Xavi prezantohet te Barcelona, jep premtimin e madh

Barcelona prezantoi Xavi Hernandezin si trajnerin e ri të tyre përpara mijëra tifozëve në Nou Camp gjatë ditës së sotme (e hënë).

41-vjeçari i madh i Barçës nënshkroi kontratën e tij, e cila zgjat deri në vitin 2024, në fushë së bashku me presidentin e klubit Joan Laporta.

“Është një ditë historike për Barcelonën. Mirë se vini, Xavi”, u tha një fjali emocionuese Laporta mbështetësve gjatë ceremonisë ku ish-mesfushori shoqërohej nga familja e tij.

“Faleminderit të gjithëve. Nuk dua të emocionohem, por jam”, u tha Xavi fansave.

“Ky është klubi më i madh në botë dhe unë do të punoj shumë për të arritur pritjet tuaja. Barcelona nuk mund të pranojë një barazim apo një humbje. Ne duhet të fitojmë të gjitha ndeshjet.”

Xavi u bashkua pasi Barça pagoi klauzolën e tij të lirimit me klubin e Katarit Al Sadd. Ai do të zëvendësojë Ronald Koeman të shkarkuar.

“Unë vij i përgatitur. ADN-ja ime nuk ndryshoi. Ne duhet të marrim drejtimin, të kemi topin, të krijojmë mundësi, të jemi intensiv. Ne kemi një mision për të shpëtuar shumë gjëra që kanë humbur,” tha Xavi.

Barca që lufton është e nënta në La Liga, 11 pikë larg liderit Real Sociedad dhe 10 pas rivalit të përhershëm Real Madrid.

Pas prezantimit Xavi foli se si disiplina do të jetë një faktor kryesor në projektin e tij si menaxher i Barcelonës.

“Duhet të fillojmë me rregulla të reja që do të jenë strikte. Nuk është çështje të jemi të ashpër, është të kemi norma,” tha ai.

“Kur kishim norma në dhomat e zhveshjes gjërat ishin të mira, kur jo, shkoi keq. Pra, duhet të kemi rregull. Të jemi profesionistë.

“Është një projekt afatmesëm dhe afatgjatë, por ne do të duhet të punojmë shumë për të gjetur rezultatet. Pritshmëria dhe kërkesa do të jenë më të lartat. Asnjë justifikim nuk do të bëhet apo pranohet”, ka përfunduar legjenda blaugranase.

LAJME TJERA
AlbaniaEnglishFrenchGermanItalyTurkey