Zeka: Nuk është hera e parë që fyhet Adem Jashari

Pse reagojme sikurse delet ne vape

Nje legen nga Maqedonia, familja e te cilit historikisht ka qene grazhdi i Serbise, ka fyer rende Adem Jasharin, per çka filluan reagimet ne Kosove, tamam sikurse reagojne delet ne vape, qe futen njera prane tjetres, pa shikuar pertej hundes.

Adem Jashari eshte fyer disa here nga nje i semure mental, me mbiemrin Mulaj, nga nje fshat i komunes te Istogut. Kjo gje ka ndodhe ne faqet e gazetes “Kosova Sot”. Une disa here pata folur me botuesin, pastaje edhe me kryeredaktorin, ku ne fund vendosa qe ne shenje proteste te mos shkruaja per kete gazete.

Edhe nje i semur tjeter mental, me banim ne Holand, çdo dite fyen Adem Jasharin, dhe jo vetem. Askush nuk ju ka pergjigjur ketyre ne menyre institucionale.

Aresyeja qe bera kete shkrim eshte se kur fyhet Skenderbeu, Nena Tereze, Adem Jashari, Hasan Prishtina, etj, duhet reagim kolektiv. Perpos kesaj, duhet hapur dosjet e hoxhollareve ne ish Jugosllavi, per ta pare se kush ka punuar per xhemat, e kush per Beograd. Pikerisht per kete, kur vdiq babai im me 2003, pati lene amanet qe hoxha i Bubavecit, Molla Xhevat Kryeziu me ja kry ceremonite fetare. -E sa hoxha ka punu per Serbi more bir, me thoshte vazhdimisht babai im i ndjere…!!!

The post Zeka: Nuk është hera e parë që fyhet Adem Jashari appeared first on ShqipMedia.

AlbaniaEnglishFrenchGermanItalyTurkey