Zaev: Nuk e di se deri ku është hetimi, vendimin për Filipçen do ta marr në bazë të raportit të ekspertëve

Kryeministri Zoran Zaev sot deklaroi se në bazë të raportit të ekspertizës forenzike profesionale nga hetimi, do të marrë vendim në lidhje me dorëheqjen që te ai e paraqiti ministri Venko Filipçe.

“Kjo do të ndikojë përfundimisht në mënyrën se si e marr vendimin. Në fakt, siç kumtova në kumtesën që e publikova të shtunën, tha Zaev tha pas hapjes së MEF dhe shtoi se ende nuk ka asnjë informacion nga hetimi.

Kryeministri përsëriti se zjarri në spitalin modular është një tragjedi e madhe.

“Është vështirë për të gjithë ne, për të gjithë kombin për humbjen e madhe, ndodhi një tragjedi e tmerrshme, është më e vështira për familjet, por edhe për mua. Unë jam thjesht një person i zakonshëm, dhe e ndjej. Nuk kam informata se deri ku është hetimi. Unë e di që ekspertët forenzikë nga MPB-ja punojnë së bashku me ekipet, nga DMSH për zjarret, kanë mbërritur edhe njerëz nga Gjermania. Për mua është e rëndësishme që të ketë një rezultat të shpejtë sepse qytetarët e kërkojnë atë, por edhe Qeveria, institucionet, raporti të jetë ekspert, t’i japë të gjitha përgjigjet, tha Zaev.

LAJME TJERA
AlbaniaEnglishFrenchGermanItalyTurkey