Tag Archives: kunder

Mushkolaj: Vetëvendosje po bën luftë të ashpër kundër Shpend Ahmetit

Debat i ashpër është zhvilluar për raportet që Vetëvendosje ka me Shpend Ahmetin në Kuvendin Komunal të Prishtinës. Në emisionin “Debat Plus”, që transmetohet në RTV Dukagjini, analisti Imer Mushkolaj ka kritikuar ashpër Vetëvendosjen për pozicionin opozitar që kjo e fundit po merr në Komunën e Prishtinës. “E keqja është se në Prishtinë ekziston një opozitë e fuqishme, e cila edhe pa ndihmën e Vetëvendosjes, mundë të ndikoj në mbarëvajtjen e punës”, është shprehur Mushkolaj. Mushkolaj ka akuzuar Vetëvendosjen për një “luftë të ashpër kundër Shpend Ahmetit”. “Nuk jeni në opozitë, jeni në pushtet. Tërhiqni drejtorët nga qeverisja komunale dhe vazhdoni si opozitarë”, i është drejtuar Mushkolaj Konjufcës.

Read More »

Ish-luftëtarët e UÇK-së kundër emrit të ri të Maqedonisë

Shoqata e Veteranëve të Luftës së Ushtrisë Çlirimtare Kombëtare (UÇK) përmes një komunikate ka dalë kundër propozimit të fundit të emrit të arritur dje midis kryeministrave të Athinës dhe Shkupit, informon INA.“Njëanshmëria vazhdon. Tani edhe më e thellë, ndarëse, mbasi ne shqiptarët nuk pranohemi as sipas Marrëveshjes së Ohrit, as sipas Kushtetutës të dal pas kësaj.As identiteti ynë ilir, as shqiptarët, as gjuha, as flamuri. Prandaj për ne ky emër është i huaj, i papranueshëm”, – theksohet në komunikatën e SHVL të UÇK-së të firmosur nga Fazli Veliu.Kundërshtime për emrin e ri deri tani nuk ka pasur nga faktorë politik, shoqata, ndërsa reagime ka pasur nga pak emra të intelektualëve dhe historianëve shqiptarë.Përgjithësisht partitë politike shqiptare e kanë përshëndetur gjetjen e një marrëveshjeje që i hap rrugën intergimit të vendit.

Read More »

Flakë dhe eksplodime para Kuvendit në Shkup, protestohet kundër emrit (VIDEO)

Me kendimin e këngëve patriotike maqedonse dhe thirrje ofenduese kundër qeverisë po zhvillohet protesta para kuvendit të Maqedonisë kundër ndryshimit të emrit. Protesta u thirr nga grupi i tifozëve Komiti, grup i afërt me politikat e qeverisë së kaluar, Vmro-Bdi. Protestuesit kanë ndezur fakele dhe fishekzjarre, kurse dëgjohen edhe detonime, transmeton Gazeta Lajm. Shumë prej […]

Read More »

Tifozët antishqiptarë do të protestojnë në Shkup kundër marrëveshjes për emrin

Tifozët maqedonas “Komiti”, te njohur edhe per qendrimet dhe sulmet antishqiptare, bëjnë thirrje për protesta para Parlamentit kundër marrëveshjes me Greqinë për ndryshimin e emrit. Në një status në faqen e tyre në Facebook, “Komitët” kanë bërë thirrje për protesta në orën 20:00. Në thirrjen publike të tifozëve maqedonas shkruan që të mos ketë dallime politike, partiake pasi siç kanë shkruar, interesi është i përbashkët për të gjithë. “Komitët” kanë shkruar se duhet mbrojtur identiteti i shtetit që po kërcënohetn nga ndikime të jashtme. “Në këto momente të rënda për atdheun tonë Maqedoni, i cili është sulmuar ashpër nga kuislingë të brendshëm dhe nga agresorë të jashtëm, të cilët me forcë dhe metoda gjenocidale tentojnë të na i ndryshojnë identitetin, kombin, gjuhën, historinë, ju bëjmë thirrje që t’i leni anash identifikimet e klubeve, fletë-antarësitë partiake, problemet e ndërsjella, dhe harroni dallimet mes jush. Po ju thërret Maqedonia juaj, që ta mbroni. Mblidhni prindërit tuaj, ..

Read More »

“Shesin trupin”! Pornstaret ‘shpërthejnë’ kundër avokatit të Trump

“Nuk respektoj aktoret e pornografisë, në të njëjtën mënyrë që respektoj një grua në karrierë, ose thjesht një grua që nuk e shet trupin e saj”.Kjo fjali është thënë nga Rudy Giuliani, ish-kryebashkiaku i Nju Jorkut dhe një nga avokatët e Donald Trump, dhe ka për qëllim diskreditimin e Stormy Daniels, një yll pornografie e cila paditi presidentin e SHBA-ve, pasi kishin pasur marrëdhënie intime së bashku.Kjo deklaratë e këshilltarit aktual të Sigurisë së Trump i ka bërë koleget e Daniels të shpërthejnë me zemërim. Aktoret e filmave me drita të kuqe e kanë akuzuar Giulianin për “seksizëm”.Pornostarja Joanna Angel ka thënë se ai i Giulianit është “një opinion mbi pornografinë në mënyrë të dalë mode dhe pohim idiot.Sipas saj pornografinë e ka ushtruar si profesion për mbi 15 vjet dhe kjo nuk ka të bëjë vetëm me shitjen e trupit.“Unë jam një figurë publike, nuk janë vetëm.. gjinjtë e mi apo të pasmet e mia që mbajnë gjallë figurën time dhe në çdo rast unë shkoj në shtrat vetëm në ..

Read More »

Artistët protesta kundër shembjes së Teatrit Kombëtar, reagon Meta: Qeveria duhet t’i dëgjoj kërkesat e tyre

Artistët kanë vijuar kërkesat dhe kundërshtimin e shembjes së Teatrit Kombëtar, pasi sipas tyre mbi të do të ndërtohet një tjetër ndërtesë e cila nuk do të jetë e përshtatshme për teatër.Në lidhje me kërkesat e artistëve, ka reaguar presidenti Ilir Meta, ai është shprehur se në lidhje me këtë çështje duhet gjendet një dialog i përbashkët ku të mbete të kënaqura të dyja palët.Presidenti ka bërë thirrje qeverisë dhe bashkisë së Tiranës që të dëgjojnë artistët dhe të jenë më të vëmendshëm në kërkesat e tyre.“Presidenti i Republikës, bën thirrje për transparencë e dialog për këtë çështje dhe i bën apel Qeverisë dhe Bashkisë së Tiranës, të dëgjojnë sugjerimet dhe shqetësimet e komunitetit të artistëve e të dialogojnë në dobi të ruajtjes e promovimit të vlerave e trashëgimisë historike, kulturore e kombëtare”, -shprehet Meta.Pak kohë më parë presidenti Meta organizoi edhe një takim me një përfaqësi të artistëve për të dëgjuar shqetësimet e sugjerimet e tyre për zgjidhjen e kësaj çës..

Read More »

“Mirush Kabashi gënjeshtar ordiner”/ Julian Deda shpërthen kundër Çulit: Fodull, ty s’duhet të të jepet rroga, se do e lësh te vendi!

Duket se debati mes aktorit të madh Mirush Kabashi dhe drejtorit të Teatrit Kombëtar, Hervin Çuli ka ndezur rrjetin.Kabashi teksa ishte i ftuar mbrëmjen e djeshme në emisionin ‘Studio e Hapur’ me gazetaren Eni Vasili për të diskutuar rreth shembjes së TK, akuzoi Hervin Çulin si si censor të programit artistik të institucionit.Menjëherë pas kësaj deklarate ka ardhur reagimi i Çulit, i cili me anë të një postimi në facebook sulmoi Kabashin me një lumë fyerjesh.Çuli e cilësoi Kabashin si një gënjeshtar ordiner dhe e akuzoi se ka qenë 15 vjet në Teatër Kombëtar si aktor por ka luajtur vetëm një herë, duke thënë se Mirush Kabashi e ka marrë rrogën kot dhe tani ka nisur recitim patologjik të poezive.Lidhur me këtë sulm të Çulit kundër nderit të Kombit Mirush Kabashi ka reaguar edhe aktori i humorit Julian Deda.Përmes një statusi në facebook Deda shkruan:“Ketij palaços, qe i permend rrogen “Nderit te Kombit” Mirush Kabashi, do ishte me mire mos t’i jepej fare rroga, se gjithsesi d..

Read More »

Artistët protesta kundër shembjes së Teatrit Kombëtar, reagon Meta: Qeveria duhet t’i dëgjo kërkesat e tyre

Artistët kanë vijuar kërkesat dhe kundërshtimin e shembjes së Teatrit Kombëtar, pasi sipas tyre mbi të do të ndërtohet një tjetër ndërtesë e cila nuk do të jetë e përshtatshme për teatër.Në lidhje me kërkesat e artistëve, ka reaguar presidenti Ilir Meta, ai është shprehur se në lidhje me këtë çështje duhet gjendet një dialog i përbashkët ku të mbete të kënaqura të dyja palët.Presidenti ka bërë thirrje qeverisë dhe bashkisë së Tiranës që të dëgjojnë artistët dhe të jenë më të vëmendshëm në kërkesat e tyre.“Presidenti i Republikës, bën thirrje për transparencë e dialog për këtë çështje dhe i bën apel Qeverisë dhe Bashkisë së Tiranës, të dëgjojnë sugjerimet dhe shqetësimet e komunitetit të artistëve e të dialogojnë në dobi të ruajtjes e promovimit të vlerave e trashëgimisë historike, kulturore e kombëtare”, -shprehet Meta.Pak kohë më parë presidenti Meta organizoi edhe një takim me një përfaqësi të artistëve për të dëgjuar shqetësimet e sugjerimet e tyre për zgjidhjen e kësaj çës..

Read More »

Pamje trishtuese/Orangutangu lufton kunder buldozerëve për të mbrojtur shtëpinë e tij (360video)

Ky është momenti tronditës kur një orangutang përpiqet të mbrojë pyllin e saj duke u kapur me një buldozer. Kafsha shpreson të shpëtojë pemët e saj nga makineritë që besohet të jenë të vendosura në Regency Ketapang në ishullin Borneo. Pamjet tregojnë se kafsha e ndjeshme ecën nëpër një pemë të rënë dhe lufton kundër makinerisë së rëndë. Ndiqni pamjet trishtuese më poshtë.

Read More »

Zaev e Dimitrov kundër Ivanovit: Askush nuk mund të pengojë të ardhmen e Maqedonisë

Kryeministri Zoran Zaev dhe ministri i Punëve të Jashtme Nikolla Dimitrov sot patën takim me presidentin e Republikës së Maqedonisë Gjorge Ivanov ku parashtruan marrëveshjen për zgjidhjen e kontestit të emrit. Kryeministri Zaev dhe ministri Dimitrov, siç njoftoi pres shërbimi qeveritar, patën një përpjekje konstruktive për prezantimin dhe për diskutimin e përmbajtjes së marrëveshjes, por […]

Read More »

Sulmi ndaj Mirush Kabashit, deputeti i PD kundër Çulit: Kumarxhiu publik po përdor gjuhën e ordinerit, por harron se…

Pas deklaratës së drejtorit të Teatrit Kombëtar Hervin Çuli kundër aktorit të madh, nderit të kombit Mirush Kabashi, të cilin e cilësoi si një gënjeshtar ordiner që në 15 vjet e ka marrë rrogën kot, ka reaguar deputeti i PD Luçiano Boçi. Në një postim në ‘Facebook, deputeti Boçi shprehet se gjuha që po përdor Çuli ndaj artistëve të cilët po refuzojnë korrupsionin gjigand të dyshes Rama – Veliaj është e papranueshme. Statusi i plotëEdi Rama shfaqet si burracak, kur ndërsen Hervin Çulin kundër Artistit të Merituar dhe Nderit të Kombit Mirush Kabashi.Është e dënueshme dhe e papranueshme gjuha prej ordineri që kumarxhiu publik Çuli, përdor ndaj artistëve më të njohur, të cilët po refuzojnë korrupsionin gjigand te dyshes Rama – Veliaj, për të cilin po bëhet kurban shembja e Teatrit Kombëtar!Duke vënë në skenë Apologjinë për Edi Ramën, Hervin Çuli, ky drejtor i korruptuar, i paaftë dhe servil ka marrë përsipër të hedhë baltë mbi çdokënd që del kundër Edi Ramës, por harron se siç thotë ..

Read More »

Ushqimet me hekur – kundër anemisë, depresionit dhe për forcimin e imunitetit

Përshtati në shqip: Blertina KokaSpinaqi mund të mos ju japë superfuqi si Popaji, megjithatë, kjo perime me gjethe jeshile, ashtu si edhe ushqimet e tjera me përmbajtje të lartë në hekur, mund t’ju ndihmojnë të luftoni aneminë e shkaktuar si pasojë e mungesës së hekurit.Kjo formë e anemisë çon në rënie të numrit të qelizave të kuqe të gjakut si pasojë e mangësisë së hekurit. Pa pasur mjaftueshëm hekur, trupi nuk mund të prodhojë mjaftueshëm hemoglobinë, një substancë në qelizat e kuqe të gjakut që e bën të pamundur kalimin e oksigjenit në indet e trupit. Si pasojë, ju mund të ndiheni të dobët, të lodhur dhe të acaruar gjatë gjithë kohës.Rreth 20% e femra, 50% e grave shtatzëna dhe 3% e meshkujve nuk kanë mjaftueshëm hekur në trup. Zgjidhja, në disa raste, është të konsumoni më shumë ushqime të pasura në hekur.Si e përdor trupi hekurin e marrë nga ushqimet?Kur konsumoni ushqime të pasura në hekur, ky i fundit absorbohet në trup kryesisht nëpërmjet pjesës së sipërme të zorrës s..

Read More »

Me grafite e parulla kundër marrëveshjes së emrit për Maqedoninë (FOTO)

Një grup qytetarësh mbrëmë kanë shprehur revoltën e tyre kundër marrëveshjes për çështjen e emrit të Maqedonisë. Përmes grafiteve dhe parullave para Kuvendit të Maqedonisë, ata shkruan “Maqedonia е përjetshme”, “Tradhtarë”, “Stop gjenocidit”, etj.

Read More »

Trajneri i ri i Real Madridit kundër Ronaldos, ja çfarë ka thënë para një viti

Pas Kupës së Botës, Lopetegui do të vijojë angazhimit e tij maksimal pasi do të drejtojë klubin e Real Madridit. Por me ardhjen e teknikut spanjoll, po diskutohet akoma edhe më shumë e ardhmja e Cristiano Ronaldo.Në nëntor të vitit 2016, Lopetegui tha se ai votoi për Messin për të fituar “Topin e Artë” mbi Ronaldon.“Unë kurrë nuk kam takuar një lojtar si Leo Messi. Nuk më pëlqen të krahasoj epokat por ai është më i miri që kam parë ndronjëherë. Unë mendoj se askush nuk mund të konkurrojë me Messin”, tha ai duke lënë të nënkuptohet se Ronaldo qëndon shumë pas tij.Kujtojmë që në vitin 2017, Lopetegui bëri një tjetër deklaratë duke sulmuar keq Ronaldon. Madje ai theksoi se lojtari më i mirë në botë është Lionel Messi.“Messi është lojtari më i mirë në histori. Ai është i jashtëzakonshëm dhe çdo trajner do të kishte dëshirë të punonte me atë”, kishte thënë dikur Lopetegui gjatë një interviste për “TyC Sports”.Ndryshe nga Zidane i cili shpesh herë e ka etiketuar Ronaldon si lojtari..

Read More »