Unitedi po përgatit ofertë finale për De Jong

Manchester United do të bëjë një përpjekje të fundit për të joshur Frenkie de Jongun larg Barcelonës, pasi Erik ten Hag udhëzon shefat e Old Trafford të tërheqin çdo ndalesë të mundshme për të siguruar objektivin e tij kryesor të transferimit të verës.

Gjuetia e klubit të Mançesterit për holandezin është kthyer në sagën më të madhe të transferimeve të verës, ndërsa negociatat midis dy palëve dhe lojtarit përgatiten të hyjnë në javën e tyre të dymbëdhjetë.

United janë të gatshëm ta bëjnë mesfushorin holandez lojtarin më të paguar të klubit duke e krahasuar me pagën e tij aktuale prej 500,000 euro në javë.

Ata janë gjithashtu të gatshëm të paguajnë 17 milionë funte që Barcelona i detyrohet De Jongut si paga të shtyra, siç raportohet nga Sport në Spanjë.

Kuptohet se shefat e transferimeve të Manchester United do të përpiqen të takojnë përfaqësuesit e yllit holandez kur Barcelona të kthehet nga turneu i tyre para-sezonal në Amerikë.

Çështja rreth pagave të papaguara ka qenë pika më e madhe penguese deri më tani në përpjekjet për të sjellë ish-mesfushorin e Ajaxit në Old Trafford.

Një marrëveshje e raportuar me vlerë 85 milionë euro tashmë është rënë dakord me Barcelonën, por De Jong aktualisht nuk është i gatshëm të shkëmbejë La Ligën me futbollin e Ligës Premier.

Nëse ai mbetet i vendosur në qëndrimin e tij në Spanjë, atëherë De Jong do të duhet të marrë një ulje rroge pavarësisht se klubi i dëmtuar financiarisht ka shpenzuar afro 200 milionë euro për lojtarë të rinj këtë verë me Robert Lewandowski, Raphinha, Jules Kounde, Franck Kessie dhe Andreas. Christensen bashkohen të gjithë.

LAJME TJERA
AlbaniaEnglishFrenchGermanItalyTurkey