-43 gradë Celsius në Skåne të Suedisë, një mijë vetura u bllokuan për 24 orë në autostradë

Deri në 1,000 vetura janë bllokuar nga stuhia e borës në autostradën E22 në Skåne, vonë të mërkurën në mbrëmje. Forcat mbrojtëse të Suedisë janë angazhuar dhe evakuimet po kryhen me mjete të gjurmuara. Në pjesë të mëdha të Suedisë jugore, paralajmërohen stuhi të vështira bore. Mediat suedeze raportojn se situata është më e keqe […]

qershor 13, 2024 - 03:00
 0  13
-43 gradë Celsius në Skåne të Suedisë, një mijë vetura u bllokuan për 24 orë në autostradë

Deri në 1,000 vetura janë bllokuar nga stuhia e borës në autostradën E22 në Skåne, vonë të mërkurën në mbrëmje.

Forcat mbrojtëse të Suedisë janë angazhuar dhe evakuimet po kryhen me mjete të gjurmuara.

Në pjesë të mëdha të Suedisë jugore, paralajmërohen stuhi të vështira bore.

Mediat suedeze raportojn se situata është më e keqe në qarqet Skåne, Blekinge dhe Kalmar ku janë lëshuar paralajmërime të verdha dhe portokalli. Sasi të mëdha shiu të rëndë kanë vështirësuar, ndër të tjera, kushtet në E22.

Pak para orës 23:00 policia njoftoi se deri në 1000 makina janë bllokuar në trafik në E22 midis Hörby dhe Kristianstad. Më parë, llogaritej se kishte rreth 300 makina.

Një përpjekje evakuimi ka filluar dhe sipas zëdhënëses së policisë, Evelina Olsson, patrullat sigurojnë që asnjë makinë e re të mos dalë në rrugë.

“Nuk kemi asnjë informacion se dikush është lënduar fizikisht”, thotë Evelina Olsson.

Policia, shërbimet e shpëtimit, bashkia Hörby dhe mbrojtja ishin përfshirë në punën e evakuimit. Në orën 22:45, disa makina ishin lëshuar sipas Evelina Olsson, e cila thekson se do të duhen disa orë për të hequr radhët.

Shumë nga makinat kanë qenë të palëvizshme që nga mëngjesi.

Agjencisë Suedeze e Transportit njoftoi se rruga do të jetë e mbyllur deri në orën 05:00 të së enjtes.

Më parë, një ambulancë me një pacient me sëmundje akute ishte bllokuar në radhë. Në orën 21:30, autoambulanca ishte liruar dhe ishte nisur për në spital, njoftoi policia.

Transporti publik në Skåne është gjithashtu i prekur nga stuhia e borës. Disa linja autobusësh janë anuluar.