqërinë civile dhe popullin e mbetur me protesta.

Si gjithmonë faktori politik shqiptar flet e përsërit refrenët për hetime ndërkombëtare e përsëritje të rasteve të montuara, por gjithçka mbytet dhe heshtet nga opinionet dhe strategjitë e orkestruara institucionale me alibitë dhe arsyetimet se po ndërhyhet në drejtësi dhe mos prekni aty!

Koketimet dhe tangoja e dyshes do të shkoj aq largë sa që po zihet plani për një “Przhinë 3” me një qeveri të zgjeruar, me falje ose amnisti për gjitha rastet e ‘bombave’ të Zaevit dhe protagonistët e 27 prillit. Dhe si gjithmonë një episod i ri i kamfuluar si diçka e re.

Por pritjet janë tek “lista e zezë” amerikane që sipas paralajmërimeve do të kap edhe emra ish-kryeministrash, ministrash e shumë zyrtarë të tjerë kriminogjen dhe të korruptuar. Zot na ruaj, Amerikë na ndihmo!

LAJME TJERA
AlbaniaEnglishFrenchGermanItalyTurkey