Vendosët pëfundimisht: Kjo është data e rikthimit të La Ligas

Kryeministri i Spanjës konfirmon datën e rikthimit të La Ligas.

Kampionati elitar spanjoll, La Liga mund të rifillojë ndeshjet e saj nga 8 qershori pas pandemisë së coronavirusit, konfirmoi Kryeministri i Spanjës Pedro Sanchez.

Deklarata për rikthimin e La Ligas u bë gjatë konferencës për shtyp këtë pasdite, në të cilën Sanchez siguroi se “më e keqja është pas nesh” pas vdekjeve nga COVID-19 dhe rasteve të reja që ranë ndjeshëm javët e fundit.

“Topi do të rrokulliset me të gjitha kushtet e nevojshme shëndetësore dhe të sigurisë”, deklaroi Sanchez në konferencë.

Kryeministri spanjoll njoftoi gjithashtu se kufijtë po hapen përsëri për turistët që nga korriku e tutje.

Edhe pse 8 qershori është data më e hershme e mundshme për ndeshjet, mbetet të shihet nëse do të jetë fillimi i saktë apo kjo do të ndodh disa ditë më vonë.

Bundesliga gjermane tashmë ka rinisur fundjavën e kaluar, ndërsa Primera Liga Portugeze fillon më 3 qershor dhe sezoni i saj do të përfundojë në 21 korrik.

Seria A është në rrugën e duhur për të rifilluar ndeshjet nga 13 ose 20 qershor.

AlbaniaEnglishFrenchGermanItalyTurkey