VMRO: Pendarovski u tërhoq nga mbështetja e dhënë publikisht për referendumin, ai zgjodhi anën antimaqedonase

Partia opozitare maqedone thotë se Stevo Pendarovski kishte mundësinë të ishte presidenti që do të ishte mbrojtës i interesave maqedonase, nëse do të qëndronte i palëkundur në qëndrimin e tij për referendum, por ai ndryshoi mendjen, me sa duket nën presionin e qeverisë.

“Nëse dikush nuk e kupton se kjo marrëveshje dypalëshe, por edhe me Greqinë, është boshti përgjatë të cilit ne vazhdojmë drejt Evropës dhe dëshiron që ajo të largohet, është e nderuar që pyetja e referendumit thotë: “A doni të shkoni në BE në këto kushte?”Pa u përmendur kontrata. Opozita duhet të dalë me një formulim të sinqertë dhe nëse kjo është çështja, të gjitha partitë të dalin në referendum e jo të bojkotojnë”, ky ishte qëndrimi i Stevo Pendarovskit deri dje, kur ai doli me një deklaratë të re që padyshim është e dhënë me detyrim nga qeveria, thonë nga opozitarja VMRO-DPMNE përcjell KlanM.

Nga atje pyesin se a është presioni ndaj Pendarovskit aq i madh, saqë ai duhej të ndryshonte qëndrim dhe në këtë mënyrë të poshtëronte institucionin e Presidentit?

Pendarovski ka mundësi të dalë para opinionit dhe të thotë se ka ndryshuar qëndrim nën presionin e pushtetit, populli dhe VMRO-DPMNE-ja do ta mbrojë.

Pendarovski nuk duhet të ketë frikë të thotë nëse Kovaçevski e ka kërcënuar. Dhe nëse hesht, do të bëhet veçse bashkëpunëtor në tradhtitë e kësaj qeverie thuhet në komunikatën e VMRO-DPMNE-së./KlanMacedonia/

LAJME TJERA
AlbaniaEnglishFrenchGermanItalyTurkey