Zbulohet shteti në Evropë që merr përsipër negociatat mes Iranit dhe SHBA

Zvicra duket se ka marrë rolin e negociatorit mes SHBA dhe Iranit pas tensioneve të mëdha mes tyre. Sipas Ministrisë së Punëve të Jashtme të Zvicrës, Shtetet e Bashkuara dhe Irani kanë shkëmbyer së fundmi mesazhe përmes kanalit diplomatik zviceran.

Deklarata zvicerane nuk përshkruan në detaje se cili vend ka aktivizuar i pari mesazhet, por thotë se kanali diplomatik është në proces. Sipas autoriteteve zvicerane, ky kanal diplomatik është gjithmonë në dispozicion dhe përdoret rregullisht për çështje konsullore, dhe u përdor gjerësisht gjatë shkëmbimit të të burgosurve të ISIS në fund të vitit të kaluar.

“Zvicra është thellësisht e shqetësuar për tensionet e forta midis Shteteve të Bashkuara dhe Iranit dhe ciklin e fundit të përplasjeve të dhunshme në Irak. Ne kërkojmë nga të gjitha palët të ushtrojnë moderim maksimal dhe të shmangin çdo përshkallëzim të mëtejshëm.

Zvicra është e gatshme të mbështesë nismat e bashkësisë ndërkombëtare që synojnë zvogëlimin e popullsisë në rajon. Kanali i komunikimit diplomatik midis Shteteve të Bashkuara dhe Iranit të siguruar nga Zvicra vazhdon të funksionojë”, thuhet në deklaratën e Ministrisë së Punëve të Jashtme të Zvicrës.

SMART PUBLISHER

AlbaniaEnglishFrenchGermanItalyTurkey