Lufta tregtare, mediat kineze tallin Trump: Budallai ndërton mure!

Lufta tregtare që Donald Trump ka imponuar me tarifat e vendosura ndaj aleatëve por edhe Kinës, nuk i ka pëlqyer aspak fuqisë së dytë më të madhe në botë.

Mediat kineze e kanë tallur hapur Presidentin e SHBA-ve Donald Trump, lidhur me planet për të imponuar 25% tarifa mbi 50 miliardë dollarë mallra kineze.

“Njerëzit e mençur ndërtojnë ura, por budallenjtë ndërtojnë mure”, shkruan Xinhua, duke ironizuar vendimin e Trump.

“Pas rrugës së zgjerimit dhe hapjes është reagimi më i mirë i Kinës ndaj mosmarrëveshjes tregtare midis Kinës dhe Shteteve të Bashkuara dhe është gjithashtu përgjegjësia që vendet e mëdha duhet të kenë në botë”, tha kjo media shtetërore.

Përdoruesit e mediave sociale ishin të shpejtë për të bërë komente, më shumë duke iu referuar Murit të Madh të Kinës. Gazeta e djathtë e Partisë Komuniste në Ditën e Popullit dënoi atë që e përshkroi si “obsesioni i administratës amerikane duke luajtur rolin e turpshëm të shkatërruesit ekonomik global”.

Ndërkohë, Global Times tha se Trump ishte duke prishur rendin botëror për t’u ankuar votuesve që mendojnë se po lufton për ta.

Megjithatë, Kina Daily tha se shpresonte që më e keqja mund të shmanget ende.

“Duke pasur parasysh ndërhyrjen e shpeshtë të administratës së Donald Trump, është ende herët të arrihet në përfundimin se do të fillojë një luftë tregtare”, tha kjo media.

Përgjigjja e medias erdhi pasi Kina njoftoi tarifat mbi 34 miliard dollarë të mallrave të SHBA duke përfshirë produktet bujqësore, makinat dhe produktet detare të cilat gjithashtu do të hyjnë në fuqi që nga 6 korriku. “Tarifat për mallrat e tjera të SHBA do të shpallen në një datë të mëvonshme”, tha Xinhua.

16 qershor 2018 (gazeta-Shqip.com)Behu pjese e LAJME.mk , kliko LIKE fanpage ne facebook me posht!
Nga LAJME.mk June 16, 2018 5:33 pm ne Bota. ne link https://lajme.mk/?p=140154
Nese ky postim qe eshte bere ne faqen Lajme.mk prek privatesin e dikujt ose eshte lajm abuzues ju lutem na shkruani ne email [email protected] lajme.mk ose ne fanpage facebook ose ContactUs, dergo linkun e mesiper qe te fshihet. Nuk mbajme pergjithesi per ndonje lajm qe eshte postuar qe eshte publik ne gjithe mediat. Ju faleminderit