Xavi: Duhet të krijojmë më shumë raste

Trajneri i Barcelonës, Xavi nuk ishte plotësisht i kënaqur me paraqitjen e skuadrës së tij në ndeshjen e tij të parë në krye, pavarësisht se mundi Espanyol 1-0.

Memphis Depay realizoi një penallti në fillim të pjesës së dytë për të siguruar tre pikët nga derbi katalanas.

Barça bëri 16 përpjekje në portën e Espanyolit gjatë gjithë ndeshjes, por vetëm gjashtë e goditën objektivin dhe trajneri i ri mendon se duhet të bëjë më shumë për të kërcënuar kundërshtarët e tyre.

“Ka gjëra për të përmirësuar dhe ne duhet të mësojmë të kuptojmë më mirë se çfarë kërkon loja në çdo kohë”, ka deklaruar Xavi pas ndeshjes.

“Duhet të krijojmë më shumë shanse. Është e vështirë të sulmosh një mbrojtje kaq të ngushtë, por ne të sulmojmë më shumë hapësirat në krah. Duhet të punojmë sepse do të gjejmë veten në skenarë të ngjashëm shumë herë.

“Ajo që më pëlqeu më shumë ishte qëndrimi. Sigurisht që ka gjëra për të përmirësuar. Në fakt, ka shumë.

“Në fund të ndeshjes na mungonin gjërat për të dominuar lojën. Nuk jemi në situatën më të mirë dhe Espanyol na dha shumë probleme në minutat e fundit. Por në përgjithësi ishte një fitore e merituar dhe është një gëzim i madh”.

Barca shënoi golin vendimtar në rrethana të diskutueshme, pasi Espanyol u ankua se penalltia nuk duhej të ishte dhënë.

I pyetur për mendimet e tij për këtë çështje, Xavi tha: “Më thonë se është një penallti. Nuk e kam parë përsëritjen, e kam parë live dhe do ta kisha fishkëllyer. Kur ta shoh sërish, pasi do ta tregojnë 200 herë, do ta shikoj”.

Në Spanjë u raportua të shtunën se sulmuesi i Barcelonës, Sergio Aguero do të duhet të tërhiqet nga loja për shkak të problemeve me zemrën që pësoi kohët e fundit.

Por Xavi nuk është i sigurt se çfarë do të sjellë e ardhmja për sulmuesin argjentinas, pasi ai u tha gazetarëve: “Unë nuk di asgjë për Kun. Unë fola me të, ai është i qetë dhe duhet të presim. Nuk i kam informacionet që doli sot”, kishte theksuar Xavi.

LAJME TJERA
AlbaniaEnglishFrenchGermanItalyTurkey