Të enjten seancë, diskutohet për gjendjen në arsim dhe çështjen e pagesës së rrymës në veri

Të enjten do të mbahet seancë plenare për gjendjen në arsim, në Kuvendin e Kosovës.

Shefi i Grupit Parlamentar i PDK-së, Abelard Tahiri, ka thënë se është e rëndësishme pjesëmarrja e kryeministrit dhe ministres së Arsimit.

Pas mbledhjes së kryesisë, ai njoftoi se në këtë seancë do të diskutohet edhe çështja e pagesës së rrymës në veri.

“Në këtë debat është jashtëzakonisht e rëndësishme pjesëmarrja e kryeministrit dhe e ministres së Arsimit. Në seancë është vendosur që të diskutohet edhe çështja e pagesës së rrymës në veri. Ne e kemi kundërshtuar ndarjen e mjeteve por siç e dini mazhoranca e ka shumicën. Kjo mazhorancë po vendos që me taksat e qytetarëve të paguhet e të cilin e ka ndaluar edhe një vendim i GJK-së”, ka thënë Tahiri.

Tahiri teksa ka folur për takimet partiake për dialogun, ka thënë se Kurti një gjë të tillë është dashur ta bënte para vizitës në Bruksel. Ka thënë se nuk ka transparencë e seriozitet nga Qeveria për këtë dhe se vendi i vetëm ku duhet të bëhen takime për dialogun “është Kuvendi i Kosovës”.

Mundesia me shume...
Pamje me shume...
AlbaniaEnglishFrenchGermanItalyTurkey