Zyrtare: Barcelona transferon Kounden

Barcelona ka konfirmuar zyrtarisht transferimin e Jules Koundes.
Klubi spanjolle e transferoi mbrojtësin francez nga Sevilla për 50 milionë euro plus pesë milionë bonus me një kontratë pesëvjeçare.
“FC Barcelona dhe Sevilla FC kanë arritur një marrëveshje për transferimin e Jules Olivier Kounde, në pritje të kalimit të testeve mjekësore dhe nënshkrimit të kontratave të lojtarit”.
“Jules Kounde lindi në Paris më 12 nëntor 1998. Familja e tij ishte me origjinë nga Benini. Ai filloi të luante për klube të vogla në periferi të Bordeaux në Francën juglindore. Ai së pari kaloi një provë në moshën 14-vjeçare dhe iu bashkua radhëve të të rinjve të ekipit profesionist, FC Girondins de Bordeaux”.
“Ai nuk ktheu kokën pas dhe më 7 janar 2018, në moshën e pjekur 19-vjeçare, mbrojtësi francez debutoi me ekipin e parë në një ndeshje të Kupës së Francës kundër Granville. Pavarësisht se skuadra humbi, performanca e Kounde do të thoshte se ai kishte mundësinë për të pasur një pretendim në mbrojtjen e Girondins dhe përfundoi duke luajtur 18 nga 19 ndeshjet e mbetura në ligën franceze”.
“Ai ishte një titullar i rregullt sezonin e ardhshëm, dhe pavarësisht nga rinia e tij, ai shpejt po bëhej një nga qendërmbrojtësit më premtues në Francë dhe në të gjithë Evropën. Kjo bëri që Sevilla të paguante 25 milionë euro për shërbimet e tij, nënshkrimi më i shtrenjtë për klubin andaluzian në atë kohë”.
“Kounde justifikoi shpejt tarifën e tij të transferimit për Sevillan dhe gjeti vendin e tij titullar në skuadrën e Julen Lopeteguit. Në fakt, ai ishte një nga lojtarët që do të përfundonte duke ngritur Europa League në fund të sezonit, titulli i parë i qendërmbrojtësit në karrierën e tij”.
“Performanca e tij e mirë bëri që ai të thirrej në skuadrën e Francës për Kampionatin Evropian verën e kaluar. Ai debutoi me les bleus gjatë lojërave miqësore në prag të turneut, në të cilin ai gjithashtu u paraqit. Ai ishte gjithashtu pjesë e skuadrës që ngriti UEFA Nations League pasi mposhti Spanjën në finale, triumfi i parë ndërkombëtar i francezit”.

LAJME TJERA
AlbaniaEnglishFrenchGermanItalyTurkey