“Vdekje Amerikës!”/ Lot dhe premtim për hakmarrje në funeralin e gjeneralit iranian (FOTO)

Mijëra njerëz morën pjesë në ceremoninë e varrimit të gjeneralit iranian, Qassem Soleimani.

Ata brohorisnin ‘Vdekja për Amerikën’ dhe ‘Amerika është djalli i madh’, ndërsa ecnin pranë arkivoleve të Soleimani, arkitekt i strategjisë globale ushtarake të Iranit dhe Abu Mahdi al-Muhandis, lideri i brigadës në Bagdad.

Gjenerali Soleimani ka qenë në makinë teksa ishte nisur në aeroportin e Bagdadit, bashkë me milicitë e përkrahura nga Irani, kur është qëlluar përmes një sulmi ajror të Shteteve të Bashkuara.

Lideri suprem i Iranit, Ayatollah Ali Khamenei ka thënë se “hakmarrje e ashpër i pret kriminelët”, mbrapa këtij sulmi. Gjithashtu, pritet që të dëbohen nga Irani të gjithë trupat amerikane.

SMART PUBLISHER

AlbaniaEnglishFrenchGermanItalyTurkey