Kurioz

Shijojeni! Çmenduri vikinge para përballjes me Messin (Video)

Në stadiumin e Spartakut të Moskës, Argjentina e Lionel Mesit ka sfiduar sot nordikët e Islandës, në ndeshjen e parë të Grupit D.Në pritje të magjisë së Mesit në këtë përballje e gjithë bota u mahnit nga tifozeria vikinge, e cila kishte pushtuar stadiumin dhe i ka futur “frikën në palcë” pleshtit argjentinas.Duartrokitja e rrallë e islandezëve tregon se do të jenë atë ndoshta ultrasit më të zjarrtë në stadiumet e Rusisë.Shijoni pamjet mahnitëse!16 qershor 2018 (gazeta-Shqip.com)

Read More »

Zbulon se bashkëshorti është ‘gay’, divorcohet pas 58 vjetësh

Kanë kaluar më shumë se 60 vjet së bashku, që kur u njohën në vitin 1957 dhe u martuan tre vjet më pas. Por diçka u thye në marrëdhënien e tyre: gruaja, 82 vjeçe, ka zbuluar gjatë pushimeve në Sradenjë që bashkëshorti, një 86-vjeçar është “gay”. Shtypi italian shkruan se burri është tradhtuar nga disa sms. Çifti, me origjinë nga Piemonte, prej disa vitesh ishte transferuar në Sicili. Gruaja ka vendosur të divorcohet pasi mësoi këtë gjë.Të dy ishin bërë edhe gjyshër dhe bënin një jetë të qetë në një apartament. I zënë ngushtë nga gruaja, 86-vjeçari ka rrëfyer se kishte një marrëdhënie prej disa kohësh me një tjetër burrë të njohur rastësisht.15 qershor 2018 (gazeta-Shqip.com)

Read More »

Në 25 vjet kanë humbur 3 mld tonë akull në Antarktidë

Në hapësirën kohore prej 25 vjetësh, Antarktida ka humbur tre mijë miliardë ton akull, duke rezultuar në një rritje të nivelit të detit prej rreth tetë milimetra. Ky është skenari alarmues që përshkruhet nga llogaritja më e saktë e bërë deri më tani, në të cilën studiuesit e 44 vendeve, përfshirë Italinë, u bashkuan me grupin Imbie (Massage Balance Interactive Exercise). Hulumtimi u botua në revistën Nature.Të dhënat e reja “ofrojnë një pamje më koherente se sa kemi pasur në të kaluarën,” tha Giorgio Spada, bashkautor i hulumtimeve dhe profesor i Fizikës së Tokës në Universitetin e Urbinos. Falë informatave të ofruara nga 24 satelitë, ishte e mundur të matnim saktësisht rritjen e shkallës së shkrirjes së akullit në rajone të caktuara.“Përshpejtimi ka qenë i ndjeshëm në disa sektorë, si në zonën perëndimore”, shtoi ai. Sipas shkencëtarëve është gjithashtu e rëndësishme të merret parasysh roli i fenomeneve që kanë kontribuar në shkrirjen e akullit mijëra vjet më parë “për të marrë nj..

Read More »

Botërori, thirrja e autoriteteve ruse: Mos bëni seks me të huajt!

Evitoni raportet seksuale me të huajt që do të vijnë në Rusi për Botërorin! Ky është apeli i Presidentes të Komisionit për Çështjet Familjare në Duma, Tamara Pletniova për të gjitha femrat ruse në prag të nisjes së Botërorit. Pletniova, e intervistuar nga një prej radiove më të njohura në Moskë.Ajo kujtoi se gjatë Olimipiadës së vitit 1980, shumë nga të rejat që nuk hezituan të kishin raporte seksuale me të huajt kishin mbetur shtatzënë. Pletniova nuk mundi ta shmangte një koment racist: “Dakord, nëse janë të së njëjtës racë, ndryshe…”1 of 414 qershor 2018 (gazeta-Shqip.com)

Read More »

Donald Trump feston 72-vjetorin

Presidenti Donald Trump feston sot 72-vjetorin e lindjes. Për shefin e Shtëpisë së Bardhë mosha duket se është thjesht një tregues, pasi Trump karakterizohet nga një energji e “frikshme”.Donald Trump është një prej presidentëve më të vjetër të zgjedhur në SHBA. Mirëpo, krahasuar me bashkëmoshatarët e tij, ndryshimi është shumë i dukshëm, Trump duket shume vite më i ri.1 of 414 qershor 2018 (gazeta-Shqip.com)

Read More »

“I shiti shpirtin Putin”! Ja përgjigjja e Robbie Williams për botën (Video)

Robbie Williams e ndezi “zjarr” stadiumin Luzhniki në Moskë, në performancën gjatë ceremonisë hapëse të Kupës së Botës 2018.Dhe kjo vlen në të gjitha aspektet, pasi ai gisht i mesit i ngritur në drejtim të kamerës gjatë performancës ka “tërbuar” rrjetin dhe Williams ka parakaluar edhe golat e Rusisë përballë Arabisë Saudite për nga klikimet.Kritikët i kishin bërë thirrje këngëtarit që të bojkotonte Kupën e Botës pas ndikimit të supozuar të Rusisë në helmimin e Sergei Skripal.“Ka shumë mënyra për të fituar para Robbie williams, por shitja e shpirtit tuaj ndaj një diktatori nuk duhet të jetë një prej tyre”, shkroi kreu i fushatës së drejtësisë globale Magnitsky, Bill Browder në mesazhin për këngëtarin.1 of 4Por Williams duke kënduar këngën “Rock DJ”, ngriti gishtin e mesit duke ju përgjigjur në mënyrën më origjinale kritikëve, pasi ajo skenë është parë nga miliarda njerëz në të gjithë botën.14 qershor 2018 (gazeta-Shqip.com

Read More »

Nxori “skarco” familjen Gambino, ish-mafiozi shqiptar në Tiranë

Xhon Alite ishte një vrasës, trafikant droge dhe gangster. I lindur në Amerikë nga dy prindër shqiptarë me origjinë nga Gjirokastra, Alite për më shumë se 25 vite zhvilloi një aktivitet të gjatë kriminal si pjesë e familjes Gambino.Jeta e mafiozit 56-vjeçar me origjinë shqiptare ka intriguar regjisorin Andi Deliana për të sjellë një dokumentar të detajuar rreth tij.Për ta prezantuar në Tiranë pas Kosovës, ai ftoi vetë protagonistin e ngjarjes, i cili ndonëse është një nga kokat më të kërkuara të mafias sot në New York, mbërriti si një nga njerëzit më të thjeshtë që lëviz lirshëm e pa probleme në një qytet, kur në fakt është një nga njerëzit më të mbrojtur nga FBI, të cilët mesa duket kanë format e tyre të sofistikuara të mbrojtjes.Alite ka marrë me vete edhe dy djemtë e tij për t’i njohur me Shqipërinë. Për të kaluarën e tij nuk është krenar, por është një e kaluar të cilën ai nuk e fsheh.“Unë jam i njëjti siç kam qenë. Nuk mund të them se kam ndryshuar. Ndryshimi është tek mën..

Read More »

‘UFO’ në rezidencën e kryeministrit indian, ‘ndizet’ Twitter-i

Një “objekt i paidentifikuar fluturues” është parë duke fluturuar mbi rezidencën e kryeministrit indian Narendra Modi në Nju Delhi, sipas shërbimeve të sigurisë. Incidenti drithërues nxiti një breshëri gallatash në mediat sociale.Hindustan Times thotë se zbulimi enigmatik u zhvillua në Lok Kalyan Marg të Nju Delhi në 7 qershor në orën 7:30 të mbrëmjes, duke shkaktuar disa shqetësime serioze me personelin e sigurisë, që kishte hetuar menjëherë zonën. Megjithatë, pavarësisht nga përpjekjet e tyre, kërkimi i tyre për një prani jashtëtokësore ishte i pafrytshëm.Zëdhënësja e policisë së Delhi, Dependra Pathak nuk preferoi të zbulojë veçoritë për arsye sigurie, por pavarësisht konfirmimit zyrtar, incidenti u prit me një notë mosbesimi në mediat sociale. Disa përdorues në Tëitter thanë se zbulimi i UFO-ve mbi banesën e Modit ishte një mundësi shumë e mirë për të mos e pasur më atë.Sipas tye, “vizitorët e huaj mund të marrin Modin për një udhëtim” ose në “tokat jashtëtokësore” të tyre...

Read More »

Nuk pranon të mbulohet me shami, indiania tërhiqet nga turneu i shahut

Kampionia indiane e shahut, Soumya Swaminathan u tërhoq nga një turne në Iran për shkak të ligjit për mbulim të detyrueshëm të kokës në këtë vend. Swaminathan tha se ky rregull është shkelje e të drejtave të saj personale.“Në rrethanat aktuale, mënyra e vetme për mua që të mbroj të drejtat e mia personale është të mos shkoj në Iran”, tha ajo në një postim në Facebook. Kampionati i Shahut do të nisë muajin e ardhshëm në Iran.“Me publikimin e datave dhe vendit të ri, unë u tërhoqa. Nuk ka vend për një kod të zbatueshëm të veshjes fetare në sport”, deklaroi ajo.13 qershor 2018 (gazeta-Shqip.com)

Read More »

Me SIDA, kreu marrëdhënie me 228 femra …arrestohet

Një burrë,i cili është i prekur nga virusi HIV prej 11 vitesh, pavarësisht se ishte i vetëdijshëm për sëmundjen, vazhdoi të kryente marrëdhënie seksuale me disa partnere pa marrë ndonjë masë mbrojtëse.Për këtë arsye, në fund të një hetimi të koordinuar nga Prokurori Publik i Ankonës, policia e arrestoi burrin në rajonin e Marche.36-vjeçari tani është në burg. Viktimat e mundshme të infektimit mund të jenë 228 vajza e gra, shumë prej tyre të njohura nga rrjetet sociale.13 qershor 2018 (gazeta-Shqip.com)

Read More »

Po bënte selfie, plumb kokës politikanit (Video)

Ekzekutimi i politikanëve është kthyer në “trend” në Meksikë, në kulmin e fushatës zgjedhore në këtë vend.Viktima e fundit është një politikan aktiv në çmontimin e krimit të organizuar. Fernando Purón, ish-kryebashkiaku i Piedras Negras, kishte marrë pjesë në një debat në Kongres të premten, kur u vra.Vrasja tronditëse e Purón është filmuar nga kamerat e sigurisë të një objekti dhe tregon një burrë me mjekër të veshur me një kapelë që i shkon nga pas 43-vjeçarit dhe e qëllon me pistoletë në pjesën e pasme të kokës, kur ai po shkrepte një selfie.Purón vdiq gjatë rrugës së tij për në spital. Kandidati politik kishte qenë i njohur për luftën e tij kundër kartelit famëkeq të drogës Los Zetas.13 qershor 2018 (gazeta-Shqip.com)

Read More »

Kapet peshku me kokë zogu (Video)

Një peshk i çuditshëm ka rënë në grep në Kinë. Peshku është bërë “i famshëm” në internet për shkak të kokës së tij të pazakontë me formën e ‘zogut’.Disa thonë se koka e peshkut duket si një kokë pëllumbash ose papagalli, ndërsa të tjerë argumentuan se ishte më shumë e ngjashme me atë të një delfini.Një ekspert lokal i peshkimit tha se krijesa e çuditshme është një karp i deformuar. Krijesa është quajtur “peshku-zog” nga përdoruesit e uebit.13 qershor 2018 (gazeta-Shqip.com)

Read More »

Varros babain brenda BMW-s 66 mijë dollarëshe

Një djalë nigerian e ka varrosur babanë e tij, duke e futur trupin e të ndjerit brenda një BMW-je, në vend të një arkivoli.Djali i pasur, i identifikuar vetëm si Azubuike, humbi babanë e tij, por sipas mediave lokale gjithmonë i kishte premtuar atij një ditë se do të kishte një makinë luksoze. E teksa i ati vdiq në fshatin e largët Ihiala, Azubuike bleu një BMË 66 mijë dollarë për të varrosur të atin.Një foto e pabesueshme e shkrepur gjatë funeralit tregon se makina luksoze u fut brenda një varri gjashtë metra të thellë të hapur me dorë në fshat. Fotoja është bërë virale në mediat sociale.Sipas NAIJ.com, djali vendosi ta nderonte babanë duke blerë një makinë luksoze për udhëtimin e tij të fundit dhe e vendosi trupin brenda. Vendasit thanë se BMW është e pajisur me Sat Nav për ta ndihmuar të ndjerin të gjejë rrugën e tij drejt portës së xhehennemit.12 qershor 2018 (gazeta-Shqip.com)

Read More »

Trump e Kim ‘shqyen’ sytë, ja ushqimi i menusë diplomatike (Foto)

Donald Trump dhe Kim Jong-un shkruan sot historinë, teksa në ishullin e blinduar të Sentosa-s në Singapor rrëmbyen gjithë vëmendjen e botës me takimin që pritet të hapë një kapitull të ri në marrëdhëniet mes dy vendeve.Por përveç shtrëngimit të duarve, dëshirës së Tru,mp për një foto ku të dukej i dobët e simpatik dhe mimikës së fytyrës së dy liderërve, interesit mediatik nuk i shpëtoi as menuja e drekës së tyre.Ushqimi që u servir për dy liderët botërorë ishte i bollshëm me një menu të komplikuar. Kishte pjata koreane që Presidenti Trump ka të ngjarë të mos i kishte njohur kurrë, por edhe koreanët ‘shqyen’ sytë kur panë disa prej ushqimeve të servirura.Më poshtë ju njohim me menunë diplomatike.PJATA E PARË:1-Koktej karkaleca deti tradicionale, shërbyer me salcë avokado2-Kerabu, një lloj sallate që përgatitet zakonisht me lëng limoni, sheqer dhe oktapod të freskët.3-S’kanë munguar as ushqimet tradicionale koreane: Oiseon: kastravec korean i mbushurPJATAT KRYESORE PËRFSH..

Read More »