Mbi 900 emigrantë zbarkojnë në portin e Katanias

Mbi 900 emigrantë nga Afrika kanë mbërritur sot në orët e para të mëngjesit në portin italian të Katanias.

Janë 937 emigrantë nga vende të ndryshme të Afrikës që gjatë orëve të fundit janë shpëtuar në detin Mesdhe nga anija “Diciotti” i Rojes Bregdetare italiane.

Gjatë operacioneve të shpëtimit janë rikuperuar në det dhe trupat e dy emigrantëve të mbytur.

Në bordin e anijes ndodhen 4 gra shtatzënë e një minoren, të cilët janë transportuar për kontrollet mjekësore në spitalet siciliane të Agrixhentos dhe të Palermos.

Mbërritja e anijes “Dicotti” në portin e Katanais është shoqëruar me protesta të aktivistëve të shoqërisë civile, të cilët protestojnë kundër vendimit të marrë nga Ministri i Brendshëm Matteo Salvini për të mbyllur portet e për të mos lejuar zbarkimin e emigrantëve në anijen Aquarius.

o.j/ditaBehu pjese e LAJME.mk , kliko LIKE fanpage ne facebook me posht!
Nga LAJME.mk June 13, 2018 2:08 pm ne Lajme. ne link https://lajme.mk/?p=134973
Nese ky postim qe eshte bere ne faqen Lajme.mk prek privatesin e dikujt ose eshte lajm abuzues ju lutem na shkruani ne email [email protected] lajme.mk ose ne fanpage facebook ose ContactUs, dergo linkun e mesiper qe te fshihet. Nuk mbajme pergjithesi per ndonje lajm qe eshte postuar qe eshte publik ne gjithe mediat. Ju faleminderit