Vranë mësuesen dhe i dogjën shtëpinë, dy vëllezërit dënohen me vdekje

Shpërthimi i vullkanit rrezikon tre qytete (FOTO)

Shpërthimi i vullkanit rrezikon tre qytete (FOTO)“Dënim me vdekje”, ky është vendimi që ka marrë një gjykatë në Bjellorusi për dy vëllezër të cilët kishin vrarë në mënyrë brutale ish-mësueses së tyre.

Stanislav Kostsev, 19 vjeç, dhe vëllai i tij Illya, 21 vjeç, do ekzekutohen me nga një plumb në kokë, pasi u shpallën fajtor për vrasjen me thikë të ish-mësueses së tyre. Mësohet se, ish nxënësit e qëlluan 100 herë më thikë ish mësuesen para se të vinin nën flakë shtëpinë e saj, raportojnë mediat ndërkombëtare.

Ata do të ekzekutohen duke ju lidhur sytë, do të gjynjëzohen e do pushkatohen duke u qëlluar nga pas kokës nga një ekzekutues shtetëror. Shpresa e fundit e dy vëllezërve për të qëndruar gjallë është falja nga presidenti Aleksandër Lukashenko , gjë e cila është e pamundur pasi në deklaratat e tij publike Lukashenko i ka quajtur ata fajtorë.

“Ata e qëlluan gjatë gjithë natës me thika, megjithëse ajo u lut për mëshirë”, është shprehur ai.

Bjellorusia është i vetmi vend europian ku gjykatat kanë të drejtë japin vendim për dënime me vdekje, ndërsa presidenti i vendit ka hedhur poshtë kritikat ndërkombëtare të të drejtave të njeriut. Nga viti 1994 deri tani Aleksandër Lukashenko, ka miratuar gjithsej 250 dënime me vdekje dhe ka falur vetëm një.

SMART PUBLISHER

AlbaniaEnglishFrenchGermanItalyTurkey