Kurioz

19 thesaret e fshehura të Evropës: Mes tyre edhe ky qytet shqiptar

19 thesaret e fshehura të Evropës: Mes tyre edhe ky qytet shqiptar

Teksa pushimet verore afrojnë është koha të bëni planet. Nëse dëshironi të shmangni mbipopullimin, kjo listë me destinacione të jashtëzakonshme dhe të përballueshme do t’ju vijë në ndihmë. Rosie Fitzemaurice e “Business Insider” ka publikuar listën e “Mastercad” me destinacionet pak të njohura të Europës, por të përballueshme, që ju …

Read More »

Dorashka hi-tech për të njohur paraprakisht Parkinsonin

Dorashka hi-tech për të njohur paraprakisht Parkinsonin

Alsat 2019-04-03T16:34:14+02:00 Janë quajtur ”SensHand” dhe janë dorezat e reja të inteligjencës artificiale, të afta të njohin çdo shenjë të sëmundjes së Parkinsonit, deri në shtatë vjet para se të shfaqen shenjat e sëmundjes, shkruan gazeta italiane ‘’Il Giornale’’. Autori i kësaj teknologjie është një italian nga një grup kërkimor …

Read More »

Profesorët francezë kënduan këngë Labe në Notre Dame (VIDEO)

Profesorët francezë kënduan këngë Labe në Notre Dame (VIDEO)

S A 2019-04-18T14:54:00+02:00 Profesorët françezë kanë kënduar këngë Labe në Katedralen Notre Dame në Paris, dhe kjo gjë e jashtëzakonshme kishte ndodhur para 5 vjetësh. Këndimi i tyre është jashtëzakonisht i bukur dhe profesional dhe shihet se ata e këndojnë me një pasion dhe dashuri vëllazërore për artin muzikor shqiptar. …

Read More »

Lejlekët që i kthehen çdo vit Livoqit

Lejlekët që i kthehen çdo vit Livoqit (VIDEO)

  Lejlekët që i kthehen çdo vit Livoqit (VIDEO)[/caption] Lejlekët që i kthehen çdo vit Livoqit (VIDEO)[/caption] Një çift i bukur, që s’janë njerëz mirëpo shpezë. Po bëhen tashmë pesë vjet që ky çift është rezident i fshatit Livoq. Lejlekët njihet si shpezë të cilat nuk ndahen asnjëherë nga njëri …

Read More »

Enver Hoxha para 40 viteve: Shqiptarët e Maqedonisë janë më patriotë se ne të Shqipërisë!

Enver Hoxha para 40 viteve: Shqiptarët e Maqedonisë janë më patriotë se ne të Shqipërisë!

Komunikim Enver Hoxha-Tefta Cami: më 18 janar të vitit 1980 Enver Hoxha më dëgjoi me vëmendje dhe, pasi mbarova, tha: ‘Jam i informuar për punën që bëhet në drejtim të Kosovës e të viseve të tjera shqiptare. Këto marrëdhënie po na ecin mirë, se ti je ministre e Arsimit dhe …

Read More »

Mamaja ka në dorë inteligjencën e fëmijës, 4 gjërat që duhet të bëjë për të lindur një gjeni

Mamaja ka në dorë inteligjencën e fëmijës, 4 gjërat që duhet të bëjë për të lindur një gjeni

Të gjitha nënat shpresojnë që fëmijët e tyre të bëhen inteligjentë. Dhe pasi fëmija ka lindur, ato fillojnë të provojnë eksplorimet në fusha të ndryshme për t’i dhënë fëmijës ndonjë avantazh të vogël në rrugën për tu bërë një gjeni. Por ajo që shumë nëna nuk e dinë është se …

Read More »

Mite rreth seksit që të rriturit, çuditërisht i besojnë akoma

Mite rreth seksit që të rriturit, çuditërisht i besojnë akoma

Fajësoni edukatën e ulët seksuale, pornon apo çdo gjë tjetër, por shumica e të rriturve vazhdojnë besojnë mite (apo keqkuptime) rreth seksit që thjesht s’ekzistojnë. Miti: Të masturbohesh gjatë kohës që je në një lidhje do të thotë se nuk tërhiqesh mjaftueshëm nga partneri yt. E vërteta: S’ka rëndësi nëse …

Read More »

Shkencëtarët britanikë pranë kurës së verbërisë

Shkencëtarët britanikë pranë kurës së verbërisë

Viktimat e një forme shkatërrimtare të verbërisë i janë dhënë shpresë nga një trajtim i ri qelizash që rinovon sytë. Nuk ka shërim për ‘retinitis pigmentosa’, një sëmundje e trashëguar që ngadalë ngushton vizionin, por një firmë britanike ka raportuar sukses të hershëm me një procedurë revolucionare që ndihmon në …

Read More »

Kjo është arsyeja që princeshë Diana ka patur flokë të shkurtër

Kjo është arsyeja që princeshë Diana ka patur flokë të shkurtër

Që nga veshjet e saj dhe deri në modelin e flokëve, Princeshë Diana me të vërtetë krijoi një frymë të re. Për veshjet dhe stilin kemi folur shumë por asnjëherë për flokër dhe arsyen që e shtyu atë të merrte vendimin për ti prerë. Sam McKnight ishte stilisti dhe parukieri …

Read More »

Bukuroshi i vogël shqiptar që po mahnitë të gjithë! (FOTO)

Bukuroshi i vogël shqiptar që po mahnitë të gjithë! (FOTO)

Rajan Ramadani bukuroshi i vogël shqiptar 4 vjeçar nga Shkupi i Maqedonisë ka rrëmbyer zemrat e shumë nga ato që kanë parë fotot e tij, shkruan InfoShqip. Ai poston foto të shumta me mjaft stil dhe veshjet e tij jane per tu ndjekur nga gjenerata e tij dhe mund të …

Read More »

Mrekulli në Dubai, pyll brenda kompleksit (FOTO)

Mrekulli në Dubai, pyll brenda kompleksit (FOTO)

Dubai vazhdon të përcaktojë luksin dhe kjo vërtetohet më së miri me kompleksin më të ri që po ndërtojet. “Rosemont Hotel and Residences” po ndërtohet në një sipërfaqe prej 609 km katror dhe protet të hapë dyert në vitin 2018. Ky kompleks do të përbëhet nga dy kulla 47 katëshe, …

Read More »

Do të çuditeni, ky është vendi më i frekuentuar në botë nga turistët

Do të çuditeni, ky është vendi më i frekuentuar në botë nga turistët

Shesh e kemi të vështirë të zgjedhim se ku duam të shkojmë me pushime. Do të mahniteni pasi të mësoni se cili është vendi i duhur dhe më i kërkuari në botë për pushime. Sipas një raporti të ri nga “Mastercard” ka një qytet që i ka mundur Londrën, Parisin …

Read More »

Si t’i kaloni tre ditë të paharrueshme në Stamboll

Si t’i kaloni tre ditë të paharrueshme në Stamboll

Stambolli është qyteti i atraksioneve të shumta, e në rast se ju do të qëndroni rreth tre ditë atje ju mund të kaloni pushimin tuaj në mënyrën më të mirë të mundshme. Këto dy opsione varen nga preferencat tuaja, nëse jeni të pasionuar pas monumenteve historike dhe vizitave kulturore ose …

Read More »

Migrimi i zbraz shkollat në Tetovë

Migrimi i zbraz shkollat në Tetovë

Shumë më shumë vende të lira në shkollat e mesme në krahasim me numrin e studentëve që kanë përfunduar ose janë të regjistruar në arsimin fillor reflekton situatën me rritjen e emigracionit jashtë vendit dhe normat në rënie të lindjeve në Tetovë. Autoritetet parashikuan se ka hapësirë për regjistrimin e …

Read More »