Vrasja e Qasem Soleimani, Rama tregon mbështetje ndaj SHBA-ve

Edhe kryeministri Edi Rama ka reaguar pas vrasjes së Qasem Soleimani me urdhër të presidentit Donald Trump.

“Si një vend që njohu pak kohë më parë veprimtarinë e padrejtë të Iranit kundër botës së lirë dhe bëri distancë të qartë nga ajo, Shqipëria nuk mund të mos aprovojë me forcë qëndrimin e @POTUS ndaj një aktivisti keqdashës të regjimit të Teheranit! Ne jemi të vendosur me SH.B.A. dhe shpresojmë se të gjithë e bëjnë këtë”, shkruan Rama.

Pas udhëheqësit Suprem të Iranit, Qasem Soleimani ishte pa dyshim figura më e fuqishme në republikën islamike.

Si kryetar i ushtrisë së tij, jashtë vendit e njohur si Forca e Kudsit, Soleimani ishte “truri” pas aktiviteteve të vendit në të gjithë Lindjen e Mesme dhe ministri i tij i jashtëm i vërtetë kur bëhej fjalë për çështje të luftës dhe paqes.

Ai u konsiderua gjerësisht një arkitekt i luftës së Presidentit sirian Bashar al-Asad kundër rebelëve në Siri, ngritja e paramilitarëve pro-iranianë në Irak, lufta kundër grupit të Shtetit Islamik dhe shumë betejave më gjerë.

Karizmatik dhe shpeshherë i pakapshëm, komandanti me flokë argjendi u nderua nga disa, u urrye nga disa të tjerë, dhe një burim i miteve dhe memeve të mediave sociale.

Ai ishte shfaqur vitet e fundit nga një jetë në hije që drejtonte operacione të fshehta për të arritur famën dhe popullaritetin në Iran, duke u bërë objekt i dokumentarëve, raporteve të lajmeve dhe madje edhe këngëve pop.

Deri në vitin 2013, ish oficeri i CIA-së, John Maguire i tha The New Yorker se Soleimani ishte “operatori i vetëm më i fuqishëm në Lindjen e Mesme”.

Mundesia me shume...
Pamje me shume...
AlbaniaEnglishFrenchGermanItalyTurkey